Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Evinizdeki internet hizmetiniz ile yüksek çözünürlüklü görüntü akışları ve internet siteleri yavaş ise, çevrimiçi oyunların yüklemeleri de uzun sürüyorsa, gigabit internete geçiş vakti gelmiş olabilir.

FCC‘ye (Federal Bağlantı Kurulu) nazaran gigabit internet suratı, ortalama bir internet suratından 40 kat daha yüksek sürat sunuyor. Bu da konutlarımızda birden fazla kullanıcının tıpkı anda internet kullanımı yaptığı durumda bile sorun yaşanmaması demek.

Gigabit internet hizmeti, data alışverişinin saniyede Gbps düzeyine çıkmasını sağlar. 1 Gigabit olan bir internet servisi, 1000 Mbps sürate eşittir. Bu sürat ile 4K bir sinema yahut diziyi, işletim sistemi güncellemelerini ve oyun indirmelerini birkaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle bu Mbps ve Gbps kavramlarının ayrıntısına bakalım.

Birçok kullanıcı, Speedtest üzere test sitelerinde çıkan yahut operatörlerin paketlerinde yer alan Mbps yahut Gbps cinsinden üniteleri, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden data olarak yorumluyor. Lakin durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ve 1000 Mbps suratı ele alalım. Bu bedel aslında saniyede yaklaşık 125 MB data indirebileceğimiz manasına gelmekte. Yani indirme suratında dikkate almamız gereken kıymet MB/s yahut MBps olacak. B harfinin büyük yahut küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Bu bedele ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps bedelini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte datanın 8 bit ile oluşmasıdır.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey

Mbps formunda yazılan paha ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) manasına geliyor. Yani bu paha bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) manasına geliyor diyebiliriz. MBps formunda kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında fayda var. Biraz evvel bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Gbps ise, saniyedeki Gigabit data indirme süratimiz. 1 Gigabit, 1024 Mbps’e (yani yaklaşık 1000 Mbps) eşittir.

Türkiye’de Gbps suratlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da yalnızca kurumsal abonelere sağlanıyor. Fakat TurkNet, GigaFiber ismini verdiği hizmetle 1000 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor.

Speedtest.net, 2022 Nisan Raporu’nu yayınladı. Bu rapora nazaran Türkiye’nin ortalama internet suratı (sabit internet) 29.09 Mbps ile öbür ülkelerin çok gerisinde kalıyor. Tıpkı rapor, en süratli internet servis sağlayıcılarını da belirledi ve listeye nazaran liderliği TurkNet sırtlıyor. TurkNet, ortalamanın neredeyse 2 katı pahayla, açık orta liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Ayrıca kendi fiber altyapısı ile sunulan TurkNet GigaFiber hizmetiyle birlikte 1000 Mbps internet sunmaya başlayan ve bu altyapıyı yaygınlaştırma uğraşlarını sürdüren TurkNet, önümüzdeki periyotlarda bu kıymetin üstüne çıkmaya aday.

Speedtest.net’in 2021 4. Çeyrek Raporu’nda 5 ana servis sağlayıcıya yer verilmiş. TurkNet’in liderlik ettiği kelam konusu liste şu biçimde;

ISSSpeedtest.net Sürat Puanı
TurkNet47.43
Türksat Kablo38.39
Turkcell33.28
Vodafone23.32
Türk Telekom20.72

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

1000 Mbps üzere bir internet suratı ile üstte da belirttiğimiz üzere anlık 125 MB/s bilgi transferi yapma talihiniz bulunuyor. Yani indireceğiniz bir oyun, sinema yahut büyük bir belgeyi saniyeler içinde indirebilirsiniz. Fakat Türkiye’nin ortalaması olan 29.09 Mbps ile anlık yaklaşık 3.6 MB/s data indirebilirsiniz. Bu da birçok süreç için hayli yetersiz.

Yüksek Boyutlu Oyunları Dakikalar İçinde İndirebilirsiniz

1000 Mbps internet ile yüksek boyutlardaki oyunları dakikalar içinde indirebilir ve oynamaya hazır hale getirebilirsiniz. Oyun denince aklımıza “GTA 5 kaldırır mı?” sorusu geliyor. Bu soru “GTA 5 ne kadar müddette iner?” biçiminde de daima karşımıza çıkıyor.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

GTA 5’i örnek olarak aldığımızda, yaklaşık 100 GB’lık bir boyut olduğunu görüyoruz. 100 GB bir datayı, 1000 Mbps internet ile ne kadar müddette indireceğimizi ise saniyede indirilen data ölçüsüyle ölçeceğiz. 1000 Mbps internetimiz saniyede ortalama 125 MB/s data indirebiliyor. GTA 5’i 100 GB olarak ele alırsak, her bir GB’ını 1024 MB olarak düşündüğümüzde 102.400 MB üzere bir bedel çıkıyor. Bunu da 125’e böldüğümüzde 819 saniyeye ulaşıyoruz. Bu da yaklaşık 14 dakika yapıyor.

Yani GTA 5 üzere yüksek boyutlu bir oyunu 1000 Mbps internet suratı ile 14 dakikada indirebilirsiniz.

1000 Mbps Sürat ile Yüksek Çözünürlüklü Görüntüler İzleyebilirsiniz

Günümüzde çok yüksek çözünürlüklerle birlikte yüksek bitrate ve yenileme suratı sunan bir akış servisi şimdi yok. Lakin buna karşın YouTube 8K görüntüler için takviye getirdi ve artık 8K görüntüler izleyebiliyoruz. Ayrıyeten TurkNet’in internet suratı konusunda başkan olduğu Netflix de 4K HDR sinema ve dizi kısımları yayınlıyor. Bu çözünürlüklerle birlikte de doğal ki anlık olarak indirmeniz gereken bilgi ölçüsü epey yükseliyor.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

YouTube üzerinden 8K bir görüntü izlerken, 1000 Mbps internetinizin yaklaşık 10’da 1’i kâfi oluyor. Buna HDR ve yüksek yenileme suratı eklendiğinde kıymet yaklaşık 2 katına çıksa da yeniden ziyadesiyle kâfi bir internetimiz olmuş oluyor. Hudutları zorladığımızda, modeminize bağlı 5 kişi birebir anda YouTube’dan yüksek tazeleme oranına sahip 8K HDR görüntü izleyebilir.

Netflix’te de durum çok farklı değil. UHD yani 4K çözünürlük sunan Netflix, bu içeriklerde HDR ve başka teknolojileri de sunabiliyor. Bu da yüksek internet suratı muhtaçlığı demek. YouTube’a nazaran Netflix içerikleri çok daha yüksek bitrate bedeline sahip. Yani YouTube’daki 8K bir içerikle Netflix’teki 4K HDR bir içerik neredeyse tıpkı bant genişliğine muhtaçlık duyuyor. YouTube’un 8K görüntü için 1000 Mbps’in 10’da 1’i kadarına gereksinimi varken, Netflix’in de 4K HDR içerikler için 1000 Mbps’in 10’da 1’ine gereksinimi var. Yani bu da tıpkı modeme bağlı 10 kişinin tıpkı anda 4K HDR sinema yahut dizi kısmını izleyebileceği manasına geliyor.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Yüksek Çözünürlüklü İmajlı Görüşme Yapabilirsiniz

Pandeminin getirdiği şartlarla birlikte manzaralı görüşme yapma olasılığımız hayli arttı. Gerek işlerimiz için gerek de sevdiklerimizi görmek için manzaralı görüşmeler biçilmiş kaftan. Simetrik 1000 Mbps bir internette, upload yani yükleme suratınız da 1000 Mbps’e erişiyor. Manzaralı görüşme yaptığınız esnada hem upload hem de download suratının ehemmiyeti yüksek.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate oranlı imajlı görüşme takviyesi olan yazılım neredeyse yok. Standart olarak görebileceğimiz WhatsApp, Zoom, Skype üzere uygulamalar için çok da yüksek olmayan internet gereksinimi mevcut. Lakin meskeninizde tek olmadığınız bir durumda aileden birinin imajlı görüşme esnasında upload suratını tabir yerindeyse sömürmesi, bant genişliğini zorladığı için online oyun oynarken sizi epey olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte telefonlarımız yaptığınız görüşmeleri (eğer ayarladıysanız)  ya da görüşmede aldığınız notları ve görselleri yedekleyecektir. Yüksek bir upload suratına sahip olmanız, telefonlarınız yedekleme yaparken sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Böylece interneti kullanan başka bireyler bu durumdan etkilenmeden işini görebilecek.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Kaliteli Canlı Yayınlar Yapabilirsiniz

Instagram, Twitch ve YouTube üzere platformlarda canlı yayın yapan insan sayısı hayli arttı. Şayet siz de bu ve bu üzere platformlarda canlı yayın yapan biriyseniz, simetrik 1000 Mbps internet tam size nazaran. 1000 Mbps internet suratı, yapacağınız yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate bedeline sahip yayınlarda bile zorlanmadan işinizi görebilecek cinsten bir sürat. Twitch, iştirak muahedesi olan yayıncıları için azamî 8000 bitrate yayın hakkı tanıyor. Bu da anlık 8 Mbps upload suratı kullanımı manasına gelmekte. Yani 1000 Mbps olan upload suratınızın 8 Mbps kadarı yayın için kullanılıyor.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Kullanılan bu 8 Mbps, yayın yaptığınız esnada irtibatınızda rastgele bir sorun çıkarmaya pürüz olabilecek bir sürat olmadığından, online oyun oynarken rastgele bir sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız. Ayrıyeten yayın yaptığınız internete bağlı öteki aygıtlar ve kullanıcılar da upload suratını kullanmalarına rağmen yayınınızı baltalayamayacak :)

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Düşük Gecikme Oranıyla Düşük Paket Kaybı

1 Gbps yani 1000 Mbps seviyelerindeki bir internet suratı ile yüksek bant genişliğine sahip olursunuz. Bu da işlerinizi hallederken rastgele bir ek gecikmeye yol açmaz ve paket kaybının da önüne geçer. Ayrıyeten fiber altyapı sayesinde ekstra düşük gecikme kıymetlerine ulaşırsınız.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Bant genişliğinin yüksek olmasını, bir otobandaki şerit sayısı ile oranlayabilirsiniz. Ne kadar çok şerit varsa trafik o kadar rahat ve süratli akar.

Gecikme ve paket kaybındaki azalmalar, çevrimiçi oyun, VoIP ve görüntü konferans kullanan herkes için çok daha yeterli bir tecrübe manasına geliyor.

Uygulama ve İşletim Sistemi Güncellemeleri

Kullandığımız bilgisayarlardan tutun, akıllı telefonlardan konuttaki akıllı aletlere kadar her eser için yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeler birçok vakit büyük olduğu için, yavaş internet kontakları sebebiyle hem kullanıcısına hem de tıpkı internete bağlı öteki kullanıcılara potansiyel sorun olarak görebiliriz.,Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Bir Windows bilgisayar yahut akıllı telefonumuz için işletim sistemi güncellemesi geldiğini varsayalım. Güncellemenin yapılması elzem, bir an evvel bitmesi gerekiyor ve işinize döneceksiniz. 1000 Mbps bir internet ile kaygı etmeniz gereken tek şey bilgisayar yahut akıllı telefonunuzun bu güncellemeyi kurma mühleti ve tekrar başlama mühleti olacaktır :)

Örneğin 2 GB (2048 MB) bir işletim sistemi güncellemesi, 1000 Mbps (125 MB/s) internet ile yaklaşık 16 saniyede iner. Bundan sonrası aygıtınıza kalmış.

Bulut Oyun Platformlarında Gelişmiş Deneyim

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

2021 yılından itibaren tanınan olmaya başlayan bulut oyun servisleri, uygun bir bilgisayarı olmayan yahut oyun takviyesi bulunmayan işletim sistemi kullanan şahıslar için ülkü tahliller haline geldi. Lakin bu servisler oyunları lokal sunucularında işleyerek birebir bir Twitch yayını üzere kullanıcısına aktarıyor. Buradaki temel fark, Twitch yayınlarındaki oyunu yayıncılar oynarken, bulut oyun servislerindeki oyunu siz oynuyorsunuz.

Twitch üzere bir platformda bile düşük gecikme ayarını açtığınızda en az 3 saniyelik bir gecikme oluyor. Bu bulut oyun platformları için kabus üzere bir paha. Yani klavyeye bastığınız andaki komut yahut FPS oyununda rakibinize ateş etmek için fareyi tıkladığınızdaki komut 3 saniyelik bir gecikme ile iletilir.

Bulut oyun platformları, bu şekil gecikmeleri en aza indirmek için epeyce gelişmiş bir internet altyapısı oluşturur. Lakin bu altyapıya ayak uydurmak için sizin de gelişmiş bir internete gereksiniminiz var.

Fiber altyapıdan yararlanarak gecikmeyi en aza indirebilir, 1000 Mbps üzere bir süratle da bant genişliği gecikmesini ortadan kaldırarak sıkıntısız ve lagsız bir oyun tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Aynı Anda Birden Fazla Aygıtınız İnternete Bağlanabilir

1000 Mbps internet suratı, gördüğünüz üzere birçok işiniz için ziyadesiyle kâfi ve daha birçok şey için gereğince yer var. Meskeninizde kullandığınız bilgisayarınız ve Netflix izlediğiniz televizyonunuz dışında kullandığınız aygıtlar da olabilir. Bunlar ortasında akıllı süpürge, akıllı fırın, akıllı klima üzere eserlerle IP kameralar yer alıyor. Her biri bant genişliğinde bir yer kaplıyor ve internet tecrübenizi aşağıya çekebilir. Fakat 1000 Mbps ile bu sorun da ortadan kalkıyor ve ağınızda oluşturdukları yük fark edilmeyecek hale geliyor.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı Gigafiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan sürat sadece download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Gigafiber hizmeti, TurkNet’in başka hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet Gigafiber varsa, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

TurkNet’li olmak için birinci olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz azamî suratı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz müracaat imkânı tanıyor. Bu noktada müracaat adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve süreçleri Online Süreç Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online Süreç Merkezi veya TurkNet Taşınabilir Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Peki tüm bu etaplar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu süreçler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” isimli makalemize göz atabilirsiniz.


Türk Genci Twitter Hesabı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey? 1

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin