Bitcoin Fiyatını Ne Belirler? BTC Sıfıra Düşerse Ne Olur?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Fiyatını Ne Belirler? BTC Sıfıra Düşerse Ne Olur?

Kripto piyasasına ilgi duyan herkesin merak ettiği kimi sorular vardır. Bunların birden fazla da doğal olarak piyasanın dominant karakteri olan Bitcoin (BTC) hakkındadır. Örneğin, BTC’nin bedelini ne belirler, nelerden etkilenir ve fiyatı neden bu kadar değişken? Pekala, Bitcoin’in fiyatı sıfıra düşerse ne olacak? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları…

.

Bitcoin’in pahası nasıl oluşur?

Arz ve talep olarak isimlendirilen piyasa güçleri Bitcoin’in fiyatını tesirler. Daha fazla satıcı olduğunda fiyat çoklukla düşer yahut bunun zıddı de geçerlidir. Bitcoin (BTC), dolar, pound, euro ve yen üzere prestiji para ünitelerinin bilakis rastgele bir hükümet yahut yasal kuruluş tarafından verilmeyen dijital bir paradır. BTC’yi oluşturmak, depolamak ve taşımak için dağınık bir kullanıcı ağı ve kriptografik protokoller gereklidir.

 

Yatırımcılar, ticari süreçlerini aracı yerine direkt gerçekleştirirler. Peer-to-peer ağ, ticaret kısıtlamalarını ortadan kaldırır ve ticareti kolaylaştırır. Satoshi Nakamoto birinci olarak 2008 yılında, Ocak 2009’da piyasaya sürülen dünyanın birinci kripto para ünitesini önerdi.

Bitcoin Fiyatını Ne Belirler
Bitcoin Fiyatını Ne Belirler
Bitcoin Fiyatını Ne Belirler

Bitcoin’i kabul eden işletmelerin sayısı her geçen gün artıyor ve ona gerçek bir piyasa pahası veriyor. Fakat, güvenlik problemleri ve oynaklık nedeniyle BTC’nin önünde önemli biçimde mahzurlar var. Popülerliğinin doruğundayken bile, Bitcoin’in bedelini ne belirler? Bitcoin’in fiyatını kim belirler? Bitcoin’in gerçek bir kıymeti var mı? Bunlar üzere yaygın sorulara kesin karşılıklar bulmak sıkıntı.

Fiyatı doğal olarak, öteki mal ve hizmetlerin fiyatını etkileyen birebir piyasa dinamikleri belirler. Yani arz ve talep, Bitcoin’in kıymetini de belirler. Satıcılardan daha fazla alıcı varsa fiyatlar muhtemelen yükselecektir, yahut bunun aykırısı olacaktır. Ayrıyeten, Bitcoin fiyatının tek bir varlık tarafından belirlenmediğini ve tek bir yerde alınıp satılamayacağını da unutmamak gerekir. Arz ve talebe bağlı olarak, her piyasa yahut borsa fiyatını belirler.

 

Bitcoin’in fiyatını hangi faktörlerin etkilemesi mümkün?

Bitcoin’in fiyatını etkileyen çeşitli faktörler ortasında BTC’nin arz ve talebi, öbür kripto para üniteleri ve haberler ortasındaki rekabet, üretim maliyeti ve düzenleme yer alıyor.

Arz ve talep

Ekonomide geçmişi olanlar arz ve talep kanununun farkındadır. Lakin, bu kavrama aşina değilseniz, anlamanıza yardımcı olalım. Bu yasaya nazaran, arz ve talep piyasa güçleri, belli bir emtianın piyasa fiyatını ve ölçüsünü belirlemek için birlikte çalışır. Örneğin, fiyat arttıkça ekonomik bir malın talebi azalır ve satıcılar daha fazlasını üretecektir yahut tam karşıtı.

Bitcoin yarılanması ismi verilen bir olay, BTC arzının düştüğü, BTC talebinin arttığı durum üzere Bitcoin’in fiyatını tesirler. Yüksek talebin bir sonucu olarak, BTC’nin fiyatı üst gerçek hareket edecektir.

Bitcoin Fiyatını Ne Belirler
Bitcoin Fiyatını Ne Belirler

Ayrıca Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından 21 milyon BTC hard cap (üst sınır) ile yaratıldı. Bununla birlikte, madenciler, bu sona ulaşıldıktan sonra süreçleri onaylamak için artık yeni Bitcoin almayacaklar. Dört yıllık blok ödüllerinin yarıya indirilmesi, bu noktada BTC fiyatını etkilemeyebilir. Bitcoin’in kıymetini belirleyecek şeyler onun yerine gerçek hayattaki uygulamaları olacak.

Rekabet ve haberler

BTC, Ethereum (ETH) üzere altcoin’ler ve Dogecoin (DOGE) üzere göğüs coin’leri ile rekabet ederek portföy çeşitlendirmesini yatırımcılar için cazip hale getiriyor. Mevcut kripto para ünitelerindeki rastgele bir yükseltme, Bitcoin’in mevcut tek dijital para ünitesi olduğu büsbütün farklı bir senaryonun bilakis BTC’nin fiyatını düşürebilir. Medya nedeniyle, olumlu bir görünüme sahip kripto varlıkları satın almak ve gölgeli bir geleceğe sahip olanları görmezden gelmek isteyebilirsiniz.

Bitcoin Fiyatını Ne Belirler
Bitcoin Fiyatını Ne Belirler

Üretim maliyeti

Bitcoin için üretim maliyetleri, altyapı masraflarını, madencilik için elektrik fiyatlarını ve matematiksel algoritmanın zorluk düzeyini içerir. BTC’nin algoritmalarındaki çeşitli zorluk düzeyleri, para ünitesinin üretim suratını yavaşlatabilir yahut hızlandırabilir, bu da Bitcoin’in arzını tesirler ve bu da fiyatını tesirler.

Düzenleme

Kripto para ünitesi düzenlemelerinin fiyatı etkilemesi mümkün. Düzenlemeler, El Salvador üzere yasal bir para olarak kabul eden ülkelerden, kripto süreçlerini resmen yasaklayan Çin’e kadar daima değişiyor. Belli bir hükümetin kripto para ünitelerine karşı kararıyla ilgili telaşlar varsa, BTC fiyatı düşebilir. Ek olarak, düzenleyici belirsizlik yatırımcılar ortasında dehşet yaratacak ve Bitcoin’in bedelini daha da düşürecektir.

Bitcoin Fiyatını Ne Belirler
Bitcoin Fiyatını Ne Belirler

Bitcoin fiyatı neden bu kadar değişken?

Bitcoin’in gerçek kıymetine ve BTC’nin gelecekteki pahasına ait bir belirsizlik var. Bu da onu epeyce değişken bir varlık haline getiriyor. Sonlu ölçüde Bitcoin var ve her gün azalan ölçüde yeni BTC üretiliyor. Sabit bir fiyatı korumak için talebin bu enflasyon oranına uyması gerekir. Bitcoin pazarı, başka sanayilere kıyasla epeyce küçüktür. Bu yüzden medya haberlerinin tek başına fiyatını üst yahut aşağı çekmesi mümkün. Örneğin, Tesla’nın BTC’yi kabul etme isteği hakkındaki haberler, pahasını artıracak yahut tam zıddı, Bitcoin’in fiyatını hayli değişken hale getirecek.

Benzer biçimde, Bitcoin Blockchain’inin durdurulduğuna dair bir tweet, pahasını düşürür. Akabinde Bitcoin süreç hacmi gelir. Pekala, yüksek oynaklığı göz önüne aldığımızda Bitcoin fiyatı sıfıra gitmesi mümkün mü? Teknik olarak mümkün. Zira, BTC’nin fiyatı, ABD doları yahut diğer rastgele bir gerçek dünya varlığı üzere rastgele bir prestiji para ünitesine bağlı değil. Fiyat çökmelerine karşı hassastır. Lakin Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Terra USD üzere algoritmik stablecoin’lerin de piyasa türbülansı yaratabileceğini gördük.

BTC Sıfıra Düşerse Ne Olur
BTC Sıfıra Düşerse Ne Olur

Bununla birlikte, BTC durumunda bu türlü bir felaket olayının gerçekleşmesi için, birçok kırmızı bayrak evvelden görünecektir. Yatırımcıların fonlarını müdafaalarına müsaade vermek hedefiyle yaygın bir boğa piyasası üzere. Ayrıyeten, karmaşık Bitcoin mimarisini yok etmek kolay değil. Fakat ölçeklenebilirlik problemlerinin geleceğini riske atması da mümkün. Öte yandan bu, BTC fiyatının ansızın sıfıra düşeceği manasına gelmiyor.

Bitcoin fiyatı sıfıra düşerse ne olur?

BTC’nin fiyatı sıfıra düşerse, traderları, kurumsal yatırımcıları ve başka dijital para ünitelerinin fiyatını tesirler. Ayrıyeten, kripto para ünitesi işletmelerini ve tüm finansal sistemi de etkileyecektir. Artık, BTC’nin fiyatının sıfıra düştüğünü varsayarsak, öteki kripto para ünitelerinin fiyatını etkileyecektir. Sonuç olarak, birçok yatırımcının, yatırım cinslerine bağlı olarak, kayıpları azaltmak için çekilmesi mümkün.

BTC Sıfıra Düşerse Ne Olur
BTC Sıfıra Düşerse Ne Olur

Büyük kurumsal yatırımcılar, portföylerini çeşitlendirmek emeliyle giderek daha fazla yatırım yaptıkları için bilhassa risk altında. Bu ortada, ziyana en çok maruz kalanlar, daha yakın vakitte yüksek fiyatlara yahut kripto türevlerine yatırım yapanlar olacak. Marj davetlerini yerine getirmek için öbür varlıkları tasfiye etmeleri gerekecek.

Müşterilerin, Coinbase, Binance vb. üzere kripto işletmelerini etkileyen çökmekte üzere görünen bir sisteme olan inancını kaybetmesi mümkün. Bu şirketlere yapılan yatırımların da büsbütün durması muhtemel. Yahut kıymetli ölçüde düşmesi mümkün. Ek olarak, bu tıp işletmeler artık onları işletmek ve genişletmek için gerekli çalışanı işe almaz. Ayrıyeten, müşterilere ödeme yapmayı yahut paralarını çekmeyi askıya alması mümkün.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bitcoin Fiyatını Ne Belirler? BTC Sıfıra Düşerse Ne 0lur?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin