ASUS ROG Chakram ve Chakram Core Fare İncelemesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ASUS ROG Chakram ve Chakram Core Fare İncelemesi.

Biri kablosuz ve extra RGB bölgelere sahip, başkası kablolu ve daha az RGB’li. ASUS ROG Chakram

ASUS ROG Chakram


Ama her ikisi de alışageldiğimiz yüksek ASUS gereç kalitesi, ASUS’un artık epey stabil hale getirdiği Armoury Crate uygulama takviyesi ve özelleştirilebilir gövdeye sahip.ASUS ROG Chakram

Her iki fare de PixArt’ın PAW3335 sensörüne sahip. Bu sensörle 100 ile 16.000 DPI hassasiyet ayarı yapabiliyoruz. Bu sensör PixArt’ın şimdiye kadar ürettiği en düzgün sensör olmamakla birlikte kablosuz fareler için çok uzun pil ömrü sunan orta düzey bir sensör.ASUS ROG Chakram

Sensör performansı ve oyunlarda elde ettiğimiz deneyim daha evvel denediğimiz PAW3335 tabanlı fareler kadar düzgün. 2.4GHz modunda düşük gecikmelere sahip, hissiyat açısından kablolu moddan farksız ve tüm üst düzey farelerde olduğu üzere sensörden en yeterli sonucu almak için ağır dokulu bir altlıkla kullanılması gerekiyor.ASUS ROG Chakram

ASUS 2.4GHz modda, aydınlatma kapalıyken 79 saat pil ömrü, Bluetooth modunda ise 100 saat üzeri pil ömrü olduğunu belirtmiş ki süratli şarj dayanağı düşünüldüğünde bu müddetler hakikaten etkileyici.ASUS ROG Chakram

Ama kendi adıma konuşmam gerekirse bu farelerin en etkileyici tarafları çok özelleştirilebilir yapıları oldu. ASUS adeta sizi farenizi zevkinize nazaran şekillendirmeye teşvik ediyor.
Bir defa farenin gövdesinde avucunuza oturan bu kısım mıknatısla yerinde tutuluyor ve basitçe çıkarılabiliyor. Kablosuz modelde bunun içinde USB alıcı/verici modül var. Kablolu model Chakram Core’da da tıpkı yuva tutulmuş ve buraya kutudan çıkan opsiyonel 15 gramlık tartısı takabiliyorsunuz. Yani farenin yükünü 96 gram ile 111gram ortasında değiştirebiliyorsunuz.

Boşken yük bir ölçü daha düşük tutulabilirmiş diye düşünmedim değil. Tartı da 20 – 25 gram yapılarak hem hafif hem de ağır fare kullanmak isteyenlere yanıt verilebilirmiş. Kablosuz versiyon Chakram ise 121 gramla ağır diyebileceğimiz bir kategoride.ASUS ROG Chakram

Çıkarılabilen bir öbür kısım da farenin sağ ve sol tıklama tuşları. Bunları da çıkarıp fare içindeki 50 milyon tıklama ömürlü Omron D2FC anahtarları değiştirebiliyorsunuz. Chakram’da kutuya alternatif Omron anahtarlar da eklenmiş ve bunları tekrar kolay kolay değiştirebiliyorsunuz. ASUS ROG Chakram
Ürünle birlikte gelen cımbızla anahtarları çıkarıp yenilerini takabiliyorsunuz. Şu kıymetli ayrıntısı da esgeçmeyelim, bu extra anahtarlar Core modelinde kutudan çıkmıyor. Ancak yeniden de anahtarlara erişiminiz kablosuz modeldeki üzere çok kolay. Kendiniz edindiğiniz anahtarları buraya takabilirsiniz yani.ASUS ROG Chakram

Farenin özelleştirebilir kısımlarının bunlarla sonlu olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. ASUS ROG Chakram
Yandaki analog ve dijital moda alınabilen thumbstick’in başlığı da değiştirilebiliyor. Bunu cımbızla çekip çıkarıp uzun yahut kısa başlık takabiliyorsunuz ya da burayı iptal etmenizi sağlayan başlığı takabiliyorsunuz.

Her iki farede de ayaklar PTFE yani teflondan imal edilmiş. Bu ayaklar farelerin gerisinde başparmağın altında, önde ve sensörün etrafında bulunuyor. Bunlarla fareyi kaydırmak epey kolay ve sürtünme bu sayede düşük. 

DPI hassasiyeti değiştirme tuşu fare altında. Bu da oyun ortasında birden karşınıza çıkan rakip oyuncu sebebiyle spazm geçirip kazara DPI değiştirme tuşuna basamayacağınız manasına geliyor.

Chakram’ın bir de bluetooth modu var ama yüksek gecikmeye sahip. Yeniden de günlük kullanım için kâfi, farenizin pil müddetini uzun tutmak için tercih edilebilir. 

RGB aydınlatma noktasında Chakram hakikaten göz kamaştırıcı.ASUS ROG Chakram
Sağ sol tık tuşlarının altındaki RGB şerit, teker içindeki RGB LED ve avucunuzla kapattığınız art kısımdaki RGB LED olmak üzere 3 bölgeye sahip.
Chakram Core’da ise öndeki şerit çıkarılmış. Ayrıyeten ASUS Armory Crate altında Chakram için daha fazla aydınlatma seçeneği çıkıyor.

Dış materyal karartılmış ve buzlu cam tesiri verilmiş yarı saydam, değişik bir kaplamaya sahip ve aydınlatma bunun altından geldiğinde hafif bulanık ve güzel gözüküyor.
Burada varsayılan olarak RGB LED’in üzerinde ASUS’ın ROG logolu kapağı bulunuyor. Ve kutudan çıkan beyaz kapağa kendi logonuzu yapıştırıp da kullanabiliyorsunuz. Branding’e değer veren e-spor grupları için düşünülmüş bir özellik.

Ergonomi bu görüntüde asıl üzerinde durmak istediğim nokta ki çabucak söyleyeyim bu fare orta ve büyük eller için tasarlanmış.
Küçük eliniz varsa bilhassa bir de tutuş haliniz parmak ucu tutuşsa zorluk yaşayabilirsiniz. En çok hangi tutuş çeşidine uygun derseniz pençe ve avuç içi tip derim.

Ergonomi noktasında beğenmediğim bir tarafı parmak altındaki thumbstick’in fazla ilerde oluşu. Başparmağımı dinlendirdiğim takviye noktasından kaldırmadan bu thumbstick’i erişebilmek isterdim. Lakin yetişmiyor.Dolayısıyla bu thumbstick’i kullanmak istiyorsanız elinizi biraz daha ileri götürmeniz gerekiyor ve başparmağınız bu takviye noktasından çıkmış oluyor. Ya bu dayanak noktası biraz daha ileriye yapılacaktı ya da thumbstick biraz daha geride.

Sağ ve sol tık tuşları hafif eğimli ve çukur yapısı var. Bu parmaklarınızı yönlendiriyor ve ortada tutuyor. Ayrıyeten gövdenin sol tarafa hakikat bir bombeli formu var. Bu da elinizi fare üzerinde hafif açılı tutmanızı sağlayıp ergonomik açıdan rahatlatıyor. 

Serçe parmağın altındaki noktada paralel, hafif yatık çizgiler konulmuş. Bu yüzey kauçuk değil, sert plastikten. 

Fare tuşlarının seslerini videmuzda dinleyebilirsiniz.

Armory Crate altında yapabildiklerimize bakalım biraz. ASUS her tuşun fonksiyonunu değiştirmemize müsaade veriyor. Bu bulmayı beklediğimiz en temel özelliklerden birisi esasen.
Seçebileceklerimiz ortasında klavye fonksiyonları, multimedya fonksiyonları ve kes, kopyala, yapıştır ya uygulama kapatma üzere Windows fonksiyonları de var.

Performans sekmesi altından ön tarifli 4 DPI ayarı belirleyebiliyoruz.
Açı kapama, yani ingilizcesiyle angle snapping’i 100Hz ile 1000Hz ortasında sorgu suratı belirleyebiliyoruz. 

Aydınlatmaya geldiğimizde Chakram Core’da 6 seçenek gördük.
Bunlar statik, nefes alıp verme, renk döngüsü, yansılı, kısım ve aura sync oldu. Bunları seçtiğinizde parametrelerini değiştirebiliyorsunuz. 

Ölçümleme sekmesinde ise kaldırma yüksekliğini belirlememize müsaade veriyor ASUS.
Farenin hangi yükseklikten itibaren taramayı bırakacağını belirlemenizi sağlıyor bu. Bunu fareyi kullanma şeklinize nazaran ayarlayıp yanlış okumaların önüne geçebilirsiniz. 

Chakram’a geldiğimzde Armory Crate bize 3 tane daha ek RGB aydınlatma seçeneği gösterdi. Bunlar gökkuşağı, kuyruklu yıldız ve pil modu. Ayrıyeten Chakram’ı taktığımızda Armory Crate’te güç sekmesi belirdi. Pil yüzdesi kaça düştüğünde aydınlatma ikazının gösterileceğini ve uyku modundan evvel boşta kalma mühletini belirleyebiliyoruz. 

Artılar ve eksilerle Chakram’ı birkaç cümleyle özetlemem gerekirse. Uzun pil ömrü ve etkileyici RGB aydınlatmasıyla Chakram övgüyü hakeden bir fare, fakat onu asıl cazip kılan şey bunlar değil.

Tek tornavida kullanmadan çabucak her tarafını açıp, özelliklerini isteğimize nazaran değiştirebilmemiz benim asıl sevdiğim tarafı oldu. Chakram’da kutuya fazladan anahtar koymaları hoş fikir fakat keşke birkaç tane de teflon ayak koysalarmış. İşte o vakit evladiyelik fare oyuncu faresi sıfatını haketmiş olacaktı. Zira bir fareyi çöpe atmanızın önde gelen sebepleri anahtarının bozulması ve teflon ayaklarının erimesi.

Ağır olmaları bir eksi ki bilhassa 121 gramla Chakram piyasadaki birtakım hafiflik odaklı farelerin 2 katı yüke sahip. Muhtemelen fareyi bu kadar özelleştirilebilir yapmanın bir götürüsü bu. En nihayetinde 4 4’lük fare yoktur, 4 4’lük olmaya çok yaklaşabilen fare vardır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ASUS ROG Chakram ve Chakram Core Fare İncelemesi 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin