Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi

Kosova hükümetinden yapılan açıklamada, yarın hayata geçirilmesi planlanan Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olma zorunluluğun 1 Eylül’e kadar ertelediği tabir edildi.

Eylemlerden Sırp hükümeti sorumlu tutuldu

Hükümetin, Kosovalı Sırpların bu akşam hudut geçişlerini kapatma hareketini kınadığına işaret edilen açıklamada, bunların Sırbistan’ın başşehri Belgrad tarafından hazırlandığı ileri sürüldü.

Sırbistan-Kosova gerginliği

AA’nın haberine nazaran; Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğun getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova’daki Sırplar bu akşam Kosova’nın kuzeyindeki hudut geçişlerini kapattı.

Kosova’da siren sesleri de duyulurken, ülke polisi kimi yerlerden silah sesleri geldiği lakin kimsenin yaralanmadığı bildirildi.

Kosova Hükümeti

Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımadı

Bu ortada, Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hala kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliğinin (AB) orta buluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilgilerin olağanlaşmasını ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyalog süreci, bu akşam yaşanan gerginlik üzere farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğradı.

Geçen yıl da gerginlik yaşandı

Kosova’nın 20 Eylül’de Sırbistan plakalı araçların geçişlerine müsaade vermemesiyle başlayan gerginliğin azaltılması maksadıyla Avrupa Birliği’nin (AB) orta buluculuğunda sağlanan mutabakat çerçevesinde Jarinje ve Bernjak hudut kapılarına gönderilen birlikler geri çekilirken, bölgeye NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) devriyeleri konuşlandı.

Sınır kapıları açıldı

Kasım ayında Jarinje ve Bernjak hudut kapılarına giden yolu kapatan Kosovalı Sırplar da kurdukları barikatları kaldırırken, Kosovalı Sırpların, üzerinde “Sırp Belediye Birliğine Güzel Geldiniz” yazılı son kamyonu çekmek istememesi nedeniyle kısa periyodik gerginlik yaşandı.Kosova Hükümeti

Kosovalı Sırpların son kamyonu da çekmesiyle hudut kapılarındaki hareketlilik sona erdi.

Kosova Hükümet, tarihi günümüzdeki bağımsız Kosova Cumhuriyeti’nin sınırları içinde kalan toprakların tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar uzanan tarihini kapsar.Kosova Hükümeti

Kosova’ya tarih öncesi dönemlerde yerleşen ilk Hint-Avrupa halkları İlliryalılar ve Traklardı. 6. yüzyılın sonlarında Slavlar Kosova’ya yerleştiler. 850-1018 yılları arasında Kosova Tuna Bulgar Hanlığı’nın bir parçası oldu. 13. yüzyılda Sırpların, 14. yüzyılda ise Osmanlı Türklerinin eline geçti. I. Balkan Savaşı’ndan sonra Yugoslavya Krallığı’na dâhil edilen Kosova, 1992 yılında Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra Sırbistan’ın sınırları içinde kaldı. Ancak Sırbistan hükümeti, bu dönemde Kosovalılarca talep edilen ve nüfusunun çoğunluğu Arnavut kökenli olan Kosova halkının özerkliğini tanımadı. 1990’lı yıllarda Sırbistan hükümeti ve Kosovalılar arasında birçok şiddet olayı yaşandı.

Kosova 1999 yılında NATO tarafından yapılan Kosova Operasyonu sonrasında Sırbistan’dan ayrı özerklik kazandı.ABD, AET, Sırbistan ve Rusya arasında Kosova’nın statüsü konusunda yapılan görüşmelerin çıkmaza girmesi üzerine Kosova 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan etti.Kosova Hükümeti

1980’lerle beraber başlayan süreç 17 Şubat 2008 tarihinde Kosova’nın bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan etmesiyle son bulmuştur. Hâlihazırda Kosova Cumhuriyeti olarak bağımsız bir devlet statüsündeki ülkenin, bağımsızlığını tanımayan Sırbistan ve diğer bazı Ortodoks halklı devletlerle uluslararası siyaset arenasında müzakereleri sürmektedir.

1998-1998 çatışmalarında kurulan Arnavutluk Kuks şehri yakınlarındaki mülteci kampı
1991 yılında Yugoslavya’nın dağılması üzerine Kosova’daki yerel etnik Arnavut liderler tek taraflı bağımsızlık ilan etmelerine rağmen, 1990’lı yıllarda bağımsızlığı güvence altına almayı ve otonomiyi geri getirmeyi amaçlayan pasif direniş harekâtı başarısız oldu. 1990’lı yılların ortasında, etnik Arnavut isyan harekâtı, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) (Kosovo Liberation Army KKO veya KLA; Arnavutça: Ushtria Çlirimtare e Kosovës), Sırp hedeflerine saldırmaya başladı. 1998 yılının yazında, Arnavutlar Sırp yönetimine karşı kitle protestolarına başladılar. Polis ve ordu kuvvetleri UÇK’yı ezmek için gönderildi.

Başkent Priştine’de kurulan bağımsızlık simgelerinden biri Kosova Hükümeti
Kosovalılara yapılan baskının devam etmesi üzerine, NATO, Kosova ve Sırbistan’da bulunan hedeflere Mart 1999 tarihinde hava operasyonlarına başladı (Kosova Operasyonu). Aynı zamanda, Kosovalılara (büyük kısmı Kosova Arnavutlarına ve bazı yerlerde Kosovalı Türklere) karşı, Sırp güçleri tarafından etnik temizliğe başlandı. Yüz binlerce mülteci Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Türkiye’ye kaçmaya başladı. Uluslararası Lahey Adalet Divanı araştırmalarında en az 2.000 cesede ulaştığını açıkladı. 11 haftalık NATO bombardımanından sonra, Slobodan Miloşeviç birliklerini ve polislerini geri çekmeye zorlandı. 750.000 Kosovalı mülteci evlerine geri döndü. Bu bölgedeki Sırp nüfusun yarısına tekabül eden 100.000 Sırp, evlerini terk etti. Birleşmiş Milletler, Kosova’nın bağımsızlık ya da Sırp egemenliğinden birine dönene kadar bölgeyi kontrolü altına aldı.

Böylece Kosova geniş ölçüde bir özerklik kazanmış oldu. Kosova temsilcileri ile ABD, AET, Sırbistan ve Rusya arasında Kosova’nın statüsü konusunda yapılan görüşmeler 8 yıl sürdü. Görüşmeler hiçbir sonuç vermeyince ABD, NATO ve AB Kosova’nın bağımsızlık düşüncesine desteklemeye başladılar. Nihayet 17 Şubat 2008 pazar günü Kosova meclisi tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti.Kosova Hükümeti

Rusya, Yunanistan, Kıbrıs, Sırbistan ve İspanya bağımsızlığa karşı çıkan devletlerdir. Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın bağımsızlığa karşı çıkma nedeni, Kosova’nın, Çamlık (Çamerya) ve KKTC için bir örnek olmasıdır. Rusya ise batılı devletlerin diğer yeni bağımsız olan ülkeleri (Abhazya, Güney Osetya, Kuzey Kıbrıs vb.) tanımadıkları için Kosova’nın bağımsızlığını bir çifte standart olarak görmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı 1 Eylül’e kadar erteledi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin