Dosya Gezgini Sekme Özelliği Nihayet Geliyor: Windows 11 Build 25136

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Belge Gezgini Sekme Özelliği Nihayet Geliyor: Windows 11 Build 25136.

Windows 11 Build 25136, sekmeler ve öbür fonksiyonlar içeren yeni bir Belge Gezgini ile Dev Channel’daki kullanıcıların kullanımına sunuldu. Microsoft, hazırladığı bu yapının belli bir sürüme bağlı olmadığını söylüyor. Windows 11 22H2 zati RTM’ye ulaşmıştı, bu nedenle özelliğin yakındaki büyük güncellemeyle birlikte son kullanıcılara ulaşma ihtimali çok düşük.

Build 25136 çok büyük bir güncelleme değil, fakat Evrak Gezgini’ni için merakla beklenen sekmeler özelliğiyle birlikte geliyor. Evrak Gezgini, OneDrive entegrasyonu ve çağdaş bir şerit tasarımı da dahil olmak üzere birçok geliştirme almıştı. Eksik kalan “sekme” özelliği ise nihayet tekrar tasarlanan bir kenar çubuğuyla birlikte test kullanıcılara ulaştı.

Eğer Dev Channel’daysanız ve sekmeleri göremediyseniz çabucak şaşırmayın. Microsoft yetkilileri, Gezgin’de sekmeleri aktifleştirmek için yeni bir adım attığını söyledi, lakin şirket şimdilik sekmeleri küçük bir kullanıcı kümesiyle birlikte test etmek istiyor.

Belge Gezgini

Dosya Gezgini’ndeki sekmeler, Microsoft’un en az 2017’den beri Windows için araştırdığı özelliklerden biri. Bazılarınızın hatırlayacağı üzere, “Windows Sets” özelliğiyle birlikte 2017 yılında benzeri bir teşebbüs denediler. Sekmelerin Ayarlar, Kontrol Masası ve Belge Gezgini ve daha fazlasına ulaşması hedefleniyordu, lakin beklenen olmadı. Yazılım geliştiricisi sonunda projeyi iptal etti ve Edge’i Chromium motoruna geçirmeye karar verdi. “Sets” olarak bilinen kümeler özelliği geri gelmiyor lakin Belge Gezgini birçok geliştirme alıyor.

Belge Gezgini

Microsoft her zamanki üzere kimi meseleleri da tahlile kavuşturdu. En kıymetlisi, V-Sync kullanıldığında oyunlarda artan gecikmeye yahut takılmaya neden olabilecek bir sorun büsbütün düzeltildi. Bu güncelleme hala Dev Channel’da olduğundan ötürü özelliklerin ve başka yeniliklerin son kullanıcılara ulaşması için hala biraz vakit var. Artık tüm ayrıntılara yakından bakalım.

Dosya Gezgini Sekmeleri ve Gezinme Güncellemeleri

Windows 11 Build 25136, Belge Gezgini için başlangıçta hibrit çalışma aktifliği sırasında tanıtılan yeni bir kenar çubuğuyla birlikte geliyor. Aşağıdaki ekran imajında görebileceğiniz üzere, pencerenin sol tarafı kıymetli klasörlere kolaylıkla ulaşmanızı sağlamak üzere yeni bir nizam alıyor. Bulut depolamayı Windows 11’e bağlarsanız, yeni Evrak Gezgini sabitlenmiş ve sık kullanılan klasörlere ve hatta OneDrive profillerinize erişim sağlıyor.

Belge Gezgini

Gezinme bölmesinde öbür değişiklikler de var. Örneğin burada varsayılan olarak bulunan Windows klasörleri, bu görünümün bilgisayarınızın şoförlerine odaklanmasını sağlamak için artık “Bu bilgisayar” altında görüntülenmeyecek. Tıpkı halde, adres çubuğu artık OneDrive eşitlenmiş evraklarını ziyaret ettiğinizde adresteki yolu yanlışsız bir halde görüntülüyor, böylelikle klasörlerin bulutta mı yoksa lokal olarak mı mevcut olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Belge Gezgini

Görev Çubuğunda Dinamik Widget’lar

Microsoft, vazife çubuğunuza daha dinamik Widget’lar içeriği getirmek için kimi değişiklikler deniyor. Hava durumu widget’ından canlı içeriği görmenin yanı sıra, son dakika haber ihtarlarıyla birlikte spor ve finans widget’larından canlı güncellemeleri de görmeye başlayacaksınız.

Belge Gezgini

İçeriğin üzerine tıklarsanız widget panosunun içinde daha fazlasını görmeniz için daima yenileştirmeler yapılıyor. Lakin içerik güncellemeleriyle etkileşim kurmazsanız, misyon çubuğu tekrar hava durumunu göstermeye başlayacak.

Çözülen Sorunlar

Genel

 • Bazı bilgisayarların kazara tablet olarak algılanmasına neden olan bir sorun çözüldü. Bu gerçekleştiğinde kompakt mod ve Belge Gezgini’ndeki onay kutularını gizleme seçeneği tesirli olmuyordu.
 • Bazı Insider’ların son Dev Channel derlemelerinde SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION kusur kontrolü yaşamasına neden olan bir sorun düzeltildi.

Görev Çubuğu

 • Bazen vazife çubuğu uygulamalarının sistem tepsisi simgeleriyle taşmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Sistem tepsisinde bir uygulamanın üzerine geldiğinizde bildirimi artık yanıp sönmeyecek.

Başlat

 • Başlat’ın önerilen öğelerin sadece bir sütununu göstermesine neden olabilecek bir sorun giderildi.
 • Başlat’a çok sayıda uygulama sabitlendiğinde bunlar artık daha stabil ve muteber formda görüntülenecek.

Ayarlar

 • Sistem > Depolama’nın Diskler ve Üniteler kısmının rastgele bir disk yahut ünite görüntülememesi sorunu düzeltildi.

Pencereler

 • Bazı uygulamalarda başlık çubuklarının bazen saydamlaşmasına yahut bazen kaybolmasına neden olan bir sorun ele alındı.

Windows Update

 • Yanlış bir şey olmadığında Windows Update’in beklenmedik bir halde 0x00000000 yanılgısı verdiği bir sorun çözüldü.
 • Yeni bir yapıya yükseltmeye çalışırken kimi aygıtların HYPERVISOR_ERROR ile yanılgı kontrolü yapmasına neden olan bir sorun düzeltildi.

Görev Yöneticisi

 • Açık ve koyu mod ortasında geçiş yaptıktan yahut vurgu rengini değiştirdikten sonra bazen başlatma sırasında Misyon Yöneticisi’nin çökmesine neden olan bir sorun çözüldü.

Diğer

 • V-Sync kullanıldığında oyunlarda artan gecikmeye yahut takılmaya neden olabilecek bir sorun düzeltildi.
 • wsl –shutdown komutunu çalıştırdıktan sonra birtakım bilgisayarların donmasına neden olabilecek bir sorun çözüldü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belge Gezgini Sekme Özelliği Nihayet Geliyor: Windows 11 Build 25136 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin