Ethereum Merge Riskleri: Beklenmedik Forklar Görecek Miyiz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Ethereum Merge Riskleri: Beklenmedik Forklar Görecek Miyiz?.

Crypto Pragmatist bülteninin kurucusu ve kripto gözlemcisi Jack Niewold, Ethereum merge’ün global Blockchain topluluğuna getirdiği mümkün riskler ve fırsatlar hakkındaki fikirlerini paylaşmak için Twitter’a gitti.

Ethereum merge iç savaşa neden olabilir mi?

Niewold’un konusuna nazaran, Eylül 2022’deki merge ile alakalı üç küme risk var.

 
  • Teknolojik riskler
  • Lojistik riskle
  • Fork riskleri

 

Teknik riskler çoğunlukla PoS’tan PoW’a geçişin beklenmeyen teknik sonuçlarıyla ilgilidir. Yani, tüm ağ duraklayabilir. Böylelikle mühendislerin Ethereum’u (ETH) tekrar başlatmasına olacak. Niewold bunun “dünyanın sonu” olmayacağının altını çiziyor.

“Lojistik” riskler, Ethereum merge’ün bir kere daha ertelenme mümkünlüğünü içerir. Web3‘teki her büyük yükseltme üzere, merge’ün tarihi birkaç kere değişti.

 

Aynı vakitte, muhtemel fork ile bağlantılı riskler, ağ iştirakçileri için en tehlikeli olanıdır. Bu, iki paralel Blockchain ile sonuçlanacaktır. Birincisi PoS konsensüsü üzerinde çalışacak, ikincisi ise PoW üzerinde etkin kalacaktır. Bu nedenle, USDT yahut USDC üzere merkezi stablecoin’ler, “kriptoda iç savaş” ile iki “eşit” versiyona sahip olacak. Niewold, Ethereum’un (ETH) PoW sürümünün medya kapsamı, geliştirici aktifliği ve fiat ağ geçitlerinden mahrum olacağı için bu türlü bir sonun “lojistik olarak olası” olmadığını söylüyor. Vitalik Buterin’in bu mevzudaki açıklamaları Kriptokoin.com‘da aktardık.

Kaos beklemeli miyiz?

Tahminlere nazaran, büyük isimler “modası geçmiş” PoW Ethereum’u geliştirmekle ilgilenmeyecek. Bu nedenle topluluk “fork risklerini” abartmamalı. Lakin, bu belirsizlik büyük merge öncesi satışlara neden olmakta. Bu nedenle, yatırımcılar ve trader’lar Eylül 2022’nin ortalarında temkinli olmalıdır. Bu ortada, merge testnet aktivasyonunun, Bellatrix’in geç testnet güncellemesinden iki hafta sonra, 19 Eylül 2022’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Ethereum Merge Riskleri

Ethereum merge madencileri nasıl etkileyecek?

Ethereum madencileri, merge’ün tamamlanmasının ETH madenciliğini sonlandıracağını biliyor. Ayrıyeten, ETH ağında gerçekleştirilen tüm süreçler doğrulayıcılar (validatör) tarafından alınacaktır. Ayrıyeten, PoS Blockhain’in statükosuna dayanarak, bu doğrulayıcılar yaptıkları her efor için ödül kazanacak.Ethereum Merge Riskleri

ETH madencilerinin Bitcoin madenciliğine geçme seçeneği var fakat fikirle ilgili bir sorun da var. Bunun her iki kriptonun da madencilik sistemleriyle ilgisi var. Ethereum madencileri madencilik süreçlerini gerçekleştirmek için GPU’ları kullanırken, Bitcoin madencileri ise ASIC’i kullanır. Uyumluluk sıkıntısının ortaya çıktığı yer burasıdır. Merge sonucunda, ETH madencilerinin tek bir seçeneği olacak: merge’den evvel evvelki ölçülerinin bir kısmını almak. Ayrıyeten, satacakları için artık GPU’larına sahip olmayacaklar.Ethereum Merge Riskleri

Ethereum Merge Riskleri

Ethereum Merge Riskleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ethereum Merge Riskleri: Beklenmedik Forklar Görecek Miyiz? 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin