Çoğu kişi yanlış biliyor! Terlemek kilo verdirir mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Çoğu kişi yanlış biliyor! Terlemek kilo verdirir mi?.

Terleme, idman ve dinlenme sırasında beden ısısını ayarlamak için gereklidir. Yüksek sıcaklık nedeniyle yahut ağır idman sırasında vücut ısısı yükseldiğinde, bedenin ter bezleri beden ısısını 36,5°C’de tutmak için devreye girer.

Terlemek kilo verdirir

Beyinde hipotalamus ismi verilen bir termostat vardır. Beden sıcaklığı yükseldiğinde, hipotalamus ter salgılamak için ter bezi aktivitesini tetikler. Ter ile su, sodyum klorür ve öteki elektrolitlerin bir karışımı salınır.

Yüksek sıcaklıklarda yahut bir efor sırasında bedenin ülkü sıcaklığı müdafaasının en tesirli yolu terlemektir. Ter, cildin gözeneklerini terk ettiğinde buharlaşarak havaya karışır ve beraberinde bir ölçü ısı da alır. Aslında bedeni soğutan bu buharlaşmadır.

Ter üretimi ve hasebiyle sıvı kaybı, artan ortam sıcaklığı ve nemi ve ayrıyeten yapılan eforun yoğunluğu ile orantılı olarak artar. Terlemeyi düzenleyen yalnızca beden ısısı değildir. Efor sırasında, kalp atış suratı artar ve tansiyon yükselir, bu da bedeni daha fazla ter üretmeye zorlar.

Terlemek kilo verdirir

Bazı beşerler kilolu oldukları için çok terlediklerini düşünürler, lakin bu alakasızdır. Herkes beden ısısını farklı biçimde düzenler ve kimi insanların bedeni daha fazla terleyerek sıcaktan kurtulmada daha tesirli olabilir.

Terlemek kilo verdirir

Terlemek yeterli midir?

Belirli bir efor sırasında terlemenin yararı, bedenin çok ısınmasını önlemek ve soğumasına yardımcı olmaktır. İdman ve yüksek sıcaklıklar bedeninizi ısıtır ve beden ter üreterek reaksiyon verir. İdman sırasında beden sıcaklığını düzenleyebilmek, bilhassa sıcak havalarda çok kıymetlidir.

Terlemek kilo verdirir

Ter, bedeninizin doğal soğutma sıvısıdır. Bir damla terin yaklaşık yüzde 99’u su, geri kalanı ise üre, ürik asit, amonyak, laktik asit, C vitamini ve öbür unsurlardan oluşur.

Terlemek yalnızca yararlı değil, her şeyden evvel gereklidir. Beden terlemeseydi, sıcaklığını 36,5°’de tutamazdı.

Terlemek sıcak çarpması, anksiyete yahut çeşitli hastalıklar üzere öteki problemlerle da alakalıdır. Bunlar dışında, idman yapmak ve saunada terlemek üzere aktiviteler sağlıklıdır. Yani, terlemenin sağlıklı olup olmadığını belirleyen şey gerisindeki nedenin ne olduğudur.

Terlemek kilo verdirir

Yoğun antrenman yahut yüksek sıcaklıklar sırasında olduğu üzere terlendiğinde bu, beden için epey yararlıdır. Terleme organ, kas ve dokulardaki kan dolanımını artırır. Cilt, beden detoksuna yardımcı olmak için terleme sırasında belli toksinleri hür bırakır. Tuzun ter yoluyla atılması böbrek taşı oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Uzun vadeli terleme, susuzluğun artmasına ve daha fazla su içme gereksinimine yol açar, bu da böbrek taşı riskini azaltmada ve genel olarak kâfi su içilmesini teşvik etmede yardımcı olur. Terleme sırasında ayrıyeten cilt gözenekleri açılır ve toksinler hür bırakılır, ciltteki bakteri yoğunluğu azalır.

Terlemek kilo verdirir mi?

Büyük ölçüde sudan oluşan ter, harcanan kaloriyi yansıtmaz. Uzun vadeli bir kilo verme gayesine ulaşmak için, bu kendi başına işe yaramaz.

Teknik olarak terleme kilo verdirmez. Ağır bir antrenman sırasında muhtemelen çok fazla terlersiniz, fakat bu yağ yaktığınız manasına gelmez. Oturup güneşleniyor ve terliyorsanız, bu da kilo verdiğiniz manasına gelmez. Yağ yakımı metabolik bir süreçtir, antrenman yaptığınızda bedeniniz karbonhidratları ve yağları parçalayarak bedeninizin kullandığı güç olan adenozin trifosfat (ATP) üretir.

Terleme bir soğutma sürecidir. Beden ısınız, antrenman yahut sıcaklıklar nedeniyle yükseldiğinde, beyniniz bedene ter salması için sinyal verir. Ter cildinizden buharlaştıkça beraberinde bir ölçü ısı alır ve bu da sıcaklığın düşmesini sağlar. Lakin, terleme yağ yakmasa da, iç soğuma süreci kalori yaktığınızın bir işaretidir. Antrenman sırasında terlememizin ana nedeni, harcadığımız gücün iç ısı üretmesidir.

Terlemek için gereğince çalışırsanız, bu süreçte doğal olarak kalori yakarsınız. Lakin kilo vermek ve yağ yakmak için günlük harcadığınızdan daha az kalori tüketmelisiniz, kilo vermek için yalnızca terlemek yetersizdir.

Çok fazla terlemek, süreksiz olarak birkaç kilo vermenize yardımcı olabilir. Fakat, su içtiğinizde, verdiğinizi sandığınız kilolar çabucak geri döner ve bu süreçte çok az kalori yakılır. Bu nedenle terleme, kilo vermek ve yağ yakmak için tesirli bir teknik değildir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Terlemek kilo verdirir mi? 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin