Doğru Dijital Ebeveynlik İçin Yedi Öneri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğru Dijital Ebeveynlik İçin 7 Öneri.

Pandemi kaynaklı karantinalar hayatımıza girdikten sonra çocuklar hiç beklemedikleri bir formda arkadaşlarından farklı kaldılar. Uzaktan eğitim tüm çocukların hayatını değiştirdi. Dizüstü bilgisayarlar günlük bir gereksinim haline geldi. Dersler, ödevler ve cümbüş birkaç metrekare ile hudutlu olduğu için ekran başında geçirilen vakit küçük bir probleme dönüştü. Ebeveynler için bu hem bir nimet hem de bir kabustu.

Yanlışsız Dijital Ebeveynlik

Siber güvenlik şirketi ESET, anne babaların çevrimiçi ortamda çocuklarının inançta kalmasına nasıl yardımcı olabileceklerini inceledi. Ebeveynlere tekliflerde bulundu.

Birkaç yıl öncesine kadar tehlikeler daha çok sokaktaydı. Artık inançta olmak sanal ortamları da kapsıyor. Çocukların ne okuduklarını, ne izlediklerini, kiminle konuştuklarını takip etmeliyiz.  Bununla birlikte, çocuklar, günümüz yetişkinlerinden  daha farklı bilgi ve  becerilerle büyüyorlar. Yetişkinlerin çocuklara yol gösterici olabilmeleri için çocukları daha yeterli anlamaları, dijital okuryazarlıklarını geliştirmeleri  gerekiyor.

Dijital Ebeveynlik

Yanlışsız Dijital Ebeveynlik

Ebeveynlerin çocuklarının nasıl vakit geçirdiklerini, nasıl çalıştıklarını bilmesi; kullandıkları teknolojileri öğrenmesi âlâ bir başlangıç olabilir. ESET uzmanları başka teklifleri şöyle sıraladı:  

  • Çocuğunuza, bilhassa interneti birinci kullanmaya başladığında, göz kulak olun. Bundan hoşlanmayabilirler lakin kendi güvenlikleri için onlara göz kulak olmanız gerekiyor. Biraz daha büyüdüklerinde, birtakım hudutları gevşetmeyi yahut yavaş yavaş onlara biraz daha özgürlük vermeyi düşünün.
  • Çocuğunuzun kullandığı uygulamaları ve oyunları öğrenin. Bilgi edinmek için kullanabilecekleri web sitelerini gösterin.
  • Çocuklarınızla oyun oynamaya vakit ayırın, böylelikle ne yaptıklarını görebilir ve birlikte bir aktivite yapmış olursunuz.
  • Çocuklarınız için sanal dünyada da  bir tıp “rol model” olun.
  • Çocuklarınıza yalnızca toplumsal medyayı kullanamayacaklarını söylemeyin; bu onları siteleri  gizlice kullanmaya itebilir. Bunun yerine, çocukların bunları neden ve nasıl kullandıklarını anlamaya çalışın ve riskleri onlara açıklayın. Kullandıkları toplumsal medya platformlarında  hesaplar oluşturun.
  • Çocuklarınıza  kızmayın: Bir şeyi anlamalarını istiyorsanız, onu açıklayın. Değerli olan , çocuklarınızla düzgün bir alaka kurmak ve bağlantı çizgilerini açık tutmaktır. Teknolojiyi sorumlu bir biçimde kullanmalarını ve çevrimiçi ortamda inançta olmalarını sağlamak, işbirliğine dayalı bir misyondur. İnternet erişimlerini ve alışkanlıklarını her yerde ve 7/24 denetim edemeyebilirsiniz, bu nedenle onları yanlışsız bilgilerle donatmak ve özgürce soru sorabilecekleri bir ortam oluşturmak daha uygundur.
  • Onları dinleyin ve tavsiyelerde bulunun. Onların çevrimiçi olarak karşı karşıya kaldıkları en yaygın tehditlerin farkında olduklarından emin olun. Siber zorbalık, dolandırıcılık ve sanal dünyada gizlenen başka tehlikeler hakkında bilgi verin.
  • Yanlışsız Dijital Ebeveynlik
Dijital Ebeveynlik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yanlışsız Dijital Ebeveynlik İçin 7 Teklif

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin