Coinbase, MATIC ve Bu Altcoin’ler İçin Uyardı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Coinbase, MATIC ve Bu Altcoin’ler İçin Uyardı!.

Kripto borsası Coinbase, ölçeklendirme tahlillerinin Ethereum (ETH) Blockchain üzerindeki tesirini tahlil etti. Ayrıyeten bu şekil bir tahlil sunan Polygon (MATIC) üzere altcoin’ler hakkında uyardı. Coinbase daha çok, bunların Ethereum’u olumsuz etkileyeceğini savundu. İşte detaylar…

MATIC ve başka L2 tahlilleri için uyarı

Bir araştırma raporunda Coinbase, 2. katman ölçekleme tahlillerinin (L2’ler) Ethereum’un gelirini azaltabileceğini söylüyor. Fakat borsaya nazaran L2’lerin son bir yılda elde ettiği gelir, Ethereum’un elde ettiğinin yüzde 1’ini oluşturuyor.  Coinbase, raporunda aşağıdaki tabirleri kullandı:

 

L2’lerin geleceği sıfır olabilir. Zira hangi L2 merkezi olmayan uygulamaların birçoklarını barındırırsa, bir gün Ethereum ekosisteminin tamamına güç verebilir. Bu, L2’lerin sonunda geliri Ethereum’un kendisinden uzaklaştırabileceğini gösteriyor.

Coinbase

Coinbase, son 12 ayda Polygon (MATIC), Optimism (OP) ve Arbitrum üzere ölçeklendirme tahlillerinin Ethereum’un elde ettiği gelirin yüzde birinden daha azını oluşturduğunu söylüyor. Son 12 ayda Token Terminal; Arbitrum, Polygon ve Optimism’de sadece yaklaşık 78 milyon dolarlık toplam gelire kıyasla Ethereum’un 9.971 milyar dolar toplam gelir elde ettiğini ortaya çıkardı.

L2’ler Ethereum fiyatına ziyan verir mi?

Kripto borsası, Ethereum’un bir proof of stake (PoS) konsensüs düzeneğine geçiş yaptığında, ölçeklendirme tahlillerinin potansiyel olarak stake getirilerinde düşüşe neden olacağını savunmakta. Bunun da, ETH fiyatını olumsuz etkileyebileceğini söylüyor. Borsaya nazaran daha fazla kullanıcının L2 tahlillerine geçmesi ile ETH stake eden doğrulayıcıların getirileri azalabilir. Coinbase, aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

 

Daha fazla kullanıcı aktifliği L2’lere taşınırsa ve bu L2’ler süreçleri kolaylaştırmak için kendi tokenlerine gereksinim duyarsa, bu, net süreç fiyatlarından daha az kazanacak olan doğrulayıcıların stake getirilerini potansiyel olarak azaltabilir. Bu, platformda stake yapmaktan vazgeçirirse, bu, dolanımdaki likit ETH arzının boyutunu artırabilir. Muhtemelen ETH fiyatlarına ziyan verir.

Olumsuz faktörler, ağ aktifliği ile azaltılabilir

Ancak Coinbase, ölçeklendirme tahlillerinin ağ aktifliğini artıracağı için uzun vadede Ethereum’a yarar sağlayabileceğini söylüyor. Yani borsa, olumlu yahut olumsuz, her iki durumu da hesaba katıyor. Genel olarak, L2’lerin daha ucuz, süratli süreçler sağlayarak kolaylık sağlamasının uzun vadeli tesirinin, ağ etkinliklerinin artmasıyla hafifleyebileceğini aktarıyor. Coinbase, aşağıdaki sözleri kullanıyor:

Ayrıca L2’lerin Ethereum’un gelirlerini tüketmesinin tesiri kısa vadeli bir fenomen olabilir. Uzun vadede, gelirler, genel kripto ekosistemindeki daha fazla aktifliğe ve global çapta Ethereum’un baskın (veya genel kullanım) Blockchain olup olmamasına bağlıdır. L2’ler daha ucuz, daha süratli ve daha kolay hale getirerek daha fazla süreci kolaylaştırıyorsa, başlangıçtaki gelir tesiri, sonunda ağda gerçekleşen artan aktiflikle hafifletilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Coinbase, MATIC ve Bu Altcoin’ler İçin Uyardı! 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin