Uzayda keşiflere verilen 21 Türk ismi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Uzayda keşiflere verilen 21 Türk ismi.

İnsanoğlu yüzyıllardan beri merak ettiği ve arayış içerisinde olduğu sonsuz uzayda, başta komşu etrafındaki gezegen ve uydular olmak üzere milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızlar dev teleskoplar sayesinde keşfediliyor.

Arayışlar sürerken dünyanın uydusu Ay, üzerinde araştırmalar yapılan Mars ve ömrün mümkün olmadığı açıklanan Venüs’te keşfedilen oluşumlarda, içlerinde Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet’in yer aldığı değerli Türk şahsiyetler yerini aldı.

Bunların yanı sıra Ankara, Sinop, Tarsus, Harran üzere yerleşim yerlerinin de ismi kazandı.

1956 yılında Atatürk ismi verildi

Toroslar, Taurus Dağları olarak Ay’ın kuzey yarımküresinde yer alıyor. Toroslar’ın en yüksek zirveleri doğuda 3 bin metre yükseklikte, batıda ise 900 metre civarında. Ay’da 1956 yılında keşfedilen 28 bin 962 kilometre çapındaki kratere ‘Atatürk’ ismi verildi.

Atatürk Krateri bölge olarak Toroslar’ın üzerinde yer alıyor.

1958’de ismini Fatih Sultan Mehmet Han’dan alan Fatih Krateri de tekrar Ay yüzeyinde Toroslar’da yer almakta. 60 kilometre çapa sahip kraterin komşusu yeniden bir Türk isim olan Ali Kuşçu Krateri.

Fatih Krateri, daire ağzı açık bir krater. Etrafında irili ufaklı birçok krater bulunan Fatih Krateri, Atatürk Krateri’ne de hayli yakın bir pozisyonda. Ay’ın kuzeybatı kenarında 48 kilometre çapında yer alan Uluğ Beyefendi kümesi ise bir tanesi sıradağ olmak üzere 5 kraterden meydana geliyor.

Biruni, İbn-i Sina, Nasreddin Tusi Ay’da, Halide Edip Adıvar ve Mihri Hatun Venüs’te, Mimar Sinan ve Sabri Berkel ise Merkür’de yerini koruyor.

GÖK CİSMİNE ANKARA İSMİ VERİLDİ

İHA’nın haberine nazaran; Uzayda keşfedilen bir gök cismine ise Ankara ismi verilirken bir öbür asteroide ise Çanakkale Boğazı’nda İsveç gemisiyle çarpışarak batan Dumlupınar Gemisi’nin ismi verildi.Uzayda keşif

Satürn’ün uydusu Enceladus üzerindeki bir vadiye Şanluurfa’nın Harran ilçesinin ismiyle ‘Harran Vadisi’ verilirken, Mersin’in Tarsus ilçesinin ismi 1976 yılında Mars üzerinde 23,3 kuzey ve 40,3 batı koordinatlarında 19 kilometre çapında kratere verildi.Uzayda keşif

Türkiye’nin en kuzey ucunda bulunan Sinop’un ismi ise 1991 yılında Mars’ın 23,5 güney, 249,5 batı koordinatlarındaki 15 kilometre çapındaki bir kratere verildi. Zir, Bozkır, Mut ve Çan ise başka Türk ismi verilen kraterler ortasında yer alıyor.Uzayda keşif

Uzayda keşif

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzayda keşiflere verilen 21 Türk ismi 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin