Telefonları Hızlandıracak Teknoloji: UFS 4.0 Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Telefonları Hızlandıracak Teknoloji: UFS 4.0 Nedir?.

Akıllı telefonlara güç sağlayan depolama üniteleri kelam konusu olduğunda UFS (Universal Flash Storage-Evrensel Flash Depolama) bir standart haline geldi. Hatta bu depolama tahlilleri süratle uygun bütçeli telefonlarda kullanılan eMMC depolamanın yerini almaya başladı. UFS, tıpkı öteki donanımlar üzere daima gelişmeye devam ediyor ve akıllı telefonlarda son olarak UFS 3.1 teknolojisini gördük. Artık Samsung, UFS 4.0 depolama standardıyla birlikte işleri bir sonraki düzeye taşımak istiyor.

Peki yenilikler neler ve UFS 3.1’e nazaran neler değişti? Artık UFS 4.0 teknolojisinin ayrıntılarına, Android dünyasına neler getireceğine ve yararlarına bakalım.

UFS 4.0, UFS ve öteki mikro elektronik standartlarının gelişimini inceleyen çatı kuruluş JEDEC tarafından tanımlanan en son UFS (Evrensel Flash Depolama) standardı oldu. Ocak 2020’de JEDEC, UFS 3.1 özelliklerini yayınladı ve iki yıldan fazla bir müddet sonra yeni UFS 4.0 standardı ortaya çıktı. Bu standardın en kıymetli yeniliği iki kata kadar performans artışı sağlaması.

Samsung, UFS 4.0’ı yedinci jenerasyon V-NAND flash bellek teknolojisi ve şirket içi tescilli kontrolcüsüyle birlikte tasarladı. Şirket tıpkı vakitte UniPro 2.0 taşıma katmanını (verileri aktarmak için bileşenleri yonga setine bağlayan) ve MIPI M-PHY v5.0 fizikî katmanı kullanmaya başladı.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

Detaya inecek olursak, NAND flash bellekler bilgileri elektrik olmadan tutabilen bir depolama teknolojisi. V-NAND teknolojisinde ise hücreler dikey olarak istifleniyor ve böylelikle alandan tasarruf edilebiliyor. Ayrıyeten transfer suratları ve dayanıklılık artıyor, güç tüketimi azalıyor. Yani standart NAND teknolojisine nazaran bir geliştirme niteliğinde. Samsung bahsettiğimiz teknolojisini UFS 4.0’a dahil etmeyi seçti, fakat kullanılan tescilli denetimci kesin olarak bilinmiyor.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

UFS 4.0, UFS 3.1’in yerini alırken hatırı sayılır iyileştirmeler sunuyor. Yenilenen teknoloji 4200 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve 2800MB/sn’ye kadar sıralı yazma suratları sunabiliyor. Buna karşılık UFS 3.1, sırasıyla 2100 MB/sn ve 1200 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve yazma suratlarına çıkabiliyordu.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

Ek olarak, UFS 4.0 ile şerit başına sağlanan bant genişliği 23,2 Gb/sn’ye çıktı. Bu da UFS 3.1’in suratına kıyasla iki katlık bir artış demek. UFS arayüzü, eş vakitli okuma ve yazma süreçlerine müsaade veren çift şeritli data iletimini destekliyor. Yapılan bu geliştirmeler ise geniş bant genişliğine muhtaçlık duyan 5G akıllı telefonlara, otomotiv uygulamalarına ve AR/VR özellikli aygıtlara büyük yararlar sağlayacak.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

Samsung, güç verimliliği kelam konusu olduğunda UFS 4.0 ile değerli ilerleme kaydetti. Evvelki jenerasyona nazaran %46 daha az güç tüketilirken iki kat daha fazla performans artışı sağlandı ki bu büyük bir gelişme.

Koreli teknoloji devi, akıllı telefonlar ve öteki elektronik aygıtlarla uyumluluğunu artırmak için azamî 11 x 13 x 1 mm’lik ölçüleriyle yonga boyutlarını muhafazayı da başarmış. Ayrıyeten Samsung, UFS 4.0’ın azamî 1 TB kapasiteyi desteklediğini duyurdu. UFS 3.1’de bu ölçü 512 GB idi ve yeniden iki katlık bir artış kelam konusu. Bu bağlamda akıllı telefonlar ve taşınabilir aygıtlar için bu depolama kapasitesinin ziyadesiyle kâfi olduğunu belirtelim.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

UFS 4.0 vs UFS 3.1 vs UFS 3.0 vs UFS 2.2

İşte UFS 4.0, UFS 3.1, UFS 3.0 ve UFS 2.2 ortasındaki sürat karşılaştırması. Aşağıdaki tablodan da fark edebileceğiniz üzere, UFS 4.0 hakikaten de UFS 3.1’e nazaran önemli bir yükseltme.

UFS 4.0 UFS 3.1 UFS 3.0 UFS 2.2
Sıralı Okuma Hızı 4200 MBps 2100 MBps 2100 MBps 1000 MBps
Sıralı Yazma Hızı 2800 MBps 1200 MBps 410 MBps 260 MBps
Rastgele Okuma ? 100,000 IOPS 63,000 IOPS 58,000 IOPS
Rastgele Yazma ? 70,000 IOPS 68,000 IOPS 50,000 IOPS

İlk Android aygıtlar, UFS’ye kıyasla değerli ölçüde daha yavaş bir depolama teknolojisi olan eMMC tabanlı flash depolama kullanıyordu. Yavaş eMMC depolama ile süratli bir işlemci eşleştirildiğinde ise takılmalar ve genel yavaşlamalar görmek mümkün. Ek olarak uygulamaların açılış müddetlerinin uzadığına şahit olabilirsiniz. Bu nedenle, son vakitlerde düşük maliyetli Chromebook’lar üzere bütçe dostu aygıtlar dışında hiçbir şeyde eMMC’nin kullanıldığını görmüyoruz.

Daha çağdaş bir flash depolama teknolojisi olan Universal Flash Storage (UFS), 2016 yılında Android ekosisteminde popülerlik kazanmaya başladı. UFS, eşzamanlı okuma ve yazmaya müsaade veren tam çift istikametli bir arabirim olarak karşımıza çıktı. Bu ortada eMMC, tıpkı anda bu süreçlerden sırf birine müsaade veren paralel yahut yarı çift taraflı bir arabirim olarak kullanılıyor. UFS ayrıyeten eMMC’ye kıyasla daha az güç tüketiyor.

 

Samsung Semiconductor, UFS 4.0’ın seri üretiminin 2022’nin üçüncü çeyreğinde başlayacağını duyurdu. Galaxy S23 serisinden başlayarak, yaklaşan üst seviye Samsung markalı akıllı telefonlar yeni UFS 4.0 teknolojisinden güç alacak. Öte yandan OnePlus, Xiaomi, Google ve Oppo üzere OEM’lerin 2023 yılına kadar bu yeni kuşak depolama standardını benimsemesini bekliyoruz. iPhone’lara gelince, Apple, UFS’den daha âlâ yazma suratları nedeniyle UFS yerine NVMe depolama tahlillerini kullanıyor.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

UFS 4.0 teknolojisini Android akıllı telefonlara entegre eden şirketler, daha yüksek okuma ve yazma suratları gerektiren 5G teknolojisini daha verimli kullanma fırsatı sunacak. Ayrıyeten verimlilik artarken aygıtın performansı da değerli oranda yükselişe geçecek.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

Çoğu akıllı telefon üreticisi Samsung’un üst seviye UFS depolama tahlillerini kullanmayı tercih ediyor. Hakikaten UFS 4.0 teknolojisini yakında çıkacak birçok Android tabanlı akıllı telefonda göreceksiniz. Yonga setleri daha güçlü hale geldikçe ve 5G ekosistemi gelişmeye devam ederken, daha süratli ve daha verimli bir depolama tahliline sahip olmak kritik değer taşıyor. Yani UFS 4.0 hayatımıza gerçek vakitte giriş yapıyor.

Telefonları Hızlandıracak Teknoloji

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Telefonları Hızlandıracak Teknoloji: UFS 4.0 Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin