Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere yanıt verdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vahit Kirişci, Venezuela seyahatine reaksiyon gösterenlere cevap verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, yurt dışında tarım ve besin eserleri yatırımları yapılacağını duyurmuştu.

Bunun üzerine Bakan Vahit Kirişci ise ayrıntıları konuşmak ve Venezuela topraklarında tarım yatırımı yapmak için Güney Amerika’ya seyahat etti.

Vahit Kirişci burada, Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro ve Venezuela Üretken Tarım ve Yerler Bakanı Wilmar Castro Soteldo ile bir ortaya geldi.

Venezuela ziyaretine reaksiyon gösterdiler

Türkiye bu yatırımları görüşürken ülkesinin çıkarını yok sayan bir gürüh tarafından bu yatırım teşebbüslerine reaksiyon gösterildi.

Bakan Kirişci, Bursa TİGEM-Karacabey Tarım İşletmesi’nde bugün yapılan Türkiye’nin Tarım Stratejileri toplantısında bu bahse açıklık getirdi.

Kirişci üreticilere yapılan ziraî devlet takviyelerini hatırlatarak,Son 20 yılda Türkiye tarımının bir mevzuat açısından bir eksiği noksanı kalmadı. Ben bir ziraat mühendisi olarak değerli kanunları mevzuatımıza kazandırdık.dedi.

Eleştirilere karşılık verdi

Kirişci, tarım siyasetlerine ve Venezuela seyahatine yöneltilen tenkitlere şu sözlerle karşılık verdi:

“Düne kadar bu ülkenin tarım kanunu yoktu”

Türkiye, Türkiye, tarım, tarım diye daima lisanlarına dolayanların… Ya tarım kanunu yoktu bu ülkenin düne kadar. Bu tarım kanunu bizim devrimizde çıktı. Bize kalkıp ‘Sizin Venezuela’da ne işiniz var’ diyenler var. Ben onlara Allah yardım eylesin, Allah akıl fikir, ihsan eylesin diyorum. Onlara diyorum ki müteahhitlik alanında dünyada birinci sırada olmuşsa Türkiye bu alandaki birikimini o ülkedeki yatırımlarını gerçekleştirerek o gerçekleştirdikleri yatırımları yönetmeye devam ederek başarmışlardır.

“Rehberlik hizmeti vermemizden neden rahatsızlık duyuyorsunuz”

Biz sorabilir miyiz? ‘Bu ülkede hala yapılacak köprüler, tüneller havalimanları var. Afganistan’da, Pakistan’da ne işiniz var? Ne işiniz var Sudan’da’ diyebilir miyiz? Pekala benim Adanalı soya üreticisi kardeşim Venezuelalı en uygun koşullarda dekardan 350 kilo randıman alırken şayet benim o üretici kardeşim 500-550 kilo soyadan randıman elde ediyor ise bu birikim bizim üreticimizde varsa bizim de Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu kardeşinize rehberlik hizmeti veriyor olmamızdan niçin rahatsızlık duyuyorsunuz?

“Cehaletten olana bir şey demem, ihanetten olana sesleniyorum”

Ama ben biliyorum. Cehaletten olana bir şey demem ancak ihanette olana sesleniyorum. Siz bu ülkenin refah ülkesi olmasını, gelişmiş ülkeler ortasında yer almasını istemediğiniz için siz bu telaffuzları yüksek sesle lisana getiriyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Venezuela’dan kendi hesabına aldığı 1 metrekare toprak yok. Olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında toprak lakin kiralanabiliyor. Biz devlet olarak kiralayan değil, kendi üreticimizin know-how’unu oralara taşıyan rehberlik hizmeti veren bir Tarım ve Orman Bakanlığı olacağız. Sanki bu gerçekleştiğinde nasıl bakacaklar üreticilerin yüzüne.

“Bize sorsunlar biz de izah edelim”

Biz özel dalımızın tıpkı müteahhitlik hizmetlerinde olduğu üzere önünü açmak ismine bu adımı atıyoruz. Ha bu vizyon yoksa bunlarda ki olmadığını görüyorum, diyeceğim hiçbir şey yok. Çok da üzülürüm. Eksikliğinden, noksanlığından ötürü bunu yazıp çizene de… Fakat ben isterim ki bunu sorsunlar biz de izah edelim.ifadelerini kullandı.

Vahit Kirişci

Vahit Kirişci

Vahit Kirişci Venezuela’da toprak bakıyor

Türk Genci Twitter Hesabı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vahit Kirişci, Venezuela seyahatine reaksiyon gösterenlere karşılık verdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin