Bitcoin-Dolar Ters Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin-Dolar Zıt Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?

Piyasa uzmanları, dolar rallisinin 2022’nin sonuna kadar durmasını yahut düzeltilmesini bekliyor. Bitcoin (BTC), 2022’nin başından beri ABD dolarının karşıtı istikamette hareket ediyor. Fakat artık bu karşıt münasebet her zamankinden daha çok durumda.

Bitcoin ve dolar zıt taraflara gidiyor

Özellikle, BTC ile USD ortasındaki haftalık korelasyon katsayısı, 3 Temmuz’da sona eren haftada sıfırın altında 0,77’ye düştü. Bu 17 ayın en düşük düzeyi. Bu ortada, TradingView datalarına nazaran, Bitcoin’in teknoloji yüklü Nasdaq Composite ile korelasyonu tıpkı haftalık seansta sıfırın üzerinde 0,78’e ulaştı.

 
Bitcoin-Dolar
BTC ve ABD doları korelasyon katsayısı / Kaynak: TradingView

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, yükselen enflasyonu frenlemek için gösterge faizleri artırdı. Bu artırımlar, resesyon dehşetlerini tetikledi. Bütün bunların ortasında bu piyasaların yıldan bugüne gösterdiği performans da bunun en önemli nedeni.

Örneğin Bitcoin, 2022’de %60’ın üzerinde kayıp yaşarken, Nasdaq’ın birebir devirdeki getirileri eksi %29,72 civarında. Öte yandan USD, ABD doları endeksi (DXY) Ocak 2003’ün en yüksek düzeyi 105,78 civarında gezinerek öne çıktı.

Dolar daha da yükselir mi?

Fed, traderların ön uç türev kontratlarını nasıl fiyatlandırdığına bağlı olarak gösterge faizleri artırmaya mecbur görünüyor. Bilhassa, trader’lar Fed’in Temmuz ayında oranları 75 baz puan (bps) artırmasını bekliyorlar. Ayrıyeten, Fed’in mevcut %1,25-%1,5 aralığından bu yıl sonuna kadar faizleri %3,3’ün üzerine çıkarmayacağına da bahse giriyorlar.

 

Bununla birlikte, 2023’ün birinci çeyreğine kadar %3,4’e bir baskının, Fed’in agresif sıkılaştırmasını geri çevirmesine neden olması olası. Ayrıyeten bunun, aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere, gelecek yılın sonuna kadar 50 baz puanlık bir indirime yol açması mümkün.

JPMorgan tarafından ankete katılan Wall Street analistlerine nazaran, enflasyon dataları soğursa erken bir faiz indiriminin gerçekleşmesi mümkün. Böylelikle yatırımcıların dolara olan iştahının sınırlanması mümkün. Dikkat cazip bir biçimde, yaklaşık %40’ı doların mevcut fiyat düzeylerinde ( 105 civarında) 2022’yi bitireceğini öngörüyor.

Bu ortada, %36’lık bir öbür bahis, doların yıl kapanışından evvel düzeleceği tarafında. Neuberger Berman’ın global para ünitesi lideri Ugo Lancioni, şunları söylüyor:

Döviz, doğrusal bir dünya değildir. Bir noktada işler bilakis dönüyor. Şahsen bir noktada doları açığa alma eğilimim var.

Bitcoin 2022’de tabana vuracak mı?

Buna ek olarak, doların 2022’nin geri kalanında rallisine devam etme yeteneğinin, klasik bir teknik model tarafından engellenmesi mümkün. Birinci olarak bağımsız piyasa analisti Agres tarafından tespit edilen DXY’nin çift zirve modeli bunu gösteriyor. Model, art geriye iki en yüksek düzeyi ve 103,81 ortak takviye düzeyi nedeniyle kısmen doğrulandı.

Teknik tahlilin bir kuralı olarak, fiyat dayanağın altına düştüğünde ve aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere yapının azamî yüksekliği kadar düştüğünde, çift zirve modelinin çözülmesi muhtemel.

Sonuç olarak, DXY’nin ikili en yüksek kâr gayesi, 3 Temmuz fiyatına nazaran %3,25’in üzerinde bir düşüşle 101,8’e yaklaşıyor. Agres, “Dolar çok derecede satın alındı ​​ve çok ısındı” diyor. Buradan hareketle, önümüzdeki seanslardaki düzeltmesinin pay senetlerine ve kripto para ünitelerine yarar sağlayabileceğini de kelamlarına ekliyor:

Sonunda, o denli görünmek (DXY) sert bir formda devrilecek. Bir erime senaryosu için kusursuz bir izdihamda. Dolar düştüğünde, pay senetleri ve kripto rallisi başlar.

Bu ortada, Bitcoin’in ‘MVRV-Z Skoru’ da tarihî olarak keskin, uzun vadeli üst istikametli bir geri çekilmeden evvel gelen bir aralığa düştü. Bu on-chain gösterge, Bitcoin’in 2022’de 15.600 dolar civarında düşebileceğini iddia ediyor.

.

Bitcoin-Dolar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bitcoin-Dolar Aykırı Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin