İstanbul'da okul servisine zam yolda

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İstanbul’da okul servisine artırım yolda.

Yeni eğitim öğretim yılı için okul kayıtlarının başlamasıyla birlikte, öğrencilerin kullandığı servisler için de ön kayıtlar yapılıyor.

Veliler için kıymetli sarfiyat kalemlerinden biri olan servis fiyatlarıyla ilgili İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Lideri Günhan Sinar açıklamalarda bulundu.

“Koşulları değerlendireceğiz”

6 Nisan’da yüzde 40’lık artırım aldıklarını hatırlatan Sinar, “0-1 kilometre 554 lira şu anda. Buna yüzde 35 rehber işçi fiyatı ekleniyor. En uzak uzaklık 23-25 kilometre bin 330 lira. Etüt olan okullarda, etüt fiyatı ekleniyor. Şu anki tarife bu. Biz öğrenci ve velilerimizi de düşünüyoruz. Onları üzmek istemiyoruz ancak ekonomik şartları değerlendireceğiz. Ona nazaran bir karar vereceğiz.” diye konuştu.

UKOME’de belirlenecek

Servis fiyatlarına kesinlikle artırım geleceğini tabir eden Sinar, “Servis fiyatları ağustos ayının sonunda yapılacak olan UKOME gündemine gelecek ve orada pahalandırılacak. Şayet ağustos sonuna geldiğimizde mazot fiyatları, yedek kesim, personellik, lastik, sürücü üzere fiyatların üst çıkması halinde kesinlikle servis fiyatlarında de bir düzelme, güncelleme olacaktır.” dedi.

“En uygun tarifeyi ortaya çıkarmaya çalışacağız”

DHA’ya konuşan Sinar, “Zam için yüzde vermemiz mümkün değil. Bir ay sonra ne olacağını bilmiyoruz. Kimi yerlerde yüzde 40 artırım gelecek üzere telaffuzlar var. Bizim yüzde 40 artırım gelecek diye bir açıklamamız yok. Bir ay sonra bakacağız, bilhassa ana sarfiyatımız yakıt maliyetleri. Bunlara bakacağız, karar vereceğiz. 6 Nisan’da en son artırım aldığımız durumla ağustos sonundaki UKOME toplantısındaki durumu karşılaştıracağız. Hem meslektaşlarımız için hem de İstanbul halkı için kimseyi üzmeden en uygun tarifeyi ortaya çıkarmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Velilere tarifenin değişeceği söyleniyor

Sinar, “Tarife velilere gösteriliyor. Bunun üstünden de bir revizyon olacağı söyleniyor. Buna nazaran de velilerimiz de yeni çıkacak tarifeyi bekliyorlar. Buna nazaran bir ödeme yapacaklar.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’da araç sayısı da yeterli”

Daha evvel sırf okullar açılırken artırım aldıklarını tabir eden Sinar, “İstanbul’da 59 bin tane tahditli plakalı araç var. İstanbul’da araç sayısının yetersiz olduğuyla ilgili telaffuzlar var. İstanbul’da araç sayısı kâfi. Velilerimiz rahat olsunlar. Buradaki sorun şu. Meslektaşlarımızın hakkını veren, onun emeğinin karşılığını veren, aracıyla çalışıyor, tahditli plakasıyla çalışıyor, sürücülük yapıyor. Bunun hakkını veren her tıp firması rahatlıkla İstanbul’da araç bulacaktır. İstanbul Servis Araçları Esnaf Odası Lideri olarak ben isteyen her çeşit firmasına, meslektaşımın hakkını vermesi şartıyla araç bulacağımın da kelamını vermiştim.” diye konuştu.

İstanbul

Servis sürücüleri anlayış bekliyor

10 yıldır servis sürücülüğü yapan Yılmaz Hakan, “Fiyatları şu anda eski fiyat üzerinden durdurmuş vaziyetteyiz. O haldeyken bile veliler şikayetçi. Bir araç sürücüsünün maaşını, aracın yıpranmasını düşünün. Yapılan artırımlar kâfi değil.” dedi.

Şoför Halil İbrahim Tuna da, “Servis fiyatlarını kâfi bulmuyoruz. Velilere biraz burada yük biniyor maalesef ancak binmek zorunda. Artırım yapmak zorundayız. Buna nazaran bir fiyatlandırma yapılacaktır. Kimine nazaran az, kimine nazaran fazla fakat bir ortalaması bulunacaktır. Velilerin bu mevzuda anlayış göstermesini bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul’da okul servisine artırım yolda 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin