3 Analist Açıkladı: Altın Fiyatı Şimdi Nereye Gidiyor?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Analist Açıkladı: Altın Fiyatı Artık Nereye Gidiyor?

Altın Fiyatı Nereye Gidiyor

Güçlü bir dolar ve yaklaşan faiz artışları, verimsiz sarı metale yönelik iştahı azaltıyor. Bunun tesiriyle altın fiyatı Cuma günü ruhsal takviye olan 1.800 doların altın sarktı. Fakat, daha sonra toparlanarak günü artıda kapattı.

“Dolar altın fiyatı için en büyük baskı unsuru”

Spot altın fiyatı, Cuma günü birinci evvel sert bir kırılmayla 1.785 dolara kadar geriledi. Lakin, daha sonra gelen alımlarla 1.800 doların üzerine geri döndü. Pahalı metal, günlük %0,2 artışla haftayı 1.810 dolar düzeyinde kapattı. ABD altın vadeli süreçleri ise %0,32 düşüşle 1.801,5 dolara geriledi. TIAA Bank dünya piyasaları lideri Chris Gaffney, şu yorumu yapıyor:

 

Dolar, altını baskılayan en büyük faktör. Daha büyük fotoğrafta ise yükselen faiz oranları var.

Chris Gaffney: Kişisel müşteriler, kemerlerini sıkılaştırıyor

Altın Fiyatı Nereye Gidiyor

Yatırımcılar ayrıyeten Cuma günü artan sakinlik endişeleri ortasında doların güvenliğini tercih ediyor üzere. Ayrıyeten, para ünitesinin kazanımları tıpkı vakitte off-shore alıcılar için altını daha kıymetli hale getiriyor. TIAA’dan Chris Gaffney, kimi ABD ferdî müşterilerinin de büyüme beklentilerini ve genel enflasyonu sorgulayarak ‘kemerlerini sıkılaştırdığını’ kaydediyor.

Bu ortada Euro bölgesi enflasyonu Haziran ayında bir rekora daha ulaştı. Bu da bu aydan itibaren ECB’nin süratli faiz artırımları ihtimalini güçlendirdi. En büyük merkez bankalarının şahin para siyaseti, faiz getirmeyen altını bir yıldan fazla bir müddettir en berbat çeyreğine itti.

 

“Altına yönelik temel ithalat vergisi artışı, talebi çabucak etkiler”

Bu ortada Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, dünyanın en büyük ikinci külçe tüketicisi olan Hindistan, ticaret açığını azaltmak emeliyle altına yönelik temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e yükseltti.

Mumbai’deki Kedia Commodities yöneticisi Ajay Kedia, üçüncü çeyrekte çoklukla şenlikler ortasında güçlü bir fizikî satın alma görse de, bunun talebi çabucak etkileyeceğini söylüyor. Hindistan’daki fiziki altın satıcıları, talebin zayıf kalması ve vergi artışının faizi daha da düşürmesi nedeniyle bu hafta büyük indirimler yaptı.

“Altın fiyatı düşerken, bu sefer alıcılar kurtarmaya geç gelebilir”

Altın Fiyatı Nereye Gidiyor

Emtialar zayıflamaya devam ediyor ve sakinlik meyilli piyasalardan tasa ediliyor. Bu ortamda birkaç emtia analisti, altın piyasasındaki teknik görünümün, sarı metalin kaymaya devam edeceğini gösterdiğini söylüyor.

Altın, son altı ay içindeki 1.800 doların altına düşüşlerde alıcılardan dayanak almayı başardı. Lakin FXPRO kıdemli pazar analisti Alex Kuptsikevich, “bu sefer alıcılar kurtarmaya daha sonra gelebilir” diyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın Fiyatı Nereye Gidiyor

En son finansal piyasa dinamikleri, piyasalardaki sakinliğin merkez bankalarının hareketlerinden kaynaklandığını gösteriyor.

Altın Fiyatı Nereye Gidiyor

Alex Kuptsikevich: Altın talebinin önümüzdeki haftalarda azalması mümkün

Altın Fiyatı Nereye Gidiyor

Cuma günü verisi, Haziran ayında ABD iktisadının yavaşladığını gösteriyor. Amerikan fabrikalarının ISM barometresi 3,1 puan düşüşle %53 olan en düşük düzeyine geriledi. Alex Kuptsikevich, şu yorumu yapıyor:

Bu ortada, merkez bankaları para siyasetinin sıkılaşmasında sürat kazanıyor. Ayrıyeten, uzun vadeli enflasyon beklentileri üzerinde baskı yaratıyor. Bu türlü bir ortamda, enflasyona karşı sigorta olarak altın talebi önümüzdeki haftalarda azalma kelamı veriyor.

Türk Genci Twitter Hesabı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
3 Analist Açıkladı: Altın Fiyatı Nereye Gidiyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin