Yüksek yağlı beslenme alzheimer ve kaygıya neden oluyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek yağlı beslenme alzheimer ve korkuya neden oluyor!

Yeni araştırmalar, yağlı yiyeceklerin sırf belinizi genişletmeyle kalmayıp, tıpkı vakitte Alzheimer hastalığını ağırlaştırabileceğini, depresyon ve tasaya neden olabileceğini gösteriyor.

Yüksek yağlı beslenme

UniSA nörobilimci ve biyokimyacı Doçent Larisa Bobrovskaya, araştırmanın, 2050 yılına kadar 100 milyon olaya ulaşacağı varsayım edilen, kronik obezite ve Alzheimer hastalığı ile ilişkilendiren artan ispatlara katkıda bulunduğunu söylüyor.

Yüksek yağlı beslenme

Doç. Dr. Bobrovskaya, “Obezite ve diyabet, merkezi hudut sistemini bozarak psikiyatrik bozuklukları ve bilişsel gerilemeyi şiddetlendiriyor. Bunu farelerle yaptığımız çalışmada gösterdik” diyor.

Çalışmada, fareler, sekiz haftalıktan başlayarak 30 hafta boyunca standart bir diyete yahut yüksek yağlı bir diyete rastgele ayrıldı. Besin alımı, beden tartısı ve glikoz düzeyleri, glikoz ve insülin tolerans testleri ve bilişsel fonksiyon bozukluğu ile birlikte farklı aralıklarla izlendi.

Yüksek yağlı diyetle beslenen fareler çok kilo aldı, insülin direnci geliştirdi ve standart bir diyetle beslenenlere kıyasla olağandışı davranmaya başladı.

Yüksek yağlı beslenme

Genetiği değiştirilmiş hastalığı olan fareler, yüksek yağlı diyetle beslenirken beyinlerinde değerli bir biliş bozulması ve patolojik değişiklikler gösterdi.

Doç. Dr. Bobrovskaya, “Obez bireylerin depresyon geliştirme riski yaklaşık yüzde 55 artar ve diyabet bu riski ikiye katlar” diyor.

“Bulgularımız global obezite salgınını ele almanın değerinin altını çiziyor. Obezite, yaş ve diyabet kombinasyonunun bilişsel yeteneklerde, Alzheimer hastalığında ve öbür akıl sıhhati bozukluklarında düşüşe yol açması çok mümkün.”

Türk Genci Twitter Hesabı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüksek yağlı beslenme alzheimer ve telaşa neden oluyor! 2050 yılına kadar 100 milyon olaya ulaşacağı sanılıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin