Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi.

KGK yani kesintisiz güç kaynağı alırken dikkat edilmesi gereken en değerli iki nokta güvenilirlik ve kapasite oluyor. Bu elbette bir son kullanıcının gözünden bakıldığında bu türlü. Öte yandan kurumsal bir kullanıcı için mesela PLC dayanağı olmazsa olmaz bir özellik olabilir. Neyse ki Eaton bu modelde hem PLC takviyesi sunuyor, hem de güçlü sistemi olan ferdi kullanıcıların aradığı özelliklere sahip.

Eaton Ellipse Pro UPS (KGS) Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

Eaton markası elektrik eserleri kelam konusu olduğunda dünya üzerindeki sayılı markalardan biri ve hem kurumsal, hem son kullanıcı eser gamları çok büyük. Pek çok ülkenin ve bilhassa de bu bahisteki yasal düzenlemelerin çok sıkı olduğu Avrupa’nın prestijli markalarından. Bunu zati sunulan ECO Control üzere özelliklerde de görebiliyoruz.

Tasarım Özellikleri

Ellipse PRO modellerinde 650-1600 VA ortası seçenekler var. Bizim incelemek istediğimiz ve firmanın gönderdiği model 1600 VA – 1000 Watt olan en yüksek kapasiteli UPS. Neden bu model derseniz, piyasada canavar üzere oyuncu bilgisayarları var, bunların güç tüketimleri çok yüksek olabiliyor. Technopat izleyicilerinden de sahiden güçlü sistemleri için UPS alırken 1000 Watt modelin kâfi olup olmayacağını, neler sunacağını artısıyla eksisiyle bilmek isteyenler var. O yüzden bu türlü bir seçim yaptık.

Öncelikle eser ağır, çağdaş ve endüstriyel bir dizayna sahip. Hem dikey, hem yatay, hatta üst üste birden çok tıpkı eserden sıralanıp kullanılabilecek biçimde tasarlanmış. Yatay/dikey pozisyonlandırma iki fanı da kapatmıyor. Güç tuşu, bilgi ekranı ve durum ışıkları rahatça görülüyor.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Eaton Ellipse

Arkasında Master yazan yuva ana sistem için, başkaları de monitör ve etraf bileşenler için. Bu art portlar aküden besleniyor. Üstte de 4 tane ek güç kontağı var. Bunlar akü beslemesi olmadan takılan aygıtların çok akımdan korunmasını sağlıyor. Eserin fonksiyonunu artırmak ve yer kazanmak için çok hoş.

Arka kısımda ADSL/VDSL modem için 10/100 Mbps dayanaklı iki ethernet portu da var. Elbette gigabit ve üzeri kontaklar için ülkü değil lakin pek çok ofis ve konut hala 100 Mbps ve altı internete sahip. Bu özellik biraz tartışılabilir.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Performans Testleri

Esas merak ettiğiniz kısma gelelim, kaç Watt’lık sistem takabilirim? Ne kadar mühlet masraf? Farklı sistemlerle buna baktık. Monitör dahil boşta ortalama 80 Watt güç tüketen bir sistem UPS üzerinden 48.5 dakika çalışabiliyor. Pek çok oyuncuda bulabileceğimiz genel bir sistemde denedik. Tam parlaklıkta kullanılan 27 inç 4k monitör, Ryzen 3600 işlemci, RTX 3050 ekran kartı, 16 GB RAM, natürel ki RGB fanlar ile çağdaş bir oyuncu bilgisayarı görüldüğü üzere hafif süreçlerde bile bir saatin altında bu batarya kapasitesini tüketebiliyor. Fakat bu müddet sizin işlerini kaydetmeniz, programlardan düzgün biçimde çıkmanız ya da belgelerinizi internete yüklemeyi bitirmeniz manasına gelebilir.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Peki tüketimi abartırsak ne olur? Günümüzün en güçlü sistemlerinden birinde Elden Ring açıp prizi çektik. 12900K işlemcili ve RTX 3080 ekran kartlı sistem 5 dakika 9 saniye açık kaldı. İşleri kaydetmek ve bilgisayarı kapatmak için ziyadesiyle kâfi bir müddet. Hatta 1080p kısa bir görüntü çıktısı almak ya da 4K Handbrake ile dönüştürme yetiştirmek bile mümkün olabiliyor. Siz aslında uygulamadan muhakkak bir mühlet sonra ya da kalan pile nazaran sistemi otomatik kapatma buyruğu verdirebiliyorsunuz. Ayarı açın, USB bağlı olsun, sistem kapanacak. Eaton UPS Companion çok âlâ bir yazılım.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Bu pilde kullanım mühleti laptoplar için bilhassa yeni kuşaklarda çok daha uzun oluyor. Çoklukla bu usul büyük kesintisiz güç kaynakları masaüstü bilgisayar ile canlanır zihnimizde, lakin bir laptop ile kazanımımız bazen çok daha fazla.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Ortalama bir masaüstü bilgisayardaki 80 Watt yerine 20 Watt tükettiğimizde mühlet 7 saate uzanıp bütün mesaiyi kapsayabiliyoruz! Yani elektrik kesintisiyle heba olacak bir günü, evdeysek giyinip çıkarak, ofisteysek işten çıkıp kafe aranarak, özetle yer değiştirmek zorunda kalmadan da verimli ya da eğlenceli halde geçirebiliriz.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Burada bir eksi olarak, Ellipse PRO’nun 1000 Watt modelinin kendi dahili ekranından, yalnızca bir cep telefonu şarjı ya da ultra verimli laptop taktığımızda dengeli bir güç ölçümü göremiyoruz. Yani yalnızca ekrana bakacaksınız oradaki alt eşik oyuncu bilgisayarlarının ya da masaüstü bilgisayarların tüketimine nazaran düzenlenmiş. Öte yandan uygulama ekranından baktığınızda ne kadar güç tükettiğinizi net bir formda görebiliyorsunuz.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Bazı okurlar elbette itiraz edeceklerdir, benim bilgisayarımın saatlik tüketimi o denli değil diyeceklerdir. Elbette, esasen bunlar takribi, kendi denememizde gördüğümüz kıymetler. Sistemde ne yaptığınız, ekran parlaklığınız, klavyenizdeki RGB, sisteme takılı disk sayısı üzere her öge ekleniyor ve toplam tüketim artıyor. Yeniden güç tasarruf modları, az sayıda kesime sahip, aydınlatmasız sistemler, ultra ince ve düşük güç tüketimli taşınabilir aygıtlar hatta cep telefonları göz önüne alındığında müddet çok halde uzuyor.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

EcoControl Özelliği

EcoControl kısmına gelirsek, bu özelliği açık/kapalı, az, orta ve çok hassas olarak ayarlayabiliyorsunuz. Ne işe yarıyor? Ana prize takılı PC kapatılınca, StandBy modunda güç tüketen öteki aygıtların da gücünü kesiyor. Yani monitörün, hoparlörün, takılı olan başka aygıtların kapalıyken tükettikleri ortalama aygıt başına 1.5 Watt civarında olan, göze batmayan ancak yıllar içerisinde önemli bir yekûn çeken tüketimi otomatik olarak kesebiliyor. Çok ince fakat çok hoş bir özellik, aygıt sayısı artınca ölçek iktisadı hesaplarında kıymetli yer tutmaya başlıyor.

Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Cihaz Kalitesi

Bu noktada kaliteli bir eser olduğunun da altını çizelim. Ani güç kesintisinde, ağır yük altındaki sistemi hiç şaşırmadan, aksaklık olmadan sırtlanıyor. Bu esnada devre elemanlarından olmaması gereken bir ses de gelmiyor. Yıllarca kullandığımız farklı elektrikli donanımlarda her vakit sorun olmasa da duyup rahatsız olduğumuz birtakım bobin vızıltısı üzere sesleri burada duymamak hoş.

Öte yandan fan sesi masaüstünde yakın konumlandırırsanız duyuluyor. Keşke UPS teknolojisinde ufak çaplı değil de büyük çaplı ve düşük zaman dönen fan kullanımı olsa. Açar kaparken, devreye alırken anahtarlama ve bildirim sesleri çok net duyuluyor. UPS sesli uyarısı ise açılıp kapatılabiliyor.

Günlük, haftalık ve aylık güç kullanım istatistiklerini görmek mümkün. Ünite fiyatı girerseniz sistemin açık olmasının maliyetini de hesaplayabilirsiniz. Türkiye’de elektrik ünite fiyatları son tüketici ve kurumlar, kullanılan saatler vb. şartlara nazaran değişiyor. Fakat kestirimi pahalar ya da kıyaslamalar açısından bilgi edinmek faydalı.

Sonuç Değerlendirmesi

Sonuçta tavsiye eder miyiz? Muhakkak, yeni jenerasyon, en üst düzey bilgisayarların, hatta bu bilgisayarlardaki modüllerin tek tek kıymetlerine baktığımızda, değil ekran kartını ya da anakartı, yalnızca güç kaynağını korumak için bile UPS almak mantıklı. İnceleme esnasında ek olarak Eaton’un muhakkak alımlarda güç muhafazalı priz ikram ettiğini de belirtelim.

Kampanya periyodunda KGK gereksiniminizi alabileceğiniz en sağlam, güçlü ve kaliteli modellerden biriyle daha avantajlı olarak karşılayabilirsiniz. İkram ya da indirim periyotları haricinde de aygıtın sağlamlık ve kalitesinden şad kaldığımız için garanti bir seçenek olarak gönlümüz rahat bir halde tavsiye ediyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eaton Ellipse PRO UPS Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin