İşte Altın ve Bitcoin İçin İzlenecek Haftalık Veriler! 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşte Altın ve Bitcoin İçin İzlenecek Haftalık Veriler! 

Gelecek haftanın takviminde, ABD Fed’in para siyaseti hakkında daha fazla ipucu sağlayacak olan Fed’in Haziran toplantısının tutanakları yer alıyor. Ayrıyeten, ABD tarım dışı istihdam bilgileri ve Haziran ayı fiyat enflasyonu bilgileri gelecek. Bu ve gibisi dataların altın ve kripto piyasasına yansımaları olduğu için yatırımcıların odağında olacak.

.

Altın ve kripto piyasasındaki son durum

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, bu hafta içinde farklılaşmanın olduğu bir aralıkta kaldı. Değerli metal, memleketler arası piyasalarda düşüş yaşadı. Geçen hafta boyunca ABD GSYİH bilgileri, yavaşlama korkusu ve enflasyon sarı metal hareketinde baskın olmaya devam etti. Önder kripto Bitcoin fiyatı, ruhsal düzey olan 20 bin doların altına geriledi ve orada kaldı. Genel kripto para piyasası ise yer yer sıçramalar yapsa da şimdi toparlanmayı başaramadı.

 

Geleceğe bakıldığında, global finansal şartlardaki sıkılaşmanın altın ve kripto piyasasındaki üst istikametli hareketi kısıtlaması mümkün. Öbür taraftan altına yönelik inançlı liman talebini artıran resesyon riskleri nedeniyle altının görünümü kısa vadede dalgalı. Bu nedenle, altın ve kripto para yatırımcıları, önümüzdeki hafta fiyat hareketlerini domine etmesi beklenen ana tetikleyiciler konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Altın ve Bitcoin
Altın ve Bitcoin

Dolar endeksindeki (DXY) hareketler altın için önemli

Altın fiyatları önümüzdeki hafta boyunca birçok değişkene reaksiyon verecek. Birinci ve en kıymetli tetikleyici dolar endeksinin hareketi olacaktır. ABD dolarının geniş tabanlı gücü, dolar cinsinden altın üzerinde baskı oluşturuyor. Geçen hafta DXY’de görülen ve yirmi yılın en yüksek düzeyleri civarında tutunduğu yükselişin akabinde doların son tepeleri alıp ileriye yanlışsız ilerleyip ilerleyemeyeceği görülmeye devam ediyor. Religare Broking Ltd. Emtia ve Para Ünitesi Araştırma Lider Yardımcısı Sugandha Sachdeva, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fiyat heyetimi, dolar endeksindeki rastgele bir baskının inançlı liman kıymetli metalin gücünü destekleyeceği 105,80 düzeyinde bir ölçü direnç gösteriyor.

 

Altın ve kripto yatırımcıları FOMC tutanaklarını takip edecek

Önümüzdeki haftanın takvimi, FOMC tutanakları var. ABD Fed’in para siyaseti yolu hakkında daha fazla ipucu sağlayacak olan Fed’in Haziran toplantısının tutanaklarını içeriyor. Sugandha Sachdeva, Fed Başkanı’nın ECB forumunda yaptığı son şahin kelamlarında, Fed’in enflasyonu denetim altına almaya odaklanmaya devam ettiğini belirtiyor. Ayrıyeten, Temmuz Toplantısında da agresif bir faiz artırımı duruşuna işaret ettiğini söylüyor.

Piyasalar, makroekonomik ABD bilgilerine bakacak

Gelecek hafta ABD tarım dışı istihdam dataları (NFP) ve Haziran ayı fiyat enflasyonu dataları açıklanacak. Datalar, ABD’deki işgücü piyasasına ait içgörüler sağlayacak. Münasebetiyle altın ve kripto para fiyatlarını yönlendirecek. NFP’nin, Mayıs ayındaki 390.000 istihdam artışına kıyasla 250.000 artması bekleniyor. Ortalama saatlik çıkarların Mayıs verisine paralel olarak %5,2’lik bir artış göstereceği varsayım ediliyor. Sugandha Sachdeva’a nazaran, Haziran ayı istihdam raporundaki rastgele bir olumsuz sürprizin, altında yükseliş momentumunu desteklemesi mümkün.

Altın ve Bitcoin
Altın ve Bitcoin

Haftalık ekonomik ve finansal yorumlar

Wells Fargo araştırma takımı, altın ve kripto piyasasını etkilemesi mümkün haftanın olaylarını ve bilgilerini pahalandırıyor. Bu çerçevede aşağıdaki yorumları ve tahlilleri yapıyorlar.

Enflasyon devam ettikçe ve inanç keskin bir biçimde düştükçe, tüketicilerin gücü tükeniyor. Tüketiciler harcamaları desteklemek için bilançolarına güvenmeye devam etse de, bunu daha ne kadar sürdürecekleri bilinmeyen. Sıkıntı haberlere ek olarak, Haziran ayı zayıf ISM üretim raporu var. Bilgiler, yalnızca tüketiciden değil, tıpkı vakitte yatırım harcamalarında da zayıflık olduğunu gösteriyor.

Bu hafta, Çin iktisadının tecrit kaynaklı çöküşten kurtulma yolunda olduğuna dair daha fazla delil aldık. Öte yandan, İngiltere enflasyonu bu yıl daha da hızlanıyor. ABD iktisadının bu yılın sonlarında yavaşlamasını bekliyoruz. Ayrıyeten, 2023’te resesyona girmesini bekliyoruz. Bunun da İngiltere iktisadını gelecek yılın başlarında resesyona sokmak için kâfi olabileceğine inanıyoruz.

Altın ve Bitcoin
Altın ve Bitcoin
Altın ve Bitcoin

Tüketiciler harcamalarını finanse etmek için giderek daha fazla bilançolarına güveniyorlar. Tüketiciler kredi kullandıkça, daha az klasik bir hizmet olan veresiye satışlar artan bir ilgi gördü. Bu hafta, hizmet hakkında bildiklerimizi ve daha da kıymetlisi şimdi bilmediklerimizi ortaya koyuyoruz.

Politika yapıcılar mali sıkılaştırma döngülerini hızlandırdılar. Bununla birlikte, dünyanın birçok ülkesinde enflasyon rahatsız edici bir biçimde yükseldi. Dünya çapındaki enflasyon sorunu, global iktisat için enteresan bir ikilem yarattı. Bunun sonucunda birçok merkez bankası ve iktisat için kestirim profilimizde değerli değişiklikler yaptık.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Altın ve Bitcoin İzlenecek Haftalık Veriler! 03.08.2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin