Vedat Bilgin: Emekçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vedat Alım: İşçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TÜRK-İŞ’in düzenlediği toplantıya katılarak, burada yaptığı konuşmada yıl sonunda yeni bir düzenleme yapılacağını ve işçilerin ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdirilmeyeceğini duyurdu.

“Yeni bir düzenleme yapacağız”

Vedat Alım

Bilgin, ortaya çıkan olumsuz kaidelere karşı işçileri muhafazaya devam edeceklerini bildirerek, “Yıl sonunda da bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız ve işçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz.” diye konuştu.

Vedat Alım

“Dövize talep arttıkça da fiyatı da artıyor”

Türkiye’nin enflasyonla gayreti ve güç muhtaçlığını karşılamak üzere talep ettiği döviz ölçüsünün en değerli meseleler olduğunu lisana getiren Alım, şunları kaydetti:

IMF programları artık kelam konusu değil

Sebebi, Türkiye üretim gücüyle bu problemleri… IMF’nin programları doğrultusunda değil o işçilere baskı yapan, emekçi fiyatlarını kısan, gerçek fiyatları düşüren ve işçileri baskı altına alan IMF programları artık kelam konusu değil. Türkiye onların defterini dürüp tarihin çöp sepetine atmıştır. Bugün Türkiye kendi imkanlarıyla bir ekonomik siyaset uygulamaktadır ve bu siyasetin gerisinde Türkiye’nin üretim gücü vardır.”

“Türkiye’nin üretim gücü, bugünkü problemleri aşacak”

AA’nın haberine nazaran, Türkiye’nin üretim gücünün, bugünkü meselelerini aşacağının en büyük garantisi olduğunu söyleyen Alım, Türkiye’nin dünyadaki negatif beklentilere ve endişelere karşın üretim gücünü sürdürmesi ve üretim ile bu problemlerin üzerinden geçmesi gerektiğini vurguladı.

“Sendikalar demokratik toplumların ürünüdür”

Bilgin, TÜRK-İŞ’in, Türkiye’nin çok partili hayata geçmesinden sonra 1952’de kurulduğunu anımsatarak, “Sendikalar demokrasi ile birlikte varlardır, emekçi hareketi demokrasi içerisinde gelişir. Sendikalar birinci kurulduğunda sendikalara karşı işverenlerin negatif bakış açısı vardı. Yalnızca işverenlerin mı, herkesin birtakım ön yargıları vardı. Mesela sendikaların sosyalist ya da solcu, işte komünist olduğu tezi vardı. Bu türlü bir tez ile karşı karşıyaydı sendikacılar. Meğer sendikalar demokratik toplumların eseridir, demokrasinin kurumlarıdır.” diye konuştu.

“Sendikal gayret bir demokrasi mücadelesidir”

Sendikal çabanın birebir vakitte bir demokrasi uğraşı olduğunu vurgulayan Alım, şunları söyledi:

“Biz emek uğraşını vatan gayretinin bir modülü olarak görürüz. Vatan ve emek, bunlar ayrılmaz bir bütündür. Çalışanın emeği vardır ancak bir de vatanı vardır. Bunlar ayrılmaz bir bütündür. Lakin demokrasi onun üçüncü ögesidir. Emek, vatan ve demokrasi bunların üçü birbirinden ayrıldığı vakit orada ya antidemokratik rejim kurulur ya vatan tehlikeye girer ya da emek örgütleri etkisiz hale getirildiği için orada insan hakları yok olur. Demek ki emek çabası birebir vakitte bir insan hakları çabasıdır ve temelini oluşturur.”

“Türk emekçisinin yiğitçe, Türkiye’deki operasyona karşı meydanlarda çıkıp işgal teşebbüsünün karşısında durdu”

Konuşmasında, 28 Şubat ve 15 Temmuz’a değinen Alım, “Ne vakit ki TÜRK-İŞ kalktı 28 Şubat’ta Türkiye’ye giydirilmeye çalışılan meczup gömleğini ve faşizan idaresi reddetti o vakit TÜRK-İŞ demokrasiye de vatana da ve emeğe de gerçek manada sahip çıktı diyebiliriz. Sayın Genel Başkan’ın 15 Temmuz’daki katillere, dışarıdan kumanda edilen cemaat isimli, cemaat falan yok bir istihbarat örgütünün Türkiye’deki operasyonuna karşı meydanlarda çıkıp Türk çalışanının yiğitçe bu darbe teşebbüsünün, bu işgal teşebbüsünün karşısında durduğunu ve haykırmasını da bu çabanın bir kesimi olarak görüyorum.” dedi.

 Türk Genci Twitter Hesabı  

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vedat Alım: İşçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz 1

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin