AMD Mendocino APU’lu Konsol: AYANEO Air Plus

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMD Mendocino APU’lu Konsol: AYANEO Air Plus

AMD, çok yakın bir tarihte ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarladığı Mendocino APU’larını duyurmuştu. Yeni APU’lar eski Zen 2 çekirdeklerini yeni jenerasyon RDNA 2 grafik mimarisiyle bir ortaya getiriyor. Aslında bu yapılandırma Steam Deck’teki özel Aerith işlemciyle tıpkı, lakin teknik açıdan birtakım kıymetli farklılıklar var.

Doğrusu Mendocino işlemcileri bu kadar süratli beklemiyorduk. AYANEO, fiyatlandırma konusunda Steam Deck’e uygun bir alternatif sağlamak gayesiyle yeni CPU’lardan yararlanan yeni bir avuç içi konsol duyurdu: AYANEO Air.

AMD lansman sırasında RDNA 2 grafik alt sisteminin tüm özelliklerini sağlamamıştı. Lakin Golden Pig Upgrade, Mendocino işlemcilerin beklenenden çok daha az Hesaplama Ünitesi içerdiğini bildirdi. Şayet bu savlar doğruysa, Van Gogh’dan dört kat daha az olan yalnızca 2 Hesaplama Ünitesine bakıyoruz ve bu nitekim yetersiz.

AYANEO Air Plus

AYANEO Air Plus oyun konsolu, düşük güçlü entegre grafiklerine karşın 720p yerine 1080p ekrana sahip. Ne AMD ne de AYANEO, Mendocino’nun 2 Hesaplama Ünitesine sahip olduğunu onaylamamıştı. Angstronomics ise kısa bir ortanın akabinde Mendocino’nun sırf 1 WGP’ye (WorkGroup Processor) sahip olduğunu doğruladı. RDNA 2 mimarisinde her bir WGP, iki adet Hesaplama Ünitesi içeriyor.