İran: Nükleer müzakerelerde ABD'den gerçekçi bir yanıt bekliyoruz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İran: Nükleer müzakerelerde ABD’den gerçekçi bir karşılık bekliyoruz.

İran ile 2015’te imzalanan nükleer mutabakatın tekrar tam manasıyla uygulanmasını sağlama ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı nükleer görüşmeler, Nisan 2021’den bu yana aralıklarla Viyana’da yapılıyor.

Viyana’da Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İran’dan üst seviye temsilcilerin iştirakiyle yapılan müzakerelere eski ABD Lideri Donald Trump devrinde 2018’de mutabakattan tek taraflı çekilen Washington, AB aracılığıyla dolaylı iştirak sağlıyor.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki ülke ortasındaki ilgiler, bölgesel ve global sıkıntıların ele alındığı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

“Tek Çin prensibine bağlıyız”

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin, Tayvan’ı ziyareti başta olmak üzere Washington’un Pekin’e yönelik tavrını kınadığını belirten Abdullahiyan, İran’ın hem tarihi kayıtlara nazaran hem de bölgesel istikrarın korunması için hukuksal bir yükümlülük olarak tek Çin unsuruna bağlı olduğunubelirtti.

“ABD’den gerçekçi bir cevap bekliyoruz”

Görüşmede, Avusturya’nın başşehri Viyana’da yapılan nükleer müzakerelere de değinen Abdullahiyan, nükleer görüşmelerde sundukları tekliflere ABD idaresinden gerçekçi bir karşılık verilmesini beklediklerini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Yi ise İran’ın, Çin’in toprak bütünlüğü konusundaki tavrını takdir ettiklerini ve memleketler arası toplumunun büyük bir çoğunluğunun da ABD’nin ülkelerin iç işlerine müdahalesine ve tek taraflı adımlarına karşı olduğunu tabir etti.

Viyana’daki müzakerelerin devamını ve İran’ın müzakerelerdeki yaklaşımını desteklediklerini belirten Yi, iki ülke yetkilileri ortasında daima ve yakın istişarenin de kıymetini vurguladı.​​​​​​​

Nükleer müzakereler

İran ile nükleer müzakereler

Washington, Tahran’ın mutabakattaki taahhütlerine geri dönmesini isterken, İran nükleer muahededen ayrılan taraf olarak öncelikle ABD’nin mutabakata dönerek tüm yaptırımları kaldırmasını ve muahededen tekrar ayrılmayacağına dair teminat vermesini talep ediyor.

AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Borrell’in 25 Haziran’daki Tahran ziyaretinde, ABD ile İran ortasında AB aracılığıyla yapılan dolaylı görüşmelerin Doha’da sürdürülmesine karar verilmişti. 29 Haziran’da yapılan görüşmelerde de ilerleme sağlanamadığı açıklanmıştı.Nükleer müzakereler

Borrell, 20 Temmuz’da İran ile ABD ortasındaki uyuşmazlığı çözmek için taraflara yeni bir taslak metin sunduğunu duyurmuştu. Tahran ve Washington idareleri de AB’nin sunduğu yeni tahlil tekliflerini olumlu karşıladıklarını açıklamıştı.

Taraflar, müzakerelere yine başlamak için 4 Ağustos’ta tekrar Viyana’da toplanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İran: Nükleer müzakerelerde ABD’den gerçekçi bir karşılık bekliyoruz 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin