Bitcoin, SHIB Ayı Piyasası Ne Kadar Sürecek? İşte Gerçekçi Tahminler!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Bitcoin, SHIB Ayı Piyasası Ne Kadar Sürecek? İşte Gerçekçi Tahminler!.

Bitcoin, SHIB ve altcoin’ler, 2022 yılının başından itibaren kademeli bir düşüşe geçti. Bununla birlikte uzmanlar, içinde bulunduğumuz devrin bir ayı piyasası olduğu konusunda hemfikir. Pekala bu BTC ayı piyasası ne kadar sürecek? Aslında, 2014 yılındaki kripto ayı piyasası 633 gün, 2018 yılında ise 361 gün sürdü. Ek olarak sonuncusu bir yıldan kısa müddette sona erdi. Lakin bu sefer işler farklı üzere duruyor.

Tarihteki Bitcoin ayı piyasaları

ABD borsasında, ayı piyasaları çoklukla yaklaşık 9 ay sürer. Fakat bu, işlerin otomatik olarak boğa piyasasına kayacağı manasına gelmez. Çoklukla piyasalar yatay ticaret yapar ve bir müddet dalgalanır. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, 2020 yılında Covid kapanmaları nedeniyle bir ayı piyasası ortaya çıktı. Bu yaşandığında Bitcoin fiyatı hayli sert bir biçimde düştü. O denli ki 2 aydan kısa bir müddette 10 bin dolardan 5 bin dolara geriledi. En düşük düzey ise Kuzey Amerika’da kapanmaların başladığı periyotta geldi. Ayı piyasalarına öteki örnekler de var. 2017-18’de ICO’ların patlamasını hatırlayın. Ya da Ethereum’u neredeyse öldüren DAO hack’ini. Yani ayı piyasaları kripto para piyasasında yeni bir kavram değil.

 
Bitcoin

Bitcoin, SHIB ve altcoin ayı piyasası ne vakit sona erecek?

Aslında, şimdiye kadarki tüm ayı piyasalarında kripto para piyasası hayatta kaldı. Ayakta kalan yatırımlar ve projeler daha da güç kazandı. Yani işler aksine döndüğünde daha fazla pazar hissesi alıyorlar. Zayıf oyuncular piyasadan çıkar ve güçlüler yoluna daha güçlü formda devam eder. Lakin bu ayı piyasası, başkalarından biraz farklı duruyor. Pekala mevcut piyasayı etkileyen faktörler neler, ayı piyasası ne vakit sona erecek? Gelin birlikte varsayımlara bakalım.

1. Global makroekonomik faktörler

Kripto piyasalarına kendileri dışında hiçbir şeyden etkilenmiyor üzere bakmak yanlış olacaktır. Bu piyasa, öteki ekonomik şartlardan etkilenir ve onla kontaklı olarak varlığını korur. 2022’nin başından itibaren dünya; savaş, enflasyon artışı, faiz artışı, sakinlik ve para arzında artış yaşadı. Tüm bunlar global iktisada olumsuz tesir etti. Sonuç olarak, Bitcoin, SHIB ve altcoin projeleri de krizden nasibini aldı. Fiyatlar; FED’in faiz artırımının, Rusya-Ukrayna savaşının ve likidite krizlerinin tesiri altında kaldı. Pekala bu açıdan bakıldığında ayı piyasası devam edecek mi? Bu sorunun karşılığı lakin “evet, mümkün” olacaktır. Birtakım erken yatırımcılar ve VC’lere nazaran, mevcut tarihten 1-2 yıl daha süreceğini öngörüyor.

2. Bitcoin makro görünümü

Daha evvel birçok kere teyit edildiği üzere Bitcoin niyet, SHIB ve başka altcoin’ler de düşüyor. Hasebiyle Bitcoin’in görünümü, tabanın gelip gelmediğini yahut ne vakit gerçekleşeceğini görmemize yardımcı oluyor. Bilhassa şu anki datalara nazaran BTC, sahiden yeterli duruyor. Hatta birçok taraftan, hiç bu kadar yeterli olmamıştı. Fiyat bunu şimdi yansıtmasa da zincir üstü datalar, bunu net bir biçimde ortaya koyuyor.

 

Aşağıda görülen 5 gösterge, Bitcoin’in temellerinin nerede olduğuna dair yeterli bir işaret. Görünüşe nazaran, göstergeler yeterli durumda ve gitgide daha düzgün hale geliyor. Fakat bu, çabucak bir fiyat artışı göreceğimiz manasına gelmiyor. Bahsi geçen göstergeler, ekseriyetle gecikmiş yansılar yaratır. Yani BTC yükseliş için uygun bir ortam yaratıyor olabilir. Bu yaşanırsa, SHIB ve altcoin piyasaları da onu takip edecektir.

BTC için yeterli göstergeler

  • Adres sayısı: Bitcoin adres sayısı 1 milyara ulaştı. Fakat sirkülasyonda sadece 19 binin biraz üzerinde BTC var. Bu nedenle mevcut adreslerin büyük kısmı küçük oranlarda BTC’yi tutuyor. Bununla birlikte daha fazla cüzdan, daha fazla benimsenme manasına geliyor. BTC birikimi konusunda önder firma olan Microstrategy, mevcut fiyattan 10 milyon dolardan fazla BTC satın aldı.
  • MVRV: Bu, piyasa kıymetinin çok gerçekleşmiş pahasıdır. Gerçekleşen kıymet, kripto paranın en son ne vakit hareket ettiği manasına geliyor. Böylelikle, satın alma fiyatlarını söz ediyor. Bitcoin için bu gösterge, birçok yılın en düşük düzeyi olan 1’in altında hareket ediyor. Vakitle BTC’nin, gerçek pahasına nazaran indirimli olarak süreç gördüğü manasına gelecek. Yani BTC, şu anda çok satılmış durumda hareket ediyor.
  • Net Gerçekleşmemiş Kâr ve Balina Değişim Oranı: Bu göstergeler de artık avantajlı pozisyonda yerini aldı.
  • Merkeziyetsizlik: Bitcoin, tarihinde hiç olmadığı kadar merkeziyetsiz. Son 4 günlük blokları (toplam 576) kimin çıkardığını gösteren bir tablo bunu ortaya koyuyor. En büyük 2 madenci olan Antpool ve F2Pool 87 ve 77 blok çıkardı. Bu, toplamın %15’ine ve %13,3’üne eşittir. Yani BTC madenciliğine tek bir madenci hâkim değil. Bilhassa tanınmayan madenciler, blokların neredeyse yarısını çıkardı. Buna nazaran ağ, şu anda tarihinin en inançlı devrini yaşıyor.

3. Alternatif bakış açısı: Kripto paraların mikro görünümü

Bitcoin piyasaya öncülük etse de mevcut piyasanın ana faktörleri altcoin’ler oldu. Bunun için Terra (LUNA), Celsius ve 3AC’ye teşekkür edebilirsiniz. Şimdi bitmemiş olması mümkün olan bir zincir yarattılar. Terra (LUNA), likidite eksikliği ve depeg nedeniyle çöktü. Akabinde Celsius ve 3AC de birebir sıkıntıları yaşamaya başladı. Yani, bu ayı piyasasının ana faktörü likidite eksikliği oldu. LUNA, düştüğünde başkaları de peşinden gitti. Bu likidite sıkıntıları, yatırımcıları likit olan tek varlığı satmaya zorluyor. İşte likit olan o varlıklar BTC, ETH, USDC ve USDT’dir. Lakin, stabilcoinler ve ETH, tüm bu tasfiyelerde satılacak teminat varlıkları değildir. O varlık Bitcoin’dir.

Bununla birlikte, birtakım büyük tasfiyeler Ethereum’u (ETH) içeriyordu. Bahsi geçen tasfiye, stETH’nin artık ETH’ye 1:1 sabit olmaması üzere birtakım şeyleri açıklamaya yardımcı oluyor. Lakin tasfiye yahut temerrütlerden kaynaklanan bu zarurî satışların %90’ından fazlası Bitcoin satışıdır. Yatırımcılar BTC’yi zarurî satış, aşağı istikametli fiyat baskısı, tasfiyelerin USD kıymetini karşılamak üzere nedenlerle elden çıkardı. Yani piyasa, ağır bir likidite sıkışıklığı içinde hareket ediyor. Lakin, klâsik finans piyasalarının bilakis kriptonun FED üzere borç verecek kurumları yok. Bununla birlikte, son deva olan bir varlığı var. Herkesin elinde tuttuğu son varlık, yani BTC. Artan likidite baskısı ve alternatif tasfiyeler, BTC fiyatını daha da aşağı çekiyor. Mikro görünüme baktığımızda, İş modelleri başarısız olduğunu ve CeFi’nin çöktüğünü görüyoruz. Ayrıyeten token modelleri başarısız oluyor. Terra (LUNA) çöküşünü hatırlayın.

Gerçek kullanım durumları gerekli

Token modelleri artık her zamankinden daha kıymetli. Bir saniyeliğine düşünün. Stake ve yönetişimi ortadan kaldırırsanız, kaç projenin gerçek dünyada yararı var? Ağ üzerinden fiyat ödemek de yarar olarak değerlendirilmiyor. Zira bunun için birçok eski projede olduğu üzere bir stablecoin yahut Bitcoin kullanabiliyorsunuz. Örneğin, milyarder Mark Cuban bunu daha da açık bir formda söylüyor. Beşerler kriptoyu daha kullanışlı gördüğünde piyasaların toparlanacağını, bunun ise gerçek kullanım durumlarıyla olacağını söz ediyor. LUNA ve UST’nin çökmesi ve stablecoin’lere duyduğumuz itimat krizinin tüm dala bu kadar ziyan vermesinin nedeni bu.

Dahası, birçok analist ve yatırımcı, bahsi geçen tesirin şimdi sona ermediğini söylüyor. Birçoğu, gerçekleşmeye hazır en az bir büyük tasfiye daha olacağını kestirim ediyor. Örneğin, CoinFlex CEO’suna nazaran, tüm inancını Bitcoin Cash (BCH) savunucusu Roger Ver, 47 milyon dolarlık bir hesapta tasfiye edildi. Ek olarak bu tasfiye, ansızın ortaya çıktı. Bununla birlikte, tüm bu aksiliklere karşın kripto para piyasasının gideceği iki yol var: Tabanı bulmak yahut daha aşağıya gitmek. Hangisi olduğunu bilmiyoruz fakat bize bu işin sonuna başlangıcından daha yakınmışız üzere geliyor.

Sonuç

Piyasayı, makroekonomik faktörler, Bitcoin makro görünümü ve kripto mikro görünümü açısından değerlendirdik. Global makro faktörler tıpkı kalıyor yahut daha berbata gidiyor. Tekrar de, Bitcoin olumsuz fiyat hareketine karşın sağlıklı duruyor. Temeller, birçok farklı zincir üstü göstergede fevkalade bir görünüm sergiliyor. Fakat BTC fiyatı düşmeye devam ediyor. Bununla birlikte, Bitcoin dışında SHIB ve altcoin pazarları da acı çekiyor. Birçok projenin etrafında varoluşsal sorular var. Sanayinin her yerinde tasfiyeler mevcut. Bu makus durumun daha da berbata gitmesi mümkün. Lakin unutmayın, evvelki tüm ayı piyasaları büyük boğa piyasalarının ortaya çıkmasıyla son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bitcoin, SHIB Ayı Piyasası Ne Kadar Sürecek? İşte Gerçekçi Tahminler! 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin