Tarımda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-temmuz ihracatı yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Tarımda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-temmuz ihracatı yapıldı.

Türkiye’nin yeni ekonomik modelinde değerli bir yere sahip olan ihracat kaleminde gün geçtikçe uygun haberler gelmeye devam ediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerinden derlenilen bilgilere göre Türkiye’nin ihracatı yeni bir rekora daha imza attı.

İhtarcat, bu yılın yedi ayında 2021’in birebir periyoduna kıyasla yüzde 19,1 artarak 144 milyar 416 milyon dolara yükseldi.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-temmuz ihracatı

Söz konusu periyotta tarım kümesi da 18 milyar 790 milyon dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-temmuz ihracatını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin tarım ihracatı, yılın yedi ayında geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 20,4 artarken, toplam ihracattan yüzde 13,0 hisse aldı.

Tarım kümesine bağlı 5 dal rekor ihracata imza attı

Ocak-temmuz devrinde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 6,3 milyar dolar, meyve zerzevat mamulleri 1,3 milyar dolar, kuru meyve ve mamulleri 829,8 milyon dolar, su eserleri ve hayvansal mamuller 2,4 milyar dolar, mobilya kağıt ve orman eserleri 4,7 milyar dolarla tüm vakitlerin en yüksek ocak-temmuz ihracatını yaptı.

Yılın yedi ayında geçen yılın birebir devrine nazaran ihracatta, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 31,4, meyve zerzevat mamulleri yüzde 20,9, kuru meyve ve mamulleri yüzde 9,8, su eserleri ve hayvansal mamuller yüzde 32,1, mobilya kağıt ve orman eserleri yüzde 27,3 artış kaydetti.

Irak önde gelen pazar pozisyonunu muhafazaya devam etti

Tarım kümesinde ihracatta rekor kıran dallara en fazla talep Irak’tan geldi. Böylelikle Irak, tarım ihracatında önde gelen pazar pozisyonunu korudu.Tarımda Cumhuriyet tarihi

Irak’a hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 1,3 milyar dolar, su eserleri ve hayvansal mamuller 455,1 milyon dolar, mobilya kağıt ve orman eserleri 553,2 milyon dolar fiyatında dış satım yaptı.

ABD’ye, meyve zerzevat mamulleri, 198,4 milyon dolar, kuru meyve ve mamulleri Almanya’ya 108,5 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Dış satımda Irak’a hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 61,6, su eserleri ve hayvansal mamuller yüzde 63,3, mobilya kağıt ve orman eserleri yüzde 8,4 artış kaydetti.

AA’nın haberine nazaran; meyve zerzevat mamulleri dalının ABD’ye ihracatı yüzde 48 artarken, kuru meyve ve mamullerinin Almanya’ya ihracatı yüzde 5,8 azaldı.Tarımda Cumhuriyet tarihi

Tarımda Cumhuriyet tarihi

Tarımda Cumhuriyet tarihi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarımda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-temmuz ihracatı yapıldı 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin