Cardano Beklenen Güncellemeyi Yaptı! İşte Kapsamlı Klavuz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano Beklenen Güncellemeyi Yaptı! İşte Kapsamlı Klavuz.

Bir dizi geçmeden kaynaklanan tenkitlere karşın, Cardano piyasa pahası ile üst sıralarda kalmaya devam ediyor. Ağ akıllı kontrat yeteneği kazandıktan sonra faal uygulama sayısı da süratle yükseliyor. Bu yazıda, Cardano (ADA) için beklenen yükselme olan Vasil hardfork’u ayrıntılıca ele alalım.

Vasil hardfork, platformun performansının önündeki manileri kaldırıyor

Merkezsiz uygulamalar için en büyük PoS Blockchain , kod tabanında eksantrik bir yükseltmeye hazırlanıyor. Yaklaşan hardfork, ismini matematikçi Vasil Stoyanov Dabov’dan alıyor. Pekala Vasil’de neler değişiyor?

 
  • Vasil hardfork, Alonzo ile akıllı kontratların etkinleştirilmesinden bu yana Cardano’da en çok beklenen yükseltmedir.
  • Vasil hardfork’un 2022’nin 3. çeyreğinin başlarında piyasaya sürülmesi beklenmektedir.
  • Hardfork gündemi dört Cardano Uygunlaştırma Önerisi (CIP) içerir: CIP-31, CIP-32, CIP-33 ve CIP-40.
  • Güncellemeler büyük ölçüde Cardano’daki (ADA) data süreçlerini tekrar gözden geçirerek daha kaynak optimizasyonlu ve geliştirici dostu hale getirecek.
  • Ayrıca iyileştirmeler, Cardano’ya has bir programlama lisanı olan Plutus’un ilerlemesini artıracak.

Bu ortada, Valis bugün testnet’te yayımlandı. Resmi duyuru:

 

En büyük Proof-of-Stake ağı

Cardano, başka madencilik (PoW) kullanan kripto para ünitelerinden farklıdır. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve öbür eski Blockchain’lerin birçok, ağın güvenliğini PoW ile sağlamaktadır. Fakat Cardano, daha güç verimli proof of stake ile madencilik kullanmayan en esaslı projelerden biri. Ayrıyeten, stake yatırımcıları katkıları için ADA olarak periyodik mükafatlar alırlar. Ek olarak havuzlar, mahallî varlıklarında ek ödüllerle destekçilerini teşvik edebilir.

 

Gelecek vaat eden dApps ekosistemi

Tıpkı Ethereum, Polygon ve BNB Chain üzere Cardano (ADA), her tipten merkezi olmayan uygulamayı (dApps) çalıştırmak için uygundur. Cardano’nun ekosisteminin kendi programlama lisanı Plutus (Haskell’e dayalı) ve Marlowe isimli DeFi geliştirme için düşük kodlu bir aracı vardır.

2022 Haziran ortasına kadar (ADA), 1.000’den fazla dApp tarafından teknik bir platform olarak kullanıldı. Bunların birden fazla, NFT’ler segmentine aittir: (ADA), pazarları, NFT koleksiyonlarını vb. Bu nedenle, dApps ekosistemi, net faal protokol sayısı açısından neredeyse Polygon’unki kadar büyüktür.

Beklenen Güncellemeyi Yaptı

Cardano

Vasil hardfork ile tanışın: Akıllı kontratların etkinleştirilmesinden bu yana en kıymetli güncelleme

(ADA) yükseltme duyuruları ekseriyetle Web3 medyasında manşet olur. Bununla birlikte, Vasil hard fork özeldir: düşüş sakinliğinde süratle büyüyen dApps ekosisteminin muhtaçlıklarını karşılar.

Temel bilgiler

Vasil, Cardano’nun akıllı kontratlarının dApp’lerde artan popülaritesine bir karşılık olarak birinci defa 2022’nin başlarında duyuruldu. Vasil hardfork ile, dApp’leri işe alma süreci her zamankinden daha kolay olacak. Ayrıca operasyonlarını daha süratli ve daha ucuz hale getirecek formda ayarlanmıştır.

Vasil harddfork’ta bulunan güncellemeler (Cardano Güzelleştirme Teklifleri yahut CIP’ler), süreç hacmini azaltarak, yürütmelerini kaynak açısından daha optimize hale getirecek. Vasil güncellemesi yayınlandığında, Cardano’nun (ADA) DDoS müdafaası yükseltilirken süreç mantığı optimize edilecek.

Cardano

CIP-31: Referans Girişleri

CIP-31 uygulaması, “Referans Girdileri” olarak adlandırılanları tanıtacak formda ayarlanmıştır. Bu düzenek, (ADA) süreçlerinin ölçeklenebilirliğini ve kaynak verimliliğini artırmak için EUTXO defter dizaynındaki sakıncaları giderir.

CIP-31 ile süreç çıktısını görmek için “harcamaya” gerek yoktur. Buna karşılık, kullanıcıların UTXO’ları harcama ve yine oluşturma ile ilgili tüm operasyon kapsamı olmadan Blockchain üzerindeki bilgileri görmelerini sağlar.

Bu CIP, on-chain bilgi sağlayıcılarının performansını artıracak ve ağ kaynaklarını koruyacaktır.

CIP-32: Satır İçi Tarih

CIP-32 etkinleştirildiğinde, dataların özetleri yerine süreç çıktılarına yeni bir data ünitesi tipi, yani “satır içi veriler” eklenecektir. Önceki CIP’de olduğu üzere, dApps ekosistemindeki çeşitli aktörler ortasındaki irtibatı kolaylaştıracak ve Cardano süreçlerinin hem göndericileri hem de alıcıları için daha rahat hale getirecek.

Teknik olarak, konsensusa katılanların onunla etkileşim kurmak için denetim etmesi gereken data hacmini azaltacaktır. Bu nedenle, merkezi olmayan uygulamalar, bu operasyonel mantıkları daha verimli hale getirmek için dizaynlarını yeni yükseltmelere basitçe ayarlayacaktır.

Cardano

CIP-33: Referans Komut Dosyaları

CIP-33 yükseltmesi, Plutus komut belgelerini tesirler. Bu komut belgeleri aslında Blockchain üzerinde depolanmayan kısa yazılım programlarıdır. Bu nedenle, şu yahut bu komut evrakı her kullanıldığında, kullanımına müsaade veren sürecin, sürecin bir modülü olarak tüm komut belgesini sağlaması gerekir.

CIP-33 etkinleştirildiğinde, “bireysel komut dosyaları”, “evrensel komut dosyaları” ile değiştirilir. “Evrensel komut dosyaları” ile yapılan süreçler çok daha küçük olacak ve bu nedenle Blockchain bunları daha kolay işleyecektir.

CIP-40: Teminat Çıktıları

Son olarak, CIP-40, (ADA) ağın DDoS direncinin mahzurlarını aşmaya hazır. Teminat çıktıları, süreç doğrulama sürecini güzelleştirmek için ayarlanır. Şu anda, şu yahut bu transfer için süreç doğrulaması başarısız olursa, gönderen teminatı kaybeder. CIP-40 uygulandığında, DDoS müdafaası daha kapsayıcı ve adil bir halde gerçekleştirilecektir. Ayrıca, eski bir DDoS muhafaza formülü olarak kabul edilen teminat koymak için cüzdanlara olan gereksinimi da ortadan kaldırır.

Vasil hard fork yol haritası

Modern ağlardaki büyük yükseltmeler üzere, Vasil de kesin bir vakit tarih belirlenmeden gündeme geldi. Haziran 2022’nin sonlarından itibaren, Cardano geliştiricileri, testnet’lerde Vasil sistemlerine gerilim testi yapıyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Cardano’nun Vasil’inin Temmuz 2022’nin sonunda mainnet’te yayınlanması bekleniyor.

Sonuç olarak

Vasil, Alonzo ile akıllı kontratlar fonksiyonunun etkinleştirilmesinden bu yana Cardano (ADA) için en değerli güncellemedir. Veri transfer mantıklarını ve Plutus komut evraklarıyla kimi süreçleri ele alan dört CIP içerir. Vasil hardfork’un geliştirme tecrübesini ve dApps süreçlerini geliştirmesi beklenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cardano Beklenen Güncellemeyi Yaptı! İşte Kapsamlı Klavuz 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin