Altcoin Mucidi Konuştu: İşte Balina Tasfiye Olayının Sırrı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin Mucidi Konuştu: İşte Balina Tasfiye Olayının Sırrı!

Salana tabanlı kredi platformu Solend’in kurucusu Rooter, platformdaki en büyük balinanın hesabını denetim altına almak için oy verirken perde ardında neler olduğunu açıklıyor. Altcoin projesi, geçen hafta, bir balinanın yüklü borcu nedeniyle büsbütün tasfiye olma riskiyle yüzleşti.

Altcoin projesinde tartışmalı DAO oylaması

Solana’nın en büyük borç verme platformlarından Solend, geçen hafta 108 milyon dolarlık krediden kaçındı. Balina aldığı borçla, Solend üzerinde 170 milyon dolarlık stablecoin krediyle 5.7 milyon SOL teminatlandırdı. Böylelikle Solend ana havuzundaki SOL oranının %95’ine sahip oldu. Buradaki ana sorun ise Solana fiyatının 22.30 dolara düşmesiyla balinanın büsbütün tasfiye olması. Solend takımı, bu tasfiyenin gerçekleşmesi durumunda Solend’in tahsil edemeyeceği kadar alacak tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

 

Daha sonra, topluluk, anonim balinanın pozisyonuna yönelik yaklaşan tehdidi fark etti. Bununla birlikte toplumsal medyada iletiler vererek balinanın durumu azaltmaya yahut teminatı artırmaya çağırdılar. Son olarak, borç veren vaktinde farkına vardı ve fonlarını başka protokollere tekrar dağıttı. Yazının devamında, Solend’in kurucusu Rooter bu olay hakkında soruları cevaplıyor.

Solend kurucusu Rooter ile röportaj

Balina cüzdanıyla ilgili bir meseleniz olduğunu birinci ne vakit fark ettiniz?

.

 

Balina cüzdanı Şubat ayından beri takibimizde. Hesap aralıklı olarak denetim ediyorduk. 15 Haziran, riskin büyüklüğünün netleştiği gündür.

Balina, bir noktada Solend’in ana havuzundaki SOL oranının %95’ine ulaştı. Bu hususta, Rooter’a yöneltilen soru riski daha evvelden fark edip etmedikleriyle ilgiliydi. “Likidite havuzlarının %90’ından fazlasına sahip tek bir cüzdana sahip olmanın muhtemel bir sıkıntısını öngörmemiş miydiniz?” Rooter bu soruyu şöyle cevapladı:

Solend’in bu olay sırasında attığı tüm adımlar, gerçek bir krizden kaçınmak için proaktifti. Uzun bir müddet Solend’in o kadar büyük mevduatları/borçları (2/1 milyar dolar) vardı ki, tek bir hesabın bu kadar büyük bir hissesi temsil etmesi pek mümkün görünmüyordu. Son zamanlardaki satış ve borç azaltma, balinanın orantılı boyutunun süratle büyümesine neden oldu. Solend artık daha da proaktif olabilmemiz için konsantrasyon riski için otomatik izleme ekliyor.

Altcoin Mucidi Konuştu
Altcoin Mucidi Konuştu

Balinanın Solana fiyatının 22.30 dolara düşmesi büsbütün tasfiye olması en büyük riskti. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Solend grubu bu hususta tahsil edemeyecekleri kadar alacak tehlikesi yaşadıklarını belirtti. Daha sonra, Solend grubu yaptıkları teklifte, protokolün büsbütün tasfiye olması yerine tezgah üstü (OTC) muahede yoluyla probleme tahlil bulmayı önerdi. Bu oylama sayesinde balinanın tüm konumunun ele geçirilmesi kabul edildi. Fakat oyların %88’inin adresten gelmesi dikkat cazibeli.

Altcoin projesi büsbütün tasfiye olma riskiyle karşı karşıya kaldı

Rooter’a yöneltilen sorulardan biri bu risklerle ilgiliydi. “113 milyon dolarlık SOL satmanın Solana’nın global fiyatını kısa bir düşüşten daha fazla etkileyeceğini belirlemek için hangi ispat yahut tahlilleri yaptınız?”. Altcoin kurucusu bu soruyu şöyle cevapladı:

Gerçek hayatta bir sorun ortaya çıktığında, evvel kullanıcılarımız gelir. Solend tasfiye robotları büsbütün Blockchain üzerinde çalışma eğilimindedir. Bu da DEX’lerde tasfiye edip satacakları manasına geliyor… Bu balinanın tasfiyesi, tasfiyeyi kazanmaya çalışan tasfiye memurları ve borsaları tahkim etmeye çalışan arbitrajcılar için bir bot faaliyeti seline neden olacaktır. Bu büyük MEV fırsatının Solana’da eşi gibisi yok. En berbat senaryo, Solana şimdiye kadarki en değişken vakitlerden birinde saatlerce düşebilir.

Altcoin Mucidi Konuştu
Altcoin Mucidi Konuştu
Altcoin Mucidi Konuştu

Peki oylama perde ardında neler oldu?

Rooter bu soruya şöyle karşılık veriyor:

Perde gerisinde uykusuz geceler ve ağır baskı vardı. Ayrıyeten Discord’umuzda kullanıcılar ve toplulukla etkileşimde bulunmak için çok vakit harcadık. Enteresan bir görüş, balina nedeniyle fonları tehlikede olan kullanıcıların birçoklarının (USDC havuzunun %100 kullanımı nedeniyle para çekme süreçleri mümkün değildi) harekete geçme konusunda gemide olmasıdır. En gürültülü şikayetler, hiçbir şeyi tehlikede olmayanlardan geldi. Sonunda işlerin zarafetle çözülmesine sevindik. Hiçbir kullanıcı para kaybetmedi.

Solend’in geleceği ne olacak?

Solend, bu sorunun bir daha asla yaşanmaması için sistemlerini geliştiriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Altcoin Mucidi Konuştu: İşte Balina Tasfiye 0layının Sırrı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

error: İçerik Korunmaktadır !!
Bizi Takip Edin