Samsung ve Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan Atık Suyu Arıtabilen Çevre Dostu Tuvalet Prototipi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Samsung ve Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan Atık Suyu Arıtabilen Etraf Dostu Tuvalet Prototipi.

Samsung, 2019 yılında başlanan ‘Tuvaletin Yine Keşfi’ projesinde Bill & Melinda Gates Vakfı iş birliğiyle, mesken kullanımı için tasarlanmış, daha verimli ve inançlı bir tuvalet prototipinin dizaynını tamamladığını duyurdu.

Samsung İleri Teknoloji Enstitüsü (SAIT), yaklaşık üç yıl süren araştırma ve geliştirme periyodu boyunca, projenin temel tasarımı üzerinde çalıştı akabinde kesimlere yönelik geliştirmelerle birlikte modüler teknolojiyi geliştirdi. Bu sayede mesken kullanımına uygun başarılı bir prototip elde edildi. Eser, atık su arıtma özelliği sayesinde güç verimliliği sağlarken, mesken kullanımı için de uygun olmasıyla dikkat çekiyor.

Samsung ve Bill

Samsung’un eser için geliştirdiği temel teknolojiler, insan atıklarındaki patojenlerin yok edilmesine ve katı unsurların etraf açısından inançlı hale getirilmesine yönelik ‘ısıl işlem’ ve ‘biyoişleme’ teknolojilerini kapsıyor. Bu sayede sistem, arıtılmış suyun büsbütün geri dönüştürülmesini de sağlıyor. Katı atıklar kurutularak ve yakılarak kül haline getirilirken, sıvı atıkların arıtımı biyolojik arıtma süreciyle sağlanıyor.Samsung ve Bill

Yeni tuvalet prototipinin son kullanıcıya sunulma ve ticarileştirme etabına gelindiğinde Samsung, projeyle ilgili patentlerin telif lisanslarını gelişmekte olan ülkelere fiyatsız olarak temin etmeyi planladığını duyurdu. Samsung ayrıyeten, yeni kuşak teknolojilerin seri üretime geçmesine yardımcı olmak için Bill & Melinda Gates Vakfı’yla yakından çalışarak, Vakfa danışmanlık sağlamaya da devam edecek. İki kuruluş, tuvalet prototipini seri üretim için daha verimli hale getirilmesinden sonra, teknolojiyi ticari olarak kullanmak isteyen endüstriyel iş birliklerini belirlemek için de birlikte çalışacak.Samsung ve Bill

Dünya Sıhhat Örgütü ve UNICEF’e nazaran, yaklaşık 3,6 milyar insan pak ve inançlı olmayan tuvaletleri kullanmak zorunda kalıyor. Bu durum her yıl, 5 yaşın altındaki yarım milyon çocuğun inançlı su ve hijyen ortamına erişemedikleri için ishal tipi hastalıklardan hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Samsung ve Bill

Samsung ve Bill

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Samsung ve Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan Atık Suyu Arıtabilen Etraf Dostu Tuvalet Prototipi 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin