Kosova Başbakanı Kurti: Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kosova Başbakanı Kurti: Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız

Kosova Başbakanı Albin Kurti, toplumsal medyadan yayımladığı manzaralı iletide, Kosova ile Sırbistan ortasındaki son tansiyona ait açıklamalarda bulundu.

Sırbistan’dan ülkeye giriş çıkışlar için talep edilen dokümanlar daha yürürlüğe girmeden Kosova’nın kuzeyindeki yasa dışı Sırp yapıları tarafından yolların kapatıldığını ve silah seslerinin duyulduğunu söyleyen Kurti, bunun öncesinde Belgrad ve Raşka’da endişe ve tehdit açıklamaları ve toplantıları yapıldığını aktardı.

“Eylemlerin sorumlusu Vucic ve hükümeti”

AA’nın haberine nazaran; bugünkü agresif hareketlerin buralarda planlanıp kışkırtıldığını, ayaklanmaların ana sorumlularının Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Sırbistan Hükümeti’nin Kosova Ofisi Müdürü Petar Petkovic olduğunu öne süren Kurti, şu tabirleri kullandı:

“Kosova hükümeti, ayrım yapmaksızın tüm vatandaşları ve ortak ülkemizin tamamı için hukuku, anayasacılığı, barışı ve güvenliği seven, bunlara hürmet duyan ve uygulayan demokratik ve ilericidir. Devletimizin asayiş ve güvenlik organları bilgi topluyor, durumu izliyor ve kanun ile vatandaşların, egemenliğimiz ve toprak bütünlüğümüzü savunma doğrultusunda hareket edecek.”

Kosova Başbakanı Kurti

Kosova Başbakanı Kurti: Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız

.

“Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız”

Kurti, hükümet, İçişleri Bakanlığı ve Kosova Polisinin yayımlayacağı yazılı açıklamaların dikkatlice takip edilmesi davetinde bulundu.

Belgrad’taki basın kuruluşları ile Kosova’da Belgrad’a şuurlu yahut bilinçsiz bir halde hizmet eden medyanın yanlış bilgilendirilmelerine müsaade verilmemesini isteyen Kurti, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İlerleyen saatler, günler ve haftalar güçlü ve problemli olabilir. Uygun tanıdığımız Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız. Siz vatandaşlarımız ve demokratik cumhuriyetimiz için gece gündüz çalışacağız, vazifemizin başında olacağız. Birlikte, ülkenin her köşesine yerleştirerek sistem ve kanunu sağlamayı başarıyoruz. Dayanağınız için teşekkürler.”

Kosova Başbakanı Kurti: Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız

Kosova’da gerginliğin nedeni, kimlik ve plaka uygulaması

Kosova Hükümeti daha evvel aldığı karar doğrultusunda, ülkede “yasa dışı” bir biçimde bulunan araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecinin 1 Ağustos-30 Eylül tarihleri ortasında gerçekleşeceğini duyurmuş, bu mühlet zarfında vatandaşların birçok kolaylıktan yararlanma imkanına sahip olacağını bildirmişti.

Kosova Başbakanı Kurti: Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız

Aynı halde 1 Ağustos itibariyle hükümetin bir ay evvel aldığı karar doğrultusunda Sırbistan kimlik evraklı şahıslara ait mütekabiliyet önleminin de uygulanacağı söz edilmişti. Bu doğrultuda ülkeye, Sırp makamları tarafından verilen kimlik dokümanlarıyla gireceklere, Kosova’da kaldıkları mühlet boyunca kimlik dokümanları yerine geçecek bir beyan dokümanı verileceği aktarılmıştı.

Kosovalı yetkililerce, tıpkı prensibin Belgrad tarafından da Kosova vatandaşlarına 11 yıldır uygulandığı kaydedilmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kosova Başbakanı Kurti: Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız. 1 Ağustos-30 Eylül tarihleri ortasında plakalar değişecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin