Steelseries Apex Pro Mini & Wireless İncelemesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Steelseries Apex Pro Küçük & Wireless İncelemesi.

Steelseries’in kendine has minimalizm yorumu sahiden etkileyici. Gövde renklerindeki bütünlük ve ahenk, tuşların üzerindeki pürüzlü dokunun hissiyatı ve parlaklığı yüksek RGB LED’ler bu klavyenin seçkin bir etraf ünitesi olduğunu birinci bakışta size hissettiriyor. 

Yıllardır Steelseries Apex 7 TKL kullanıyorum zira minimalist etraf ünitelerini seviyorum. Bu tip eserlerde üreticiler çok dikkatli olmak zorunda zira işlev ile dizaynın çok yeterli dengelenmesi gerekir. Çok fazla mı sadeleştirdiniz, kullanıcılar evvelden alışageldikleri tam uzunluk etraf ünitelerindeki kadar rahat çalışamayabilirler, bu riski almayıp tuşların birçoklarını bırakmaya mı karar verdiniz, o sefer de aslında kullandıkları klavyeyle pek bir farkı olmadığı için eserinizi satın almak için bir sebep görmeyebilirler. Görebildiğiniz üzere sıkıntı iş. O sebeple eserin satabilmesi için çok uzun müddetli ve isabetli kullanıcı geri bildirimi göz önünde bulundurularak geliştirilmesi gereken eserler bunlar.

Steelseries Apex Pro

Kendi adıma konuşmam gerekirse TKL yani tenkeyless klavyeleri bu manada en ülkü boyut olarak gördüm. Ne tam uzunluk klavyeler kadar büyük ve hantal, ne de %60 klavyeler üzere kimi elzem tuşlardan yoksun kalıyorsunuz. Lakin tahminen de daha kıymetli bir soru şu: Hangi tuşların elzem olduğuna kim, neye nazaran karar veriyor? Bunun yanıtı elbette sizsiniz ve sizin bilgisayarınızı ne maksatla kullandığınızda yatıyor.Steelseries Apex Pro

Eğer bu tip klavyelere bakan birisiyseniz bir kez oyunculukla yakından ilgili olduğunuz varsayımını yapabiliriz. Pekala diyelim gündüzleri çalışıp, geceleri oyun oynayan birisiniz ve her iki kullanım senaryosunda işinizi görecek bir klavye bakıyorsunuz. Steelseries Apex Pro

Eğer yazılımcıysanız bu klavyede vermeniz gereken taviz büyük zira Apex


Pro Mini’nin taraf tuşları yok. Ben kendim ucundan kıyısından Python kodları yazan amatör bir yazılımcı olarak farkettiğim şey daima istikamet tuşlarını kullandığım oldu. Bu klavyede taraf tuşları olmadığı üzere, onların üzerindeki Page up, page down, home, end üzere tuşlar da yok. Kod yazarken Home ve End’de satır başına ve sonuna gitmek için daima kullandığım tuşlardan.Steelseries Apex Pro

Onun yerine Steelseries bu eksik tuşları bir manada geri getirmek için Meta Bindings isimli bir özelliğe sahip. Bunun yaptığı şey sağ alttaki Steelseries logolu tuşa bastığınızda tuşların iç kısmındaki ikinci fonksiyonlarını kullanabiliyorsunuz. Yani Steelseries tuşuna bastığınızda WASD taraf tuşlarına dönüşüyor. Benzeri biçimde buradaki tuşlar da Home, End, Page Up ve Down üzere fonksiyonlar yerine geçiyor.Steelseries Apex Pro

Bu tabiki kelam konusu tuşların hiç olmamasından daha uygun, lakin tekrar de ne kadar fonksiyonel orası tartışılır zira bir tuş fonksiyonu için 2 tuşa basmanız gerekiyor ve alışması vakit alıyor. O sebeple yazılımcıysanız bu klavyeden randıman alamayacağınızı bilin.Steelseries Apex Pro

Ancak görüntü ve fotoğraf düzenleme, grafik tasarım, endüstriyel tasarım üzere işlerle uğraşıyorsanız Apex Pro Mini’yle bir sorun yaşamayacağınızı söyleyebilirim.

Klavyenin bir öteki değerli kısıtlamasıysa Türkçe lisan takviyesinin olmayışı. Windows altından klavye lisanını Türkçe Q yaptığınızda kas hafızasından Türkçe klavye üzere kullanabiliyorsunuz. Fakat tuşların üzerinde Türkçe karakterler olmadan kullanmak herkese nazaran değil.

Bu eksiler sizi ilgilendirmiyorsa, yani ‘’ben yazılımcı olmadığım üzere köşeli parantez açma tuşuna bastığımda yumuşak g, kapatma tuşuna bastığımda da ü yazması çok umrumda değil, kas hafızasından 10 parmak Türkçe yazabiliyorum sonuçta’’ diyorsanız klavyenin eşsiz özellikleriyle büyülenmeye hazır olun.Steelseries Apex Pro

293mm uzunluk, 103mm derinlik, 40mm yüksekliğe sahip Apex Pro Küçük 2 parmakla kaldırıp, taşıyabileceğiniz kadar küçük ve hafif.Steelseries Apex Pro

Kablolu versiyonu 603, kablosuz 543 gram.

Öncelikle omni point anahtarlardan bahsetmek istiyorum size arkadaşlar. Bu anahtarlar Steelseries’in kendi geliştirdiği bir teknoloji.

Klasik mekanik anahtarlarda tuşun basılması iki metalin birbiriyle temas edip devreyi kapatmasıyla algılanırken Omnipoint anahtarlar manyetik sensörler kullanıyor. Bu da tuş basımının çok daha süratli algılanmasını sağlıyor zira eski sistemde birtakım teknik kısıtlamalar var.Steelseries Apex Pro

Sanılanın tersine siz bu tuşlara basar basmaz algılama gerçekleşmez. Tıpkı basketbol topunu yere bıraktığınızda 5-10 kere zıplaması üzere, siz bu eski tip mekanik anahtarlara bastığınızda iki metal nokta ortasında birkaç sefer temas kopar ve sağlanır. Tabiki bu çok kısa müddetlerde olan biten birşey ve slow motion kameralarda görebilirsiniz fakat. Yeniden de bu türlü birşey var ve bunu engellemek için klavyelerde debouncing denen bir önleyici algoritma bulunur. Bu da tuş birinci basıldığında oluşan kesintili sinyali yumuşatarak düzgün bir halde iletilmesini sağlar, lakin birkaç milisaniye gecikmeye sebep olur.

İşte bunun önüne geçmek için yeni klavyelerdeki anahtar dizaynlarında ışık sensörleri ya da manyetik sensörler kullanılıyor. Böylelikle debouncing yapmaya gerek kalmıyor. Steelseries Apex Pro

Ama omni point’in en etkileyici yanı bu değil. Bu anahtarların ne kadar basıldığında basılmış sayılacağını yani aktüasyon uzaklığını Engine uygulaması altından değiştirebiliyorsunuz. Steelseries Apex Pro
Bu 0.2mm ile 3.8mm ortasında ayarlanabiliyor ve tüm tuşlar için geçerli.

Aktüasyon aralığının ayarlanabilmesi de çok hoş bir diğer özelliğe kapı aralıyor: İkili Aktüasyon. Olağanda bu özellik kapalı geliyor. Engine altından İkili aktivasyon sekmesine gidip istediğiniz bir tuşa farklı bir seyahat arasını ikili aktivasyon kıymeti olarak belirleyip, dual bindings sekmesindeki 8 adede kadar tuşun bu ikinci seyahat aralığında istediğiniz işi yapmasını sağlayabiliyorsunuz. Diyelim g tuşuna 1mm basıldığında varsayılan fonksiyonu olan g harfini basma misyonunu verip, 3mm basıldığında da kaydettiğiniz bir makronun çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Invoker seçen Dota 2’cilerin ağızları sulandı şu an.

Tüm bu özellikler size birkaç milisaniye daha kazandırıp e-spor oyunlarında rakibinize karşı avantaj elde etmeniz için düşünülmüş şeyler. 

Kablolu ve kablosuz olarak 2 başka model formunda geliyor klavye. Kablosuz versiyonda kutudan daha evvelki kablosuz Steelseries etraf ünitelerinden aşina olduğumuz Quantum 2.0 Wireless takviyeli alıcı/verici modülü çıkıyor.
Bu aparatı kullanarak kelam konusu modülü masanızın üzerinde konumlandırabiliyorsunuz. İki tarafında da tip-c yuvası var bunun.
Bir tarafına kasanıza giden kabloyu, başka tarafına da modülü takıyorsunuz.Kaymaz kauçuk ayağı ve bir ölçü ağır olması sebebiyle stabil duruyor.

Quantum 2.0 Wireless özelliğinden de kısaca bahsedeyim. Steelseries’in geliştirdiği stabil 2.4GHz kablosuz irtibat teknolojisi bu arkadaşlar. Data iletimini 2 kanaldan birebir anda yapıyor ve birinde paket kaybı olursa otomatik olarak başkasına geçiliyor. Daima farklı frekansları denetim ediyor ve hangisinde daha az parazit varsa ona otomatik geçiş yapıyor. 

Yani 2.4GHz ilişki kablosuzdan farksız diyebilirim. Bir de bluetooth irtibat özelliği var. Klavyenin ön tarafındaki bir anahtar 2.4Ghz ile bluetooth modlar ortasında geçiş yapmanızı sağlıyor.
Buradaki tip-c yuvadan klavyenizi şarj edebiliyorsunuz, ya da isterseniz kablosuz adaptörü çıkarıp onu kablolu bir klavye üzere bu USB portundan bilgisayarınızı takıp kullanabiliyorsunuz. Şarj esnasında ESC yuvası yeşil yanıp sönüyor, %100 şarj olduğunda daima yeşil yanıyor.

Tek şarjla 2.4Ghz ilişki üzerinden 30 saat kullanım elde edebiliyoruz, bluetooth’a geçmemiz durumunda bu 40 saate çıkıyor, tabi varsayılan aydınlatma ve güç ayarlarıyla. Klavyenin biraz agresif otomatik uyku özelliğini düşündüğünüzde aslında bu size ortalama tek şarjla bir haftalık kullanım sunuyor diyebilirim.1 dakika boyunca bir tuşa basılmazsa klavye aydınlatmasını kapatıyor ve uyku moduna giriyor. Bu moddayken bir tuşa bastığınızda tuş algılanmıyor fakat klavye uyku modundan çıkmış oluyor, o da yaklaşık 2 saniye sürüyor. Ondan sonra tekrar tuşları algılamaya başlıyor. Bu süreyi Engine uygulamasında klavye ismine tıklayıp, ayarlar sekmesinde uzatabilir yahut büsbütün kaldırabilirsiniz.

Tuşlar double shot PBT. Bu üretim tekniği iki kesimin plastik enjeksiyon metoduyla birleştirilerek tek tuş üretilmesine deniyor. PBT gereci yüksek aşınma direnci sunduğu için ABS olarak bilinen tuşlardan daha uzun ömürlü oluyor.

Apex Pro Küçük tuşlarına dokunduğunuzda bu türlü kumlanmış üzere çok ince pürüzleri olan bir doku hissediyorsunuz. Düz, kaygan plastik değil yani. Steelseries’in bahsettiğine nazaran PBT materyal kullanıldığı için çok ağır kullanımlar sonrasında bile bu doku korunabiliyormuş.

Tuş seslerini videomuzda dinleyebilirsiniz.

Apex 7 TKL’den bu klavyeye geçtikten sonra eksikliğini en çok hissettiğim şey bilek takviyesi oldu. Kutudan bilek dayanağı çıkmıyor bunu bilerek alın klavyeyi. Yeniden ergonomiyle alakalı bir diğer ayrıntı klavye açısı. Klavye altındaki ayakları kapalı, yarı açık ve tan açık pozisyona getirerek toplamda 3 yükseklik ayarı yapabiliyoruz.

Kablolu modelde kutu klavye altında bir yuvaya entegre halde, kablosuzda da kutu içinde başka bir aksesuar olarak tuş çıkarıcı aparat konulmuş.
Steelseries’in sitesindeki farklı tuş modellerine geçiş yapabiliyorsunuz.

Kullanılan materyale baktığımızda tuşların altındaki plaka aluminyum alaşım çerçeve ve klavyenin altı ise plastikten. Dışardan narin gözükse bile esnetmeye çalıştığınızda bunun o kadar kolay olmadığını görüyorsunuz, rijidite konusunda 10 üzerinden 10 alıyor klavye.

Aydınlatmanın parlaklığı konusunda büyük ağabeylerinden mutlaka aşağı kalır yanı yok Pro Mini’nin. Son derece canlı ve parlak RGB ledler kullanılmış. Renk geçişlerinde rastgele bir takılma göremiyorsunuz, çok süratli ve geniş bir ton skalasında yavaşça geçişler var. 

Bu noktada başımı kurcalayan tek şey tuşların yanındaki ikinci fonksiyonları gösteren sembol ve yazıların aydınlatılmaması oldu. 

Fiyat konusuna gelirsek, Steelseries, Apex Pro Mini’nin kablolu versiyonuna 200€, kablosuza da 260€ fiyat biçmiş ki bu hakikaten bu klavyeyi niş statüye taşıyor. Kablosuz versiyonun şimdiki fiyatının 5000TL’ye dayandığını düşünürsek, nitekim ne aradığını bilen ve bu çeşit minimalist, %60 klavyelerden hoşlanan kitleye hitap ettiği elbet. 

%60 klavyeler uzun müddettir markette ve Apex Pro Mini’den daha ucuz modeller de bulmak mümkün. Steelseries’in bu klavyeyle başardığı şey ise özellikler bakımından çıtayı epey yükseltmiş. Tuşlar, anahtarlar, ayarlanabilir aktüasyon, ikili aktüasyon, parlak RGB aydınlatma, düşük gecikmeli kablosuz ilişki derken eserin eksiğini bulmak sahiden zorlaşıyor. Büyük uzunluk Apex klavyeleri içindeki tüm teknolojileri olduğu üzere koruyarak boyutlarını küçültmüş diyebiliriz bir bakıma.

Her şeyde düzgün olan bir klavyem olsun, oyun da oynayayım, iş de yapayım, 10 parmak yazı da yazayım diyorsanız öbür klavyeye bakmanızı öneririm.

Ağırlıklı olarak oyun oynamak için hoş dizaynlı bir klavye arıyor ve etraf bileşenlerinizi ihtimamla geçiyorsanız, bilgisayarınızın, çalışma masanızın ve odanızın nasıl göründüğünü önemsiyor ve bu uğurda yüksek meblağlar ödemeye alışkın biriyseniz Technopat olarak katiyen tavsiye ettiğimiz bir eser.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Steelseries Apex Pro Küçük & Wireless İncelemesi 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin