OBS Studio 28.0, Yeni NVIDIA Yayın Özellikleriyle Yayınlanacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
OBS Studio 28.0, Yeni NVIDIA Yayın Özellikleriyle Yayınlanacak.

NVIDIA Studio’da bu hafta Open Broadcaster Software (OBS) Studio’nun 10. yıldönümü ve 28.0 yazılım sürümü kutlanıyor. Ayrıyeten, tanınan yayıncı WATCHHOLLIE, canlı yayınlarının kalitesini artırmak için tek bilgisayarlı bir heyetimde OBS ve GeForce RTX 3080 GPU’yu nasıl kullandığını paylaşıyor.

Bugün ilerleyen saatlerde kullanıma sunulacak olan OBS sürümü, yayıncılara yapay zeka destekli NVIDIA Broadcast sanal art planının mahallî entegrasyonu ve oda yankı giderme efektlerinin yanı sıra HEVC yahut H.265 ve HDR özelliklerini sunuyor.

NVIDIA ayrıyeten, oyundan kaynak almadan görüntü kodlamayı yöneten GeForce RTX GPU’larda özel donanım olan NVIDIA Encoder (NVENC) kullanarak HEVC ve HDR içeriğinin YouTube’a canlı akışını sağlamak için Google ile iş birliği yaptı.

OBS 28.0, GeForce RTX yayıncılarına özel iki NVIDIA Broadcast özelliği de dahil olmak üzere bir dizi güncelleme ve düzgünleştirme ile piyasaya sürüldü.

Yapay zeka takviyeli sanal art plan, yayıncıların fizikî bir yeşil ekrana gereksinim duymadan art planlarını kaldırmasına yahut değiştirmesine imkan tanıyor. Oda yankısını kaldırma sayesinde ise yayıncılar canlı yayınlar sırasında istenmeyen yankıları ortadan kaldırabiliyor. Bu özellikler, bir masaüstü mikrofonu kullanırken yahut biraz yankılı bir odada yayın yaparken epey kullanışlı oluyor. Her iki efekt de – gürültü gidermenin yanı sıra – OBS içinde filtreler olarak mevcut halde buluyor ve kullanıcılara bunları kaynak başına uygulama konusunda daha fazla esneklik sağlıyor.

OBS 28.0’daki HEVC dayanağı, görüntü sıkıştırmasını %15 oranında artırıyor. Donanım tabanlı HEVC kodlayıcılar için özel olarak oluşturulmuş uygulama, kullanıcıların içeriği kaydetmesine ve YouTube üzere desteklenen platformlara daha yeterli kalitede yayın yapılmasına imkan tanıyor.

Güncelleme ayrıyeten, bir ekranda daha geniş, parlak ve koyu renk yelpazesi sunan ve görsel kalitede çarpıcı bir canlılık ve gelişme sağlayan HDR’de kayıt ve yayın akışı sağlıyor.

Önceden, 10 yahut 12 bit HDR içeriği 8 bit olarak kaydedilirse soluk görüneceğinden, kullanıcıların HDR’yi kapatması gerekiyordu. Bu güncelleme ile kullanıcılar HDR’yi açık tutabilir ve SDR’de mi yoksa tam HDR’de mi çekim yapmak yahut akış yapmak istediklerine karar verebilirler.

HDR ekranlar daha tanınan hale gelmesi ve Windows 11’in birçok oyunun sanal bir HDR modunda görüntülenmesini sağlayan yeni Otomatik HDR aracıyla birlikte bu OBS güncellemesinden daha fazla kullanıcı yararlanabilecek.OBS Studio

YouTube Live, HEVC ve HDR akışını destekleyen birinci platformlardan biridir. Platformdaki yayıncılar, sırf birkaç tıklamayla izleyicilerine daha kaliteli yayınlar sunabilecek.

Kurulumu da süratli ve kolaydır. Bu NVENC OBS kılavuzu vasıtasıyla “HEVC ve HDR ile Kayıt ve Akış” kısmından suram yapılabiliyor.OBS Studio

WATCHHOLLIE, kanalını kurduğu periyotta içerik oluşturmanın yepyeni yollarını öğrenmek zorundaydı. Artık yeni kuşak yayıncılara bu serüvenlerinde eğitim veriyor ve NVIDIA yayın teknolojisinin yayın akışını nasıl güzelleştirdiğini anlatıyor. Görüntü düzenleyici olarak eğitim gören WATCHHOLLIE, Twitch yayınlarından evvel bir YouTube kanalında içerikler üretti. Pandemi devrinde Hollie, arkadaşlarıyla irtibatta kalmanın bir yolu olarak canlı yayınlar başlattı.

“Pandemi periyodunda 800 metrekarelik bir apartman dairesinde kapana kısıldım bu yüzden toplumsallaşabilmek için günlük olarak canlı yayınlar yapmaya başladım. Yayıncılığımın birinci periyotlarında yayınlarımı umarım biri gelir diye düşünerek açıyordum ve yavaş yavaş belli bir kitleye ulaşmayı başardım.” diyen Hollie, birinci canlı yayınlarında, konsol oyun yayınları yapmak için kolay bir prosedür kullanarak harici bir capture kartına sahip bir Mac’te OBS kullanıyordu.OBS Studio

OBS Studio

WATCHHOLLIE freelance olarak çalışmaya devam ederken bir yandan da canlı yayınlarına devam etti. Bu esnada da arkadaşlarından içerik fikirleri ve yayın kalitesinin artırmak için tavsiye vermelerini istedi.

Hollie, canlı yayınlarını desteklemek için birinci PC’sini başlangıçta bir GeForce RTX 2070 GPU ile kurdu daha sonra ekran kartını GeForce RTX 3080 GPU’ya yükseltti. GeForce GPU’lar, WATCHOLLIE’ler üzere tek bilgisayarlı bir heyetimde bile azamî performansla kesintisiz oyun ve canlı yayın akışı sağlayan farklı bir kodlayıcı olarak NVENC’yi içeriyor. NVENC’in gelişmiş GPU kodlaması, kaydedilen görüntüler için de daha yüksek görüntü kalitesi elde edilmesini sağlıyor.OBS Studio

Kısa mühlet sonra Hollie’nin kanalı, canlı yayınlarından para kazanmaya başladı ve hatta tam vakitli bir iş teklifini bile geri çevirdi. WATCHHOLLIE, Twitch Partner statüsüne ulaştığından beri tam vakitli olarak kendi kanalında içerik üretiyor. “Çok memnunum ve yaptığım yayınlarla bir fark yarattığımı hissediyorum” diyor.

WATCHHOLLIE artık odak noktasını yeni yayıncılara yardımcı olmaya çevirdi. Bu içerik üreticilerine işlerini nasıl büyüteceklerini, nasıl marka iştirakleri geliştireceklerini ve canlı yayın kurulumlarını nasıl geliştireceklerini öğreten, çeşitlilik odaklı bir grup olan WatchUs‘ı kurdu. “WatchUs sayesinde insanlara yardım edebiliyor başlagıçta benim de deneyimlediğim sıkıntılarla başa çıkma noktasında yeni yayıcılara rehberlik edebiliyorum” diyor.OBS Studio

200’den fazla müracaat ortasından gruba katılmak için 20’den fazla yayıncı seçildi. Canlı yayınların her istikameti hakkında çok çeşitli alanlardan koçlardan eğitimler aldılar. WatchUs,  başvuruları yakında yine açmayı planlıyor.

Başarılı bir yayıncı olmak için ne gerektiği sorulduğunda, Hollie yanıtlamaktan çekinmeyerek “Bir programa bağlı kalın ve sevdiğiniz şeyleri oynayın. Eğlenmek için insanların sizinle konuşmasını beklemeyin-önce eğlenceli, olun, sonra beşerler sizinle konuşmak isteyecektir.”OBS Studio

Bu link üzerinden WATCHHOLLIE’nin toplumsal medya kanallarını takip ederek abone olabilirsiniz.OBS Studio

WATCHHOLLIE’nin içerik üreticisi serüveninde yükseldiği üzere, NVIDIA Studio takımı de tüm sanatkarların kendilerini bu noktada geliştirmesine şahit olmak istiyor. İçerik üreticiler toplumsal medyada #CreatorJourneyChallenge ’de eski ve yeni çalışmalarını paylaşıyor. Şimdiye kadar çok sıra dışı kesimler paylaşıldı.

Eğlenceye katılmak ve bir sanatçı olarak gelişiminizi vurgulamak için daha eski bir sanat yapıtının yanı sıra daha yeni bir sanat yapıtınızı siz de paylaşabilirsiniz. NVIDIA Studio’yu Instagram, Twitter veya Facebook‘ta takip edin, etiketleyin ve NVIDIA Studio toplumsal medya kanallarında yapıtlarınızın gösterilme bahtını yakalamak için #CreatorsJourneyChallenge etiketini kullanın.OBS Studio

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OBS Studio 28.0, Yeni NVIDIA Yayın Özellikleriyle Yayınlanacak 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin