Ünlü Analistler: Altın İçin Haftaya Bu Rakamları Bekleyin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Ünlü Analistler: Altın İçin Haftaya Bu Sayıları Bekleyin!.

Cuma günü ABD’den şaşırtan derecede güçlü bir istihdam raporu geldi. Analistlere nazaran, bu nedenle Federal Rezerv Eylül’deki agresif sıkılaştırma döngüsünden dönmeyecek. Münasebetiyle, bu da kısa vadede altın fiyatına ziyan verecek. Piyasalar, önümüzdeki hafta, merakla beklenen enflasyon sayılarına odaklanılacak.

Frank Cholly: Fed’in agresif olacağı fikri, altına yardımcı olmadı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD iktisadı, Temmuz ayında 250.000 olan beklentileri değerli ölçüde aşarak 528.000 istihdam ekledi. Altın ise, bu gelişmeye reaksiyon olarak %1 kıymet kaybetti. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, verdiği bir demeçte, şu değerlendirmeyi yapıyor:

 

Bugünün istihdam sayıları şaşırttı. Fed’in faiz oranlarını yükseltmek konusunda agresif olabileceği fikri, altın fiyatlarına yardımcı olmadı.

Edward Moya: Altın burada yalnızca çaba edecek

Geçen hafta, piyasada Fed’in yavaşlayan iktisat nedeniyle çok oranlı faiz artırımlarından erken dönebileceğine dair büyük bir inanç vardı. Lakin, OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, tüm bunların, bilhassa güçlü istihdam raporuyla birlikte bu hafta değiştiğini söylüyor. Analist, şu yorumu yapıyor:

Bu bir oyun değiştirici. Fed’in dönebileceğine olan inanç ölçüsü epeyce yüksekti. Hatta kimileri bunun Eylül üzere erken bir tarihte olmasını bekliyordu. Artık odak, Fed’in daha agresif olması gerekip gerekmediğine kayıyor. Önümüzdeki hafta faiz artırımı beklentileri destekleneceğinden altın burada yalnızca uğraş edecek.

 

“Altının yoluna devam etmesi sıkıntı olacak”

Edward Moya, piyasaların Fed beklentilerini yine fiyatlandırmasının, altın için zorlayıcı olduğuna dikkat çekiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu, bilhassa altının 1.800 doların üzerine çıkmaya çalışıp bu hafta başarısız olmasının akabinde geçerli. Altın, bunun üzerinde istikrar kazanmaya çalışacak üzere görünüyor. Altının yoluna devam etmesi sıkıntı olacak. Tek taraflı bir hareketle 1.700 dolardan 1.800 dolara çıktı. Burada biraz bitkin görünüyor.

Altın fiyatları için kıymetli teknik seviyeler

Ancak Edward Moya, altının Cuma günü geri çekilmesinin 1.700 dolara gerileyen kıymetli bir satış manasına gelmediğini de kelamlarına ekliyor. Analist, “1.750-1.770 dolar bölgesi altın için düzgün bir dayanak düzeyi,” diyor.

Teknik açıdan Cholly, birçok alıcının 1.735-1.750 dolar düzeyinden geldiğini düşünüyor. Direnç tarafında, altının 1.800 doların üzerine çıkması kritik ehemmiyet taşıyor. Bu da Cholly’nin daha fazla yükselişe geçtiği vakti söz ediyor. Analist, şu düzeylere işaret ediyor:

Oradaki takviye nedeniyle tekrar 1.700 doları göreceğimizi sanmıyorum. Lakin, boğaların geri gelmesi için altının 1.800 doların üzerinde kapanması gerekiyor. Ve şayet altın 1.800-1.812 dolar düzeyinden bir kırılmayı başarabilirse, alım agresifleşecek. 1.850-75 dolara ulaşmakta rastgele bir sorun yaşamayacağız. Momentum burada devreye giriyor.Ünlü Analistler

Ünlü Analistler

“Bu durum faizsiz altın için asla düzgün değil!”

Bu ortada, önümüzdeki hafta dikkatlerin birden fazla ABD Temmuz enflasyon raporunda olacak. Ekonomistler, Haziran ayında %9,1’e hızlanan yıllık TÜFE’nin %8,7’ye geleceğini varsayım ediyor. Ekonomistlere nazaran, bu beklentilerin üzerindeki rastgele bir sürpriz altın için olumsuz olacaktır. Edward Moya, hususa ait olarak şu görüşlerini açıklıyor:Ünlü Analistler

Gelecek hafta her şey enflasyonla ilgili olacak. Fiyat baskıları inatla sıcak olabilir. Bu, Hazine faizlerinin daha da artabileceğini ve ABD dolarının önümüzdeki hafta düzgün bir seyir izleyeceğini gösteriyor. Piyasalar burada, tahvil piyasasındaki satışların ağırlaşabileceği konusunda gergin olacak. Bu da faizsiz altın için asla uygun değil.Ünlü Analistler

Everett Millman: Rastgele bir âlâ haber doları yükseltir

Bu ortada analistler, enflasyonun beklenenden daha sıcak gelmesi durumunda, piyasaların Eylül ayında 75 baz puanlık bir artış öngöreceğini pahalandırıyor. Hatta 100 baz puanlık bir hareketle fiyatlamaya başlayacağı konusunda uyarıyor Gainesville Coins bedelli metaller uzmanı Everett Millman verdiği bir demeçte, bu noktada rastgele bir olumlu makro haberin, Fed’in cevap olarak ne yapacağına ait beklentiler nedeniyle piyasa için berbat haber olduğunu söylüyor. Uzman, görüşlerini şu biçimde ayrıntılandırıyor:Ünlü Analistler

Ekonomi ne kadar güçlü görünürse, Fed’in faiz artırımlarında daha agresif olması o kadar hür olur. Örneğin, işler zorlaşıyorsa, Fed, faiz artışlarını döndürmeye ve yavaşlatmaya, hatta duraklamaya daha meyilli olacaktır. Lakin, rastgele bir güzel ekonomik haber doları yükseltir.Ünlü Analistler

Millman ayrıyeten, data setlerinin takip eden aylarda sıklıkla revize edildiğini belirtiyor. Ayrıyeten, bunun Temmuz ayındaki güçlü istihdam sayılarına ve hatta yaklaşan enflasyon sayılarına da tesiri olabileceğini hatırlatıyor.Ünlü Analistler

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ünlü Analistler: Altın İçin Haftaya Bu Sayıları Bekleyin! 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin