Nureddin Nebati: Tüm teşvik ve destek verileri tek sistemde toplanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Nureddin Nebati: Tüm teşvik ve dayanak bilgileri tek sistemde toplanıyor.

Teşvik ve takviyeler ekonomiyi ayakta tutmak ve istihdamı artırmak için sık sık gündeme geliyor. Bu husustaki dağınık dataların tek sistemde toplanması yapılan çalışmaların sağlıklı aktarılması açısından kıymet taşıyor.

Teşvik ve Dayanak Bilgi Sistemi geliştirildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bu kademede Bakanlıkça geliştirilen Teşvik ve Dayanak Bilgi Sistemi (TDBS) ile ilgili bilgi verdi.

Toplamda 441 dayanak programı yürürlükte

AA’nın haberine nazaran, Nebati, Türkiye’de 9 bakanlık tarafından verilen 441 takviye programının yürürlükte bulunduğunu belirterek, “Bakanlığımızın geliştirdiği yazılım ile teşvik ve takviye bilgilerini merkezi bir sistemde topluyoruz.” dedi.

Tüm takviye bilgilerini tek sistemde olacak

Tüm takviye bilgilerini tek sistemde toplama çalışmaları yürüttüklerine dikkati çeken Nebati, “Türkiye’de şu anda yürürlükte 9 bakanlık tarafından verilen 441 takviye programı bulunmaktadır. Geliştirdiğimiz yazılım ile teşvik ve dayanak bilgilerini gerçek ve hukuksal şahıslar bazında ayrıntılandırarak anlık olarak merkezi bir sistemde topluyoruz.” diye konuştu.

“Verilerin tahlili önemli”

Son yıllarda datanın toplanması, merkezileştirilmesi, tahlil edilmesi ve manalı hale getirilerek bunun hayatın her alanında kullanılmasının giderek değerli hale gelmeye başladığını belirten Nebati, şunları kaydetti:

“Özellikle kamu idaresi açısından bu bilgilerin siyaset belirleyicilerin gereksinim duyacağı nitelikli datalara dönüşmesini sağlayan altyapıları oluşturuyoruz. Şu ana kadar 6 bakanlık ile entegre olduk ve bunlara bağlı 23 kurum 239 alt program için 480 milyon kaydını Takviye Bilgi Sistemi’ne aldık. TDBS’de 9 bakanlığa bağlı 41 kurum ile bilgi transfer çalışmalarına devam ediyoruz. “

teşvik

İkinci fazda “Tek Nokta Takviye Portalı” üzerinden ön müracaatlar alınacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Cebrail Taşkın da TDBS ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaştı.

Taşkın, dayanaktan faydalanmak isteyen kişi ve kuruluşların, yürürlükteki dayanak programlarını tek merkezden listeleyebileceklerini, müracaat ayrıntılarını öğrenebileceklerini ve daha evvel yararlandıkları takviye programlarına ait bilgileri görüntüleyebileceklerini bildirdi.

Taşkın, projenin ilerleyen kademelerinde, kişi ve kuruluşların ilgilendikleri takviye programına e-devlet üzerinden ön müracaat yapmalarına imkan sağlayacaklarını da lisana getirerek, bu sayede tüm vatandaşların “Tek Nokta Teşvik ve Dayanak Portalı” üzerinden ön müracaatlarını yapabileceklerini söyledi.

teşvik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nureddin Nebati: Tüm teşvik ve dayanak dataları tek sistemde toplanıyor 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin