İran’daki sel felaketinde can kaybı 69’a yükseldi

featured
İrandaki sel felaketinde can kaybı 69’a yükseldi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İrandaki sel felaketinde can kaybı 69’a yükseldi

Geçtiğimiz hafta başlayan ve ülkeyi tesiri altına alan şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketinde meyyit sayısı 69’a yükseldi.

Kızılayı Yardım ve Kurtarma Lideri Mehdi Velipur yaptığı açıklamada, “Ülkede 21 eyalette tesirli olan sel felaketinden Tahran, Loristan, Çaharmahal ve Bahtiyari, İsfahan ve Yezd eyaletleri selden en çok etkilenen yerler oldu” dedi.

Ölü sayısı 69, 45 kişi kayıp

İHA’nın haberine nazaran; Velipur açıklamasında, “Ülkedeki son datalarda sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 69’a yükseldi ve 45 kişi ise hala kayıp” tabirlerini kullandı.

İrandaki sel felaketinde can kaybı 69’a yükseldi
İrandaki sel felaketinde can kaybı 69’a yükseldi

En çok can kaybı Tahran’da

Kriz İdaresi Kurumu Genel Koordinatör Yardımcısı Nejad Cehani ise sel felaketinde en çok can kaybının başşehir Tahran’da olduğunu belirterek, “Ülkede en çok can kaybı Tahran’da oldu. Sel nedeniyle başşehir Tahran’da 32 kişi hayatını kaybetti” dedi.

20 bin konut ziyan gördü

Meydana gelen selin ülke genelinde maddi hasara neden olduğunu söyleyen Cehani, “Sel felaketlerinde 20 bin konut ziyan gördü. Bu konutlardan 13 bin adedinin tekrar inşa edilmesi gerekiyor. 7 bin konut ise büsbütün kullanılamaz hale geldi” dedi.

Şiddetli yağışlar sürecek

Meteoroloji Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, hafta boyunca ülke genelinde yağışların devam edeceği belirtilerek, halka dere ve ırmak yataklarından uzak durmaları ihtarında bulunuldu.

Geçen yıl 79 kişi hayatını kaybetti

Öte yandan 2019 yılında güneyinde şiddetli yağışların neden olduğu selde 76 kişi hayatını kaybetmişti.

MSB: Bölgeye bir uçağın daha hareket etmesi planlandı

Süleymani, selin 60 il, 140 ilçe, 516 köy ile 85 bölgede etkili olduğunu, 1332 kişinin güvenli yerlere nakledildiğini ve 5 bin 215 kişiye acil barınma sağlandığını kaydetti.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda,meydana gelen sel felaketi dolayısıyla çadır ve battaniye gibi ihtiyaç duyulan yardım malzemelerini bölgeye ulaştıracak Hava Kuvvetlerine ait bir nakliye uçağının Ankara Etimesgut Havaalanı’ndan hareket ettiği belirtilerek, “Bölgeye bir uçağın daha hareket etmesi planlandı.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Ulusal Tahmin ve Kriz Yönetimi Merkezi, ülkeyi etkisi altına alan şiddetli yağışların pazartesiye kadar devam edeceğini duyurdu.

Kızılayı Yardım ve Kurtarma Başkanı Mehdi Velipur, son yaptığı açıklamada 56 kişinin hayatını kaybettiğini, 28 kişinin kayıp olduğunu söylemişti.

Kediyi bu türlü kurtardılar

çok yağışlar nedeniyle meydana gelen sellerde 60’tan fazla kişi hayatını kaybederken, bir kedinin kurtarıldığı anlar görüntülendi. Öte yandan 2019 yılında güneyinde şiddetli yağışların neden olduğu selde 76 kişi hayatını kaybetmişti.

sözcüğünün kökeni, Sanskritçedeki Aryan sözcüğünden gelir.

(ایران) sözcüğü modern Farsçaya, Zerdüştlük’ün kutsal kitabı Avesta’da yer alan bir Proto- terim olan Aryānām’dan girmiştir.[17] Ariya- ve Airiia kelimeleri, aynı zamanda Ahameniş İmparatorluğu yazıtlarında etnik bir atıf olarak yer almıştır. Orta Farsça’dan gelen Ērān terimi (Pehlevî dilinde ʼyrʼn), Nakş-ı Rüstem’deki I. Ardeşir’in taç giyme törenini gösteren kabartmanın yanındaki yazıtta bulunmuştur.[18] Bu kabartmaya eşlik eden Partça dilindeki yazıtta aryān olarak ifade edilirken; bu yazıtta, kralın sanı, Orta Farsçadaki ērān kelimesini içermektedir. I. Ardeşir’in zamanında ērān ifadesi devletten çok insanları kastederek bu anlamını korudu.

Bu yazıtta halklarına atfen kullanılan ērān kelimesine rağmen, ērān ifadesinin imparatorluk coğrafyasını ifade etmek için kullanılması Sâsânî Hanedanlığının ilk döneminde de görülmüştür. I.Şapur’un Ardeşir’in oğlu ve halefi- bir yazıtında açıkça Ērān bölgelerinin içine yerleşmediği Ermenistan ve Kafkasya’yı da dâhil etmiştir.[19]Kartir kitabelerinde yüksek rahip, Anērān’ın egemenliği altındaki bölgeleri gösteren listede aynı bölgeleri saymıştır.[19]ērān ve aryān kelimelerinin ikisi birden, Aryanların ülkesi anlamına gelen Proto dilindeki Aryānām teriminden gelmektedir. Airyanem Vaejah kelimesi ve kavramı aslında ülke isminde (Edebi olarak Aryanlar’ın ülkesi anlamında), aynen Aryānā kelimesinin modern Farsça karşılığı olan Iran (Ērān) gibi korunmuştur.

Ülkenin adı MÖ 6. yüzyıldan 1935’e kadar Pers İmparatorluğu, Acemistan gibi isimlerle bilinirken, o yıl Rıza Şah uluslararası topluluktan adını kullanmalarını istemiştir. Birkaç yıl sonra bu isim değişikliğinin ülkenin geçmişiyle arasındaki bağı kopardığını iddia eden bilimadamları protesto gösterileri yapmış, 1959’da Muhammed Rıza Pehlevî her iki ifadenin resmî olarak birlikte ve birbirinin yerine kullanılabileceğini açıklamıştır.

1979’daki İslâm Devrimi’nden itibaren ülkenin resmî adı “İslâm Cumhuriyeti” olmuştur.

.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İrandaki Sel felaketinde can kaybı 69’a yükseldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin