AB’nin Kripto Yasası Neler Getiriyor? İşte Madde İçerikleri!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Yasası Neler Getiriyor

AB’nin Kripto Yasası Neler Getiriyor? İşte Unsur İçerikleri!

Avrupalı ​​yetkililer, sıkı kripto para düzenlemesi için artan talebin ortasında, bir dizi kural üzerinde anlaştılar. AB’nin yeni kuralları, global kripto para düzenlemeleri için yeni bir standart mı? İşte hususlar ve içerikleri…

Avrupa’nın yeni kripto para düzenlemesi şeffaflık sağlıyor

Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) kuralları, kripto paralar için kontrol, yatırımcıların korunması ve etraf muhafaza tedbirleri hakkında kararlar getiriyor. Kararlaştırılan temel kararlar borsalar ve yatırımcılar içinde geçerli olacak. Kurallar, kripto süreçlerinin şeffaflığını, ifşa edilmesini, yetkilendirilmesini ve denetlenmesini kapsıyor.

.

 
Kripto Yasası Neler Getiriyor

Yeni MiCA kuralları, borsaların yatırımcıları kriptoyla ilgili riskler, maliyetler ve fiyatlar hakkında bilgilendirmesini zarurî kılıyor. Ayrıyeten, yeni yasal çerçeve, kripto paraların halka açık tekliflerini düzenleyerek piyasa bütünlüğünü ve finansal istikrarı destekliyor.

Kripto Yasası Neler Getiriyor

Ancak NFT’ler, DeFi ve stablecoin’ler üzere mevzularda tam bir netlik yok.

MICA regülasyonlarında neler değişti?

Kripto Yasası Neler Getiriyor

Kriptokoin.com aktardığımız en son kurallar, kara para aklamayı önlemeye yönelik AB düzenleyici sıkılaştırma tedbirlerinin bir modülü olarak geliyor. AB, kripto para süreçlerinin şu anda mevcut eşikleri aştığını söyledi. Ayrıyeten, daha evvel MICA tarafından gündeme getirilen madencilik (PoW) yasağı artık düzenlemede yer almıyor.

 

Kripto para borsalarının düzenlenmesi konusunda, artık şirketler coin/token’lerin risk ve sürdürülebilirlikleri hakkında AB Menkul Değer Otoritesi’ne (EMSA) bilgi vermek zorundalar. PoW’un düzenlemede yer almadığı üzere, artık DeFi projeleri de MiCA regülasyonlarının bir kesimi olmayacak. Lakin, merkezsiz finans alanına yönelik çalışmalar ve araştırmalar devam edecek. AB kurumları 2023 yılı itibariyle DeFi kesimi için detaylı bir rapor yayınlayacak.

Kripto Yasası Neler Getiriyor

Kurallar ayrıyeten, algoritmik stablecoin terraUSD’nin çöküşünü takip ediyor. Buna nazaran, USDT, USDC, BUSD vb. tüm stablecoin’ler artık Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) tarafından denetlenecek. Yeni stablecoin teşebbüslerinin de artık AB sonları içerisinde bir temsilci bulundurması gerekiyor.

Kara para aklama konusunda, AB sonları içerisinde kurulacak yeni borsalar Avrupa Menkul Değerler Otoritesi (ESMA) kontrolünde olacak. MiCA, kripto borsalarının  AB sonları içinde idare tertibine sahip olmalarını istiyor. Borsalara yönelik hack yahut iflas riskleri, büsbütün borsaların yükümlülüğünde olacak. Son olarak, NFT’ler MiCA düzenlemelerinde yer almadı. AB kripto paralarından farklı olduklarını belirterek, NFT’ler konusunda ayrıyeten bir rapor hazırlayacaklarını bildirdi.

Kripto Yasası Neler Getiriyor

Düzenlemeler en geç 18 ay içinde yürürlüğe girecek

Genel olarak, MiCA, AB’deki kripto paralar için kapsamlı bir düzenleme oluşturmaya yönelik birinci teşebbüstür. Daha katı siyasetlerinden kimileri birkaç kripto firmasını sarsmış olsa da, bölümdeki birtakım bireyler bu hareketi olumlu bir adım olarak görüyor. Ayrıyeten Avrupa’nın kripto düzenlemesine öncülük edebileceğine inanıyor.

Sonuç olarak, MiCA üstteki unsurların en az 18 ay içinde yürürlüğe gireceğini belirtiyor. Stablecoin’ler konusundaki regülasyonlarla için belirlenen mühlet 12 ay oldu..

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AB nin Kripto Yasası Neler Getiriyor? 2023 Yılı İtibariyle DeFi kesimi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin