Vitalik Buterin, Ethereum İçin Gelecek Beklentilerini Paylaştı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Vitalik Buterin, Ethereum İçin Gelecek Beklentilerini Paylaştı!.

Vitalik Buterin, bugün Seul’de EthSeoul’a giderken kapalı bir basın toplantısında konuştu. Ethereum kurucusu, ZK-Rollup teknolojisini, “%100 tamamlanmış” bir Ethereum’un karşılaşacağı zorlukları ve neden önümüzdeki birkaç yılın Blockchain uygulamaları için kanıtlama alanı olması gerektiğini tartıştı.

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) ve gelecek üzerine

Buterin, Ethereum’un geleceği konusunda optimist lakin ileride büyük zorluklar olduğunu düşünüyor. Ethereum kurucusu, bugün EthSeoul öncesinde kapalı bir basın toplantısında protokolün uzun vadeli geleceğini tartıştı. Ölçeklendirme teknolojisine, kuantum hesaplamaya ve ağın karşılaştığı kıymetli mahzurlara odaklandı.

 

 

“Kripto paralar 2032’ye kadar ‘faydalı bir şeye dönüşmek zorunda’”

Buterin, uygulamaların yakında açık bir piyasada yararlarını kanıtlamaları gerektiğini savunuyor. Bu mevzuda, önümüzdeki on yılın Blockchain teknolojisi için çok kıymetli olacağını söylüyor:

Bence önümüzdeki 10 yıl, kriptonun gelecekte yararlı olma vaatlerine dayanmayan fakat aslında yararlı olan bir şeye dönüşmesi gerektiği vakit. Zira teoride pek çok uygulama umut verici, lakin bugün ölçeklendirme meseleleri nedeniyle büsbütün uygulanabilir değiller.

 
Vitalik Buterin

ZK-Rollup ve Optimism Rollup

Ethereum’un karşılaştığı ölçeklendirme problemleri hakkında detaylı bilgi veren Buterin, sıfır bilgi delile dayalı ZK-Rollup teknolojisinin Optimism’e üstün geleceği duruşunu alarak, gelecek Katman 2 rollup tahlilleri dalgasına yönelik coşkusunu lisana getirdi:Vitalik Buterin

Uzun vadede, ZK-Rollup’lar sonunda Optimism Rollup’ları yenecek zira yedi günlük bir geri çekilme mühletine gereksinim duymamak üzere şu temel avantajlara sahipler.Vitalik Buterin

Buterin, bugünün Optimism Rollup projelerinden kimilerinin başarılı olacağından hâlâ emin olduğunu söylüyor. Lakin kimi projelerin gelecekte bir dönüm noktası oluşturmasını beklediğini açıkladı:

ZK, inşa edilmesi sıkıntı bir teknolojidir. Pek çok zorluk var ve Optimism Rollup teknolojisi daha olgun. Şahane olacaklar. Lakin eninde sonunda bir noktada ZK’ya geçeceklerini büsbütün bekliyorum.

%100 tamamlanmış bir Ethereum ve karşılaşacağı zorluklar

Buterin ayrıyeten, merge’ün akabinde Ethereum’un “%55 hazır” olacağını söylüyor. Daha sonra, “tam” bir Ethereum’un gelecekte nasıl bir fiyat alacağı hakkında kanılarını paylaştı:

Büyük öğelerden sonra – Merge, Surge, Purge, Verge, Splurge – Ethereum temelde protokolün değişmesi gerekmeyen bir yerde olacak. Katman 2’de her şey yapılabilir.

Buterin, Ethereum’un uzak bir gelecekte kuantum hesaplamadaki gelişmeleri hesaba katması gerekeceği konusunda bir uyarıyor. Ayrıyeten, kuantum güvenliği için bir noktada yükseltmenin gerekli olduğunu söylüyor. Tıpkı vakitte potansiyel akınlara karşı dirençli olacak “yeni kriptografi biçimlerine” geçiş yapmayı önerdi.

Kripto kuşkucuları sık sık kuantum hesaplamanın Blockchain teknolojisini öldüreceğini söyler. Lakin Buterin kripto üreticilerinin değişiklik yapması için biraz vakit alacağını söylüyor:

Bu sorun üzerinde çalışmaya ve daha güzel algoritmalar oluşturmaya devam eden AI araştırmacılarıyla daima olarak çok yakın temas halindeyiz. Lakin bu çok uzak ve bundan 10, 20 yahut 30 yıl sonra olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vitalik Buterin, Ethereum İçin Gelecek Beklentilerini Paylaştı! 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin