ASUS ROG Strix G733ZX Laptop İncelemesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ASUS ROG Strix G733ZX Laptop İncelemesi

Intel 12900H işlemci, 32 GB DDR5 RAM, 2 Terabyte SSD ve NVIDIA GeForce RTX 3080Ti ekran kartıyla donatılan G733ZX, 17.3 inçlik 1440p/240 Hz bir ekrana sahip. Yeni kuşak teknolojilerin tamamını burada bulmak mümkün. Oynatamayacağı bir oyun ya da açamayacağı bir program yok üzere. Pekala her şey olması gerektiği üzere kusursuz mi? İncelemede adım adım bakalım.

Teknik Özellikler

12900H işlemci 14 çekirdek ve 20 thread ile pek çok masaüstü işlemciyi hem tek çekirdek, hem çok çekirdekte geride bırakıyor. Alder Lake ailesinin 45 Watt TDP yapılandırmalı bu işlemcisi çarçabuk yüksek frekanslara inip çıkabiliyor. 6 Performans ve 8 verimlilik çekirdeği sayesinde iki istikamete de rahatlıkla gidebiliyor. Örneğin Sid Meier’s Civilization 6 oynarken bir tipi 7.32 sn’de hesaplamak için az sayıda çekirdekte 5 GHz aşkın frekansta hayatı kolaylaştırabiliyor. Bunun ayrıntılarına birazdan daha çok değineceğiz.

ASUS ROG Strix G733ZX

ASUS’un ROG Strix G733ZX kasası kusursuz bir soğutmaya sahip. Sıvı metal termal macunu endüstriyel üretim teknikleriyle laptop eser ailelerinde yaygın kullanan ASUS, kasalarında soğutmada geliştirme yapmaya devam ediyor. Hangi kasada hangi macun olduğu çok net açıklanmasa da “Liquid Metal” ibaresi sıvı metal termal macunun bu kasada kullanıldığını gösteriyor. Kimi modellerde bir sonraki formüle geçilmiş ve birinci formülde 10 derece, ikinci formül de denilene nazaran bir 5 derece daha derken klasik termal macun ile 95 derece olacak bir işlemciyi 80’e indirmek mümkün oluyor. Ne yazık ki burada tıpkı kasayı farklı macunlarla karşılaştıramıyoruz. Lakin uzun vadede sıvı metal daha uzun ömürlü diyebiliriz.

Ya da sıcaklığı düşürmek yerine performans biraz daha yüksek olsun derseniz üretici olarak işlemci frekanslarını daha da yükseltebiliyorsunuz. Bu da bilhassa mühendislik uygulamaları, oyun geliştirme, uygulama derleme ya da gibisi kullanımlarda tek çekirdek performansına yüklenen bütün yazılımları yüksek performansta çalıştırmak demek. Büyük kasa, sıvı metal ve aktif bir fan sisteminin yanında uzun vade toz birikmesini engelleyen özel toz tahliyeli kanal dizaynına kadar bu ASUS ROG Strix ailesi muazzam bilgisayarlar.

Zaten kasanın dış ya da iç dokusundaki malzemenin kalitesi, parmaklarınızla dokunduğunuzda hissediliyor. 1440p ve 240 Hz 3 ms panelin incecik çerçeveleri, Dolby Vision Atmos dayanağı ibaresi, sunduğu renk kıymetleri ve kullanıcı tecrübesi inanılmaz yeterli. 240 FPS ile oyun oynamak bir yana, 240 Hz ekranda masaüstünde fare kullanmak, 60 Hz ile kıyaslanamaz, 120 ya da 144 Hz’e nazaran de tepkisellik manasında önemli derecede daha düzgün.

Grafik Sürece Gücü

Ekran kartı kısmında NVIDIA GeForce RTX 3080Ti beraberinde 16 GB VRAM ile birlikte üstelik MUX Switch ile tek başına, Intel Iris Xe devre dışı olarak da kullanılabiliyor. Bu Mux Switch bilhassa oyuncuların ayrık GPU’dan tam performans alması için çok değerli bir özellik. Açıp kapatmak bir sistem tekrar başlatma gerektirse de, bu fizikî GPU anahtarı sayesinde ister pil ömrünü uzatırsınız, ister her uygulamayı NVIDIA GPU’ya zorlayıp yüksek performansı hiç manzara çıkışını CPU’ya entegre GPU’dan dolaştırmadan ve gecikme, performans düşüşü eklemeden saf olarak elde edersiniz. Özetle hoş bir özellik ve bir alt, bir üst GPU modeli kadar performans farkına sebep olabiliyor.

RTX 3080Ti bilhassa Ray Tracing ve DLSS özellikleriyle de güçlü, laptopta ReSizeBar faal ve performans yüksek. Olağanda dizüstünde bu üslup bir ekran kartı bazen darboğazdan anlamsız olabilirken, bu kasa, panel ve işlemciyle pek manalı olmuş. Paranızın karşılığını verdiğini hissettiriyor.

Bağlantı Seçenekleri

Intel Wi-Fi 6E AX211 yongası var, 6 GHz Router’larımızı da kurup deneyeceğiz fakat 2.4 ve 5 GHz kalabalığından çıkış bir yana, gigabite yaklaşan kablosuz suratı ve tepkiselliği, ağ istikrarı çok âlâ. ASUS birtakım yeni modellerde Mediatek de kullanabiliyor, MT genel olarak başarılı olsa da Intel Wi-Fi yongaları 2022’de daha istikrarlı temas sunuyor, bu da bizim kullanıcı tecrübemiz.

Elbette Router olarak da sağlam bir ağ sisteminiz varsa, yoksa laptopun yapabileceği bir şey yok. Ha bu bana yetmez derseniz Realtek yongalı 2.5 Gbps ethernet de var, bunu destekleyen bir Router’a takıp, aygıtlar ortası lokal ağda bağlantısı muazzam suratlara çıkartabilirsiniz.

Thunderbolt portu da, imaj ve 100 Watt güç dayanaklı Type-C portu da var. Bunlar da kasa ardında. Öteki süratli USB portlarıyla da kontakları oyunun ötesinde profesyonel kullanıma uygun. Hatta bu bilgisayar gerçekten iş için çok uygun. 32 GB 4800 MHz frekansında çalışan DDR5 RAM’in yanında 2 Terabyte Samsung M.2 SSD’ye sahip.

Hızlı Hafızanın Etkisi

Peki daha düşük frekans ancak 64 GB RAM mi, yoksa daha yüksek frekans lakin 32 GB RAM mi? Şahsen 2022 yılında performans açısından süratli 32 GB RAM daha avantajlı geliyor çünkü birden fazla uygulama 64 GB’ı tam kullanamıyor. Elbette ileride bu durum değişir fakat yüksek frekans bellek ve bu işlemci birlikte çok düzgün, yani bu konfigürasyon alınır.

Unreal Engine 5 yükleme müddeti, proje yüklemesi, oyunları çalıştırması, kaydetme, kapatma, sistemde belge doğrulama, aktarma. Akla gelecek her süreçte bu SSD’nin de, işlemci ve RAM’in de bilgiyle olan suratı muazzam derecede fark edilir ve tepkisel bir performans sunuyor. Yani Mux Switch ve güçlü GPU ile birlikte bu aygıt performans tutkunları için kusursuz bir tecrübeye sahip.

Oyunlarda CPU 28 Watt – GPU 150 Watt ya da CPU 100 Watt – GPU 110 Watt üzere dinamik olarak işlemci ve ekran kartı ortasında güç dağıtımı dengelenebiliyor, bu açıdan bilhassa oyunlarda anlık kare düşüşü üzere sıkıntılar ile neredeyse hiç karşılaşmıyoruz.

Performans Detayları

Hem işlemcide, hem ekran kartında anlık denetim çok düzgün, örneğin evvelden CPU darboğazında kalacak pek çok oyun sahnesinde, testlerde örnek olarak GTA V testinde işlemci öncelikli olarak gücü alıyor, frekansı yükseltip anlık 95 derece oluyor lakin FPS düşmeden o şiddetli an atlatılıp çabucak Watt düşüyor ve işlemci tekrar soğuyor. Özetle bu macun ısı iletiminde çok düzgün ve soğutma sistemi anlık yükselmeler ile başa çıkabiliyor. Bu sistemin Turbo frekanslarını güzel kullanabilmesini sağlıyor.

Sıcaklıkların zıplamaması için tahminen sıvı soğutma ve iki kat kalınlıkta bir blok ile daha fazla gereç kullanılması uygun olabilir, lakin sistem bir laptop olmaktan uygunca uzaklaşır. Kimi Turbo istisnaları haricinde 73 derece civarında yüksek performans ile çalışan bir işlemci düzgün soğutuluyor demektir, 90 üzeri sıcaklıklar sahiden çok yüksek Turbo frekans çıkışlarında oluyor.

GPU kısmında bu güç artışları çekirdek sayısı fazla ve frekanslar daha düşük olduğu için termal olarak daha az zorlayıcı, örneğin Metro Exodus’ta GPU daha yüksek yük altında daha fazla güç tüketiyor fakat CPU 73 derece GPU da 78 derecede, yani 1440p çok ayarlarda Metro oynuyoruz ve 80 derece altındayız!

Yani günümüzde olay artık işlemci ve ekran kartı düzgün mi olmaktan çıktı, bilhassa laptop tecrübesi nasıl, bütün sistemin toplam performans, soğutma, ses, idare imkanları nasıl bunlar kıymet kazandı. Bu kasa içerisinde olmasa, bu çok beğendiğimiz işlemci, çok beğendiğimiz performansı vermeyecekti.

Sessizliğin Bedeli

Şimdi gelelim eksilere, sessiz modda kısık performans ile huzurla çalışabilirsiniz. Lakin bahsi geçen yüksek performans için, bütün çekirdekleri coşturmak ve GPU’dan alabileceğinizin en düzgününü almak için ASUS ROG Armoury altından Turbo’yu açmanız lazım. Bütün güçlü laptoplarda azamî performans modları sesli bir soğutma demek, yıl 2022 ve hala durum bu türlü. Tekrar edelim, sessiz mod var ve nitekim sessiz çalışıyor, lakin gerçek güç rüzgar sesiyle birlikte geliyor. Ses demişken kasaya yakşır güçte dahili hoparlörler ve kulaklık için 3.5 kombo temas doğal olarak mevcut.

.

Performans Testleri

UE5 ile oyun yapacaksanız en güçlü masaüstü sistem bile asla tam olarak kâfi değil, yani gelecek kuşak sistemler de lazım olacak. Fakat şu an denediğimiz ve hem bütün oyunları 1440p Ultra’da rahatlıkla oynatabilen, hem de darboğaza pek girmeden 1080p düşük ayarlarda 240’lı FPS’leri verebilen bu sistem, şu an için denediğimiz en âlâ UE5 üzerinde çalışma laptopu.

İlk çıkan Unreal Engine 5 Benchmark’ı olan EzBench’i de çalıştırdık. 1080p’de 27810 puan, 1440p’de 20620 puan ve 4K’da 20610 puan aldık. Burada sistem panel çözünürlüğü olan 1440p ve 1080p sonuçları gerçek olsa da 4K testinin şimdi geliştirme etabındaki testte aslında 1440p olarak çalışmış olma ihtimali var, bu yüzden daha fazla test yapana kadar EzBench sonuçlarına biraz kuşkulu yaklaşıyoruz. Fakat UE5’i çok sevdik ve Lyra Starter Game ve başka demolar ile daha yakından ilgilenmeye de başladık.

ASUS ROG Strix G733ZX

Sonuç Değerlendirmesi

17.3 inç ile artık benim için taşınabilir değil de koca adaptörüyle nakledilebilir statüde bir sistem de olsa, sunduğu ergonomi, yüksek ekran ile boyun ve sırt rahatlığı, manzara ile gözlerime şenlik, süper performansı ve akıcılığı ile de içimdeki test editörüne ferahlık oldu. Kasanın sağ kısmında port olmaması, solda ve geride bulunması sağ elde fare ile bol bol FPS oynayanlar için de çok hoş bir tasarım ayrıntısı. O şeffaf kasa kısmı ise bence tartışmalı, şahsen çok beğendim lakin birtakım kullanıcılar garip bulabilir.

Bugün bütçesi olan ve güç isteyen bir dizüstü bilgisayar kullanıcısının, ikinci sefer düşünmeden alabileceği, yıllarca zevkle kullanacağı, periyodun en etkileyici dizüstü bilgisayarı modeli derken biz de ikinci sefer düşünmüyoruz; Editör’ün Seçimi.

Artı: Çok yüksek performans, yüksek depolama ve RAM kapasitesi yanında yüksek frekanslar ve güçlü soğutma. Kasa kalitesi, ergonomik ayrıntılar, düzeltilmiş ROG Armoury ve düzgün çalışan MyASUS denetim yazılımı, 1440p 240 Hz yanında renk başarısıyla periyodun ülkü ekranı, kasanın sağında port yok, oyuncular için çok pak.

Eksi: İri, ağır, adaptörü kocaman, Turbo modunda fan sesi çok yüksek, Web kamerası yok. Port sayısı pro kullanıcılar için daha fazla olmalıydı. Kasa estetiği kimisinin bayılacağı, kimi kullanıcının sevmeyeceği yarı saydam kısımlara sahip.

Oyun Testleri

Oyun AdıÇözünürlük ve AyarFPSGPU SıcaklığıCPU Sıcaklığı
Cyberpunk 20771920×1080

 

Low
Ray Tracing Off
DLSS Off

Min. 105

 

Ort. 146

Maks. 188

%1 102

%0.1 87

7687
Cyberpunk 20772560×1440

 

Ultra
Ray Tracing Ultra
DLSS Auto

Min. 45

 

Ort. 54

Maks. 68

%1 42

%0.1 26

7670
Cyberpunk 20772560×1440

 

Ultra
Ray Tracing Ultra
DLSS Ultra Performance

Min. 71

 

Ort. 87

Maks. 100

%1 65

%0.1 27

7676
Cyberpunk 20772560×1440

 

Ultra
Ray Tracing Ultra
DLSS Off

Min. 18

 

Ort. 25

Maks. 34

%1 19

%0.1 13

7676
Forza Horizon 52560×1440

 

Ekstrem

Min. 63

 

Ort. 77

Maks. 106

%1 61

%0.1 45

7772
God of War2560×1440

 

Ultra

Min. 64

 

Ort. 74

Maks. 95

%1 55

%0.1 26

7880
God of War2560×1440

 

Original

Min. 99

 

Ort. 106

Maks. 115

%1 77

%0.1 22

7874
GTA V

 

Bu test ile ilgili notlarımız yazıda

2560×1440

 

Very High

Min. 77

 

Ort. 160

Maks. 188

%1 3

%0.1 3

7693-95
Metro Exodus2560×1440

 

Extreme

Min. 50

 

Ort. 65

Maks. 77

%1 45

%0.1 26

7873
Mount&Blade 2 Bannerlord

 

Not: FPS limiti 200 oldu

1920×1080

 

Very Low

Min. 178

 

Ort. 199

Maks. 202

%1 168

%0.1 9

7280
Mount&Blade 2 Bannerlord1920×1080

 

Düşük

Min. 95

 

Ort. 132

Maks. 184

%1 67

%0.1 59

7172
Total War: Warhammer 31920×1080

 

Düşük

Min. 181

 

Ort. 234

Maks. 265

%1 170

%0.1 6

7679
Total War: Warhammer 32560×1440

 

Aşırı

Min. 41

 

Ort. 57

Maks. 72

%1 38

%0.1 36

7770

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ASUS ROG Strix G733ZX Laptop İncelemesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin